Niedziela, 9 sierpnia
Imieniny: Edyty, Romana
Czytających: 5993
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Nadchodzi premiera na szczytach

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 22 października 2015, 9:00
Aktualizacja: Piątek, 23 października 2015, 8:58
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Już 24 października na Scenie Studyjnej odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Piotra Jędrzejasa pt. „Każdemu Everest”. Próby spektaklu odbywały się pod okiem jeleniogórskiego himalaisty Rafała Froni.

W przedstawieniu wystąpią Małgorzata Osiej-Gadzina, Bogusław Kudłek, Bogusław Siwko, Sebastian Świerszcz oraz Robert Mania. Spektakl prowadzi Grażyna Mieczkowska, scenografią zajmuje się Jan Kozikowski, muzykę stworzył Sławomir Kupczak, a tekst napisał Radosław Paczocha.

To niebywały temat jeśli chodzi o teatr. Jest tylko jedna sztuka nawiązująca do Wandy Rutkiewicz, ale tak stricte nie mówi o górach, więc mamy okazję być prekursorami pewnego wydarzenia w sferze teatru. Jestem emocjonalnie związany z górami i gdyby nie góry i dobry teatr w mieście, pewnie bym gdzieś indziej przebywał. Bardzo się cieszę, że te dwa składniki się tutaj połączyły – mówił dyrektor Teatru Norwida Piotr Jędrzejas.

Data premiery nie jest przypadkowa. Jest to 26. rocznica śmierci Jerzego Kukuczki. To właśnie Fundacja Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki jest obok Polskiego Związku Alpinizmu, patronem honorowym spektaklu. Przy realizacji projektu pomógł również Sudecki Klub Wysokogórski oraz wspomniany wcześniej Rafał Fronia. - Dla nas to była nieprawdopodobna przyjemność i niespodzianka, jego zaprosić na nasze próby. Część z tego sprzętu, który tutaj mamy był na 8 tys. metrów i to są nasze talizmany – wyznał reżyser sobotniej premiery Piotr Jędrzejas.

Są sztuki, które operują tragedią, ale tutaj mamy coś na żywym organizmie – w jednej sekundzie się jest, a nagle nas nie ma – opowiadali twórcy spektaklu o skali trudności nadchodzącego wydarzenia.

Wbrew naszym oczekiwaniom Rafał Fronia przekazał nam duże poczucie humoru, które towarzyszy ludziom chodzącym po takich wysokościach – powiedziała aktorka Małgorzata Osiej-Gadzina.

Tragedie, które w ostatnich latach dotknęły polskich himalaistów były też przyczynkiem do powstania spektaklu. - Obracałem się w środowisku górskim, są to znajomi znajomych, bądź moi bezpośredni znajomi i to jest bardzo dotkliwe. Ten spektakl powstaje, bo chcemy uczcić pamięć tych, którzy zginęli – argumentował Piotr Jędrzejas. - Wymyślenie tego, żeby najtrudniejsze góry świata zdobywać w najtrudniejszym momencie pogodowym, brzmi samobójstwem, ale oni tego dokonali – dodał dyrektor Teatru C. K. Norwida.

W spektaklu będzie też mowa o machinie komercji i konsumpcji w himalaizmie, o „korkach” przy wejściu na Mount Everest w czasach, gdy niektórym się wydaje, że wystarczy mieć pieniądze, żeby zrobić sobie zdjęcie na szczycie.

Premiera spektaklu „Każdemu Everest” w reż. Piotra Jędrzejasa odbędzie się w sobotę, 24 października o godz. 19:00 na Scenie Studyjnej Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~wstęp wolny 22-10-2015 17:35
za darmo?
~spragniony 22-10-2015 21:02
za komuny mozna bylo na ulicy wody sie napic, za darmo. Dzisiaj tylko z kałuży... Za darmo powinny być te podstawowe media - woda i prąd. Ile z głowy lżej a na życie by starczało.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group