Wybudowaniem Term Cieplickich Dolnośląskiego Centrum Rekreacji zajmie się konsorcjum firm Tiwwal z Warszawy oraz Holma ze Starych Babic, które wygrało przetarg ofertą o wartości 42 mln 778 tys. zł. Z atrakcji, które powstaną nieopodal Parku Zdrojowego w Cieplicach na terenie nabytym przez miasto od PMPoland o powierzchni 1,4 ha, jednocześnie będzie mogło korzystać około 470 osób, w tym 250 osób z niecek basenowych. Jeszcze dzisiaj firmy przejmą plac budowy. Prace na nim rozpoczną się w ciągu siedmiu dni.
– Mimo że termin wykonania prac jest bardzo krótki a inwestycję rozpoczynamy przed okresem zimowym, możemy zapewnić, że zdążymy. Do tej inwestycji przygotowywaliśmy się od miesiąca, kiedy otrzymaliśmy pierwszą nominację. Termin przekazania nam placu budowy przesunął złożony przez inną firmę startującą w przetargu protest do Krajowej Izby Odwoławczej na procedurę przetargową – mówiła Katarzyna Witan Holonowska, prezes zarządu firmy Tiwwal z Warszawy.
Na budowie ma pracować ekipa 30 – 40 osób. Jeleniogórska inwestycja będzie różnić się od innych przez nas realizowanych tym, że będą wykorzystywane w niej wody termalne. Jest to jeden z ciekawszych obiektów w porównaniu do tych, które wybudowaliśmy – dodała pani prezes.
Zadowolony z podpisania umowy prezydent miasta Marek Obrębalski wyraził nadzieję, że terminu uda się dotrzymać i już za 14 miesięcy pierwsi jeleniogórzanie i turyści skorzystają z wód termalnych i będą mogli wykąpać się w basenach, które zasili woda ze źródeł odpowiednio schłodzona i w pewnych proporcjach zmieszana z wodociągową.
Projekt term cieplickich zakłada wykonanie całorocznego kompleksu basenowo – rekreacyjnego z wykorzystaniem wód termalnych o właściwościach leczniczych i profilaktycznych. Na parterze obiektu ma się pojawić hol, portiernia, szatnie, toalety, stanowiska kasowe wyposażone w system obsługi klienta, natryski, przebieralnie wyposażone w 470 szafek i sieć basenów, brodzików i wodnych atrakcji.
Basen rekreacyjny będzie wykonany ze stali nierdzewnej o powierzchni lustra wody ponad 438 metrów kw. i głębokości od 1,10 do 1,60 m. Będzie on wyposażony w cztery tory do pływania o długości 25 metrów i liczne atrakcje tj. leżanki wodne, dziką rzekę, gajzery wodne, tryskacze, grzybek i grotę wodną.
Pojawią się tu również dwa brodziki z atrakcjami, baseny termalne, zjeżdżalnie, jacuzzi, zespół odnowy biologicznej i zespół rekreacyjny z basenem zewnętrznym o powierzchni ponad 334 m kw. Na piętrach pojawią się zespół gastronomiczne z zapleczem na około 40 osób i antresola widokowa oraz zaplecza socjalne dla pracowników i sala wielofunkcyjna. Szacuje się, że pracę w tym obiekcie znajdzie około 20 osób. Inwestycja została dofinansowana z funduszy UE w 40 procentach.
Gorące źródła w Cieplicach są wciąż elitarną atrakcją, dostępną jedynie w ramach usług leczniczo-rehabilitacyjnych w miejscowym uzdrowisku. Dostęp kuracjuszy do tych wód jest znacząco limitowany przez NFZ.