Poniedziałek, 27 czerwca
Imieniny: Marii, Władysława
Czytających: 7676
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/kraj: Naciągnął cię pobieraczek.pl? Dochodź swoich praw!

Środa, 3 kwietnia 2013, 10:25
Aktualizacja: 10:34
Autor: Angela/UOKiK
Jelenia Góra/kraj: Naciągnął cię pobieraczek.pl? Dochodź swoich praw!
Fot. Archiwum
Sąd Apelacyjny potwierdził decyzję Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji, że właściciele portalu pobieraczek.pl wprowadzali konsumentów w błąd naciągając w ten sposób tysiące osób, również z Jeleniej Góry. Wyrok nie rozwiąże jednak automatycznie problemów internautów. Pomoc konsumentom zapewnia bezpłatna infolinia 800 007 707.

Wyrok sądu dotyczy decyzji UOKiK z marca 2010 r. Postępowanie przeciwko spółce Eller Service, właścicielowi portalu pobieraczek.pl, zostało wszczęte po licznych skargach konsumentów.

- Skorzystali oni z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni. Z ustaleń Urzędu wynika, że korzystanie z usług oferowanych przez spółkę nie było bezpłatne – w rzeczywistości moment rejestracji na portalu był pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach – wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Ochrony Konsumentów i Konkurencji.

Zdaniem UOKiK taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że w ciągu 10 dni będzie mogło korzystać bezpłatnie z tej usługi.

Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich kary w łącznej wysokości 239 140 zł. Spółka skorzystała z prawa odwołania się od tej decyzji. Sądy kolejnych instancji przyznawały rację UOKiK. 27 lutego 2012 r. Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a 27 marca 2013 r. Sąd Apelacyjny potwierdził, że właściciele portalu pobieraczek.pl wprowadzali konsumentów w błąd.

Utrzymane zostały również kary finansowe nałożone na przedsiębiorców w wysokości blisko 240 tys. zł. Zdaniem sądu ich działanie miało charakter umyślny, dlatego wysokość kary finansowej, którą nałożył Urząd była prawidłowa.

- Wyrok nie rozwiąże jednak automatycznie problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem pobieraczek.pl. Informujemy, że w przypadku kłopotów z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość pomocy należy szukać u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Ponadto porady udzielane są pod bezpłatnym numerem infolinii konsumenckiej 800 007 707 oraz adresem e-mail: porady@dlakonsumentow.pl – dodają przedstawiciele UOKiK.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group