Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5935
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na ekranie teatralnych wspomnień czar

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 22 maja 2009, 8:16
Aktualizacja: 9:14
Autor: Angela
Fot. Angela
Oklaskami i podziękowaniami zakończyła się czwartkowa projekcja filmu w ramach cyklu „Dziennikarze na scenie” zorganizowanego przez Zdrojowy Teatr Animacji. Seans był to szczególny, bo dotyczył bezpośrednio tej placówki oraz najmłodszych aktorów, którzy wzięli udział w letnich warsztatach teatralnych.

Celem cyklu "Dziennikarze na scenie" jest umożliwienie prezentacji swojego dorobku dziennikarzom, którzy w innych okolicznościach nie mają ku temu okazji, a w swoich szufladach nierzadko trzymają bardzo cenne dzieła - mówi Małgorzata Nauka ze ZTA.

Licznie zgromadzona publiczność obejrzała na ekranie dokument filmowy „W poszukiwaniu zapomnianej legendy”, który Konrad Przezdzięk nakręcił podczas ubiegłorocznej edycji warsztatów „Lato w teatrze”. Dotyczył części realizowanej na ówczesnej Scenie Animacji Teatru Jeleniogórskiego.

Autor przedstawił w mniej konwencjonalnej formie prace nad przygotowaniem premiery „Z legend naszego miasta” w opracowaniu Bogdana Nauki. Wystawił ją okazjonalny „Teatrzyk Jelonka Górskiego”, który wczoraj niemal w komplecie przyszedł do Teatru Zdrojowego, aby obejrzeć samych siebie na ekranie. Przypomnijmy, że „Legendy” pokazano już trzy razy: na placu Ratuszowym, na premierze w Teatrze Zdrojowym oraz podczas uroczystej sesji rady miejskiej we wrześniu 2009 w Teatrze im. Norwida.

Wczoraj – już w filmowym wydaniu – młodzi aktorzy oraz ich instruktorzy: Lidia Lisowicz, Dorota Bąblińska-Korczycka, Bogna von Voedtke (aktorki ZTA), a także Bogdan Nauka, który przedstawienie reżyserował – powrócili do chwil minionego lata. To właśnie wówczas skutecznie „zarazili” młodych wykonawców teatrem i sprawili, że dzieci oraz młodzież z Cieplic i Jeleniej Góry polubili teatr. Nie zabrakło chwil wzruszeń i wspomnień z tamtych dwóch tygodni spędzonych na deskach Zdrojowego.

Kiedy na ekranie pojawiło się słowo „koniec”, oklaskom nie było końca. Autor filmu zaprosił młodych aktorów na scenę. – To oni są prawdziwymi bohaterami, ja tylko skromnym dokumentalistą, który obserwował ich z kamerą w ręku – powiedział Konrad Przezdzięk.

I wiele wskazuje na to, że przygoda z teatrem dla młodych jeleniogórzan nie skończy się. – Warsztaty „Lato w teatrze” organizowane przez Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie, odbędą się także i w tym roku! – poinformował Bogdan Nauka. O szczegółach napiszemy w przyszłym tygodniu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~leleki 22-05-2009 8:34
Panie Konradzie, z chęcią obejrzałbym ten film, gdyż wczoraj nie miałem okazji (był koncert w filharminii, podczas którego, po raz drugi w Polsce, grano oratorium autorstwa ojca Mozarta). Może powtórka w Empiku, bądź Książnicy Karkonoskiej?
~ 22-05-2009 9:38
a może Panie Konradzie umieścić film na portalu-chyba to dobry pomysł,szczegòlnie dla tych co mieszkają poza naszym miastem.
~Mania 22-05-2009 10:46
Koniecznie ten film musi byc pokazany szerszej publicznosci!
~Widz 22-05-2009 23:47
Autor w filmie trafnie dokumentuje talent i umiejętności aktorów nauczycieli oraz "aktorów" dzieci i młodzieży. Jest pamiątką na długie lata dla jedych i drugich.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group