Sobota, 21 maja
Imieniny: Tymoteusza, Wiktora
Czytających: 5828
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na scenie rządzili młodzi

Piątek, 17 października 2008, 20:30
Aktualizacja: Sobota, 18 października 2008, 8:15
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Na scenie rządzili młodzi
Fot. TEJO
W kolejnym dniu Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych przyszedł czas na najmłodszych aktorów, którzy na norwidowskich deskach pokazali, że duch młodzieży nie gaśnie, wręcz rozpala się do czerwoności emocji i pozostawia dobre wrażenie. Udowodnili to widzowie frekwencją i aplauzem.

„Dzień bardzo młodego teatru” – tak organizatorzy nazwali teatralny piątek udostępniając scenę trzem nieprofesjonalnym grupom złożonym z entuzjastów sztuki, którzy mogą się realizować dzięki niestrudzonym i równie pełnym zapału animatorom. Niektórzy z wykonawców pojawili się na scenie dwukrotnie w różnych przedstawieniach.

Niektóre rozwiązania mogły zaskoczyć. Choćby przedstawienie „Jaskinia filozofów” wg. Zbigniewa Herberta przygotowane przez aktorów z Pracowni Teatralnej „Odek”, której opiekunem jest Jacek Paruszyński. Rzecz odegrana w „jaskini”: widzowie i wykonawcy „zamknięci” na scenie, która musiała wystarczyć wszystkim jako teatralna przestrzeń.

Na ten spektakl, niestety, nie wszyscy chętni weszli: zabrakło miejsc, a wielu spośród publiczności musiało zadowolić się „miejscówką” na podłodze. Paruszyński wykorzystał wszystkie zakamarki norwidowskiej sceny, z platformami i kulisami włącznie, podczas gdy właściwa sala z fotelami stała się zapleczem sztuki. Widzowie, mimo „jaskiniowych” warunków, długo oklaskiwali wykonawców: Annę Paruszyńską, Joannę Ziółkowską, Monikę Janik, Monikę Michalską, Dominikę Górską, Przemysława Piskozuba, Tomasza Bojęcia, Mateusza Brodowskiego i Michała Patkowskiego. Brawa dostał też ich artystyczny przewodnik Jacek Paruszyński.

„Prezentacje” to tytuł sztuki Młodzieżowej Sceny Dramatycznej, którą kieruje Tadeusz Wnuk. Przedstawienie to filozofująca powiastka o troskach człowieka rozdartego pomiędzy karierą, a karierowiczostwem, dobrem, a złem, spokojem i niepokojem, indywidualizmem i konformizmem. Rzecz rozegrana w typowo mieszczańskim wnętrzu blokowego M-3 przedstawia wycinki z życia rodziny pewnego aktora (świetny Kacper Pilch), tłamszonego alkoholizmem i na próżno szukającego sukcesu, a swoje porażki zalewającego wódką. Do tego nieco mistycyzmu i duża dawka humoru. W sumie: duże brawa dla Marty Szpecht, Magdy Specjalnej, Jagody Litkowiec, Moniki Chwaszcz, Joanny Ziółkowskiej, Kacpra Pilcha, Michała Ratyńskiego, Mateusza Brodowskiego.

Na koniec widzowie obejrzeli próbkę umiejętności Teatru De Novo. Opiekuje się nim znany polonista z II LO im. Norwida Ryszard Grzywacz. Na Dzień Bardzo Młodego Teatru zespół zaproponował niełatwy tekst na podstawie Tadeusza Borowskiego „Proszę państwa do gazu”. W sztuce grają: Katarzyna Gasperowicz, Paulina Geremek, Ewelina Górska, Martyna Harapin, Katarzyna Krupa, Anna Kumik, Lilianna Menażyk, Paulina Myrcha, Adrianna Nałęcz-Socha, Maria Siemaszkiewicz, Magdalena Szpecht, Aleksandra Wacyra, Dominik Dimitruk, Kamil Kapusta, Michał Kazulo, Mateusz Kędroń, Mateusz Korczyński, Michał Krawczyk oraz Jędrzej Soliński.

Finałem dnia offowego XXVIII Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych będzie spotkanie młodych aktorów z publicznością w teatralnej kawiarni. Joanna Wichnowska, kierowniczka literacka TJ im. Norwida, już teraz zapowiedziała, że dzień poświęcony młodzieżowym grupom teatralnym na stałe wejdzie do programu JST. Otwarta jest jedynie kwestia nazwy.

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group