Środa, 23 czerwca
Imieniny: Wandy, Zenona
Czytających: 6382
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na starówce będzie ładniej za rok

Czwartek, 21 lipca 2011, 7:12
Aktualizacja: Piątek, 22 lipca 2011, 7:54
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Na starówce będzie ładniej za rok
Fot. Agrafka
Plac Ratuszowy i staromiejskie uliczki to z pewnością perła tej części stolicy Karkonoszy. Niestety: ze skazą. Obszar ten szpecą tandetne budki, miejsce zabierają brzydkie ogródki piwne, a przy ratuszu „straszą” jarmarczne urządzenia. Czy tak ma wyglądać centrum największego miasta Kotliny Jeleniogórskiej?

O uporządkowaniu Rynku i jego okolic mówi się dużo od kilku lat, ale na tym się kończy, bowiem centrum starego miasta jest niezmienne. Poza plenerowymi imprezami, kiedy całość nabiera klimatu, jest tu przaśnie i bez stylu. Plac Ratuszowy przypomina raczej fragment wesołego miasteczka, a nie reprezentacyjną część stolicy powiatu i miasta aspirującego do roli stolicy całego regionu.

Bałagan w wyglądzie zarówno Placu Ratuszowego, jak i okolicznych uliczek nie wynika jedynie z niewyremontowanych i pomazanych markerami murów kamienic. Brak jest jednolitego zagospodarowania przestrzeni w Rynku i okolicy. – Stragan owocowo-warzywny przysłania częściowo witryny Biura Wystaw Artystycznych, a naprzeciwko ze straganów sprzedawane są spodnie. Oczywiście nie chodzi o zakaz handlu, w miejscu gdzie od lat spotykają się sprzedawcy z klientami. Chodzi jedynie o rozsądne rozmieszczenie stoisk oraz ich wygląd – mówi pani Barbara, mieszkanka Zabobrza.

Samorządowcy mają jednak pomysł na częściowe rozwiązanie tych problemów.
– Są plany zagospodarowania przestrzeni Rynku. Najważniejsze jest aby rozstawiane stoiska były stylizowane i mniej więcej jednolite. Rynek niedawno zmienił swój status i nie jest już traktowany jako pas drogowy, na którego terenie mógł każdy wystąpić o zezwolenie na handel, i władze miasta wtedy nie mogą odmówić – usłyszeliśmy od Cezariusza Wiklika, rzecznika jeleniogórskiego magistratu.

– Teraz miejsce do handlu można dzierżawić, ale władze Jeleniej Góry mogą odmówić tej dzierżawy, jeśli uznają, że nie jest to odpowiednia forma handlu lub stoisko ma wygląd sprzeczny z panującym stylem. Dlatego chcemy zakupić stylizowane stoiska, na których projekt zostanie ogłoszony konkurs, aby handlowcy nie musieli specjalnie kupować nowego straganu, a żeby mogli je wynajmować. W przyszłym roku na jeleniogórskim Rynku pojawią się już takie stoiska stylizowane, choć już teraz na różnych imprezach kulturalnych staramy się, aby stoiska te przybierały ciekawe dla oka formy – dodał C. Wiklik.

Wszelkie pomysły i zmiany zagospodarowania przestrzeni w Runku muszą być konsultowane ze wspólnotami mieszkaniowymi, ponieważ to do nich należą podcienia kamienic, gdzie często stawiane są stoiska handlowe. W tej chwili ogródki piwne zajmują znaczną część Placu Ratuszowego i mogłyby być również wystylizowane w oryginalny sposób. Na razie jedyny kolorystyczny akcent to parasole i reklamy na płotkach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (37) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group