Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 21 lipca
Imieniny: Daniela, Andrzeja
Czytających: 9777
Zalogowanych: 93
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: “Nadobnisie i koczkodany" Witkacego u Norwida

Czwartek, 30 kwietnia 2015, 8:01
Aktualizacja: 17:21
Autor: Manu
Jelenia Góra: “Nadobnisie i koczkodany" Witkacego u Norwida
Fot. Archiwum Teatru
W Teatrze im. C. K. Norwida trwają ostatnie próby przed premierą sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza, czyli Witkacego – “Nadobnisie i koczkodany, czyli Zielona pigułka”. Sztuki, która inspirowała zarówno Tadeusza Kantora w krakowskim Teatrze Cricot 2 (1973), jak i Krystiana Lupę, który w Teatrze im. Norwida wybrał na dyplom (1978). Teraz sięga po nią Pia Partum. Premierę zaplanowano na 9 maja.

Legendarna jeleniogórska inscenizacja Krystiana Lupy zdobyła międzynarodowy rozgłos i uznanie podczas tournée na Węgrzech (1978) i we Włoszech (1980), a za reżyserię i scenografię Krystian Lupa otrzymał nagrodę na IV Opolskich Konfrontacjach Teatralnych '78.

- Gorzki i melancholijny dramat Witkacego Pia Partum przenosi do współczesnych realiów – czytamy w informacji o spektaklu. - Reżyserka umieszcza bohaterów w ekskluzywnym klubie Mandelbaumów, miejscu dla ludzi emocjonalnie wypalonych, pustych celebrytów, snobów. Zielona pigułka (wynalazek Sir Granta) to eksperyment wyzwalający podświadomie upragnioną czułość i umożliwiający ciepły, tkliwy…zwierzęcy kontakt…Takiego kontaktu brakuje tym, których wzajemne relacje są wyłącznie wirtualne bądź ekstremalnie powierzchowne, którzy “surfują” po powierzchni rzeczywistości, jak pisze o nich Zygmunt Bauman. Eksperyment jest jednak nieudany. “Działanie jest świetne, ale śmiertelne” – komentuje jedna z postaci. A bohaterowie wracają do punktu wyjścia, stają się znów Mandelbaumami, czyli samotnymi egoistami.

Pia Partum jest absolwentką Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz warszawskiej Akademii Teatralnej na wydziale reżyserii dramatu. Asystentka Mariusza Trelińskiego, Jerzego Jarockiego i Andrzeja Seweryna. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Rządu Francuskiego w Instytucie Studiów Teatralnych IET w Paryżu, stażystka Comédie Française. W jeleniogórskim Teatrze im. Norwida opiekę reżyserską sprawowała nad czytaniem “Pętli” Piotra Rowickiego.

Scenografię opracowała Magdalena Maciejewska. Autorem kostiumów jest Andrzej Sobolewski. Muzykę skomponował Tomasz Mreńca. Grają: Marta Kędziora, Agata Moczulska, Anna Ludwicka–Mania, Robert Dudzik, Jacek Grondowy, Bogusław Kudłek, Piotr Konieczyński, Bogusław Siwko i Tadeusz Wnuk oraz gościnnie: Karol Kadłubiec i Grzegorz Margas. W spektaklu pojawi się także ok. 25 statystów – jeleniogórzan.

Sonda

Czy miałeś(aś) kiedykolwiek stłuczkę lub wypadek drogowy?

Oddanych
głosów
76
Tak, z mojej winy
21%
Tak, ale nie z mojej winy
37%
Nie
30%
Nie mam samochodu
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Czy żyjemy w czarnej dziurze? Nowa hipoteza
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Wypadek na Karpackiej – brawurowy 21–latek
 
Aktualności
Od biurowca do Pałacu w Dąbrowicy
 
Karkonosze
Pierwszy w regionie tor do "Hobby horse"
 
112
Motocyklistka z Włoch w opałach
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group