Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 2933
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Na co władze wydadzą publiczne pieniądze w tym roku?

Niedziela, 13 stycznia 2008, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Na co władze wydadzą publiczne pieniądze w tym roku?
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej trafi do dawnej siedziby III LO.
Fot. TEJO
Jest koncepcja przebudowy skrzyżowania ul. Jana Pawła II i Grunwaldzkiej. Problem, że w projekcie tegorocznego budżetu nie przewidziano na to pieniędzy. Za to niemal na pewno rozpocznie się budowa obwodnicy południowej. Sprawdziliśmy, na co prezydent i radni chcą wydać podatnicze złotówki w nadchodzących 12 miesiącach.

Projektanci przygotowali dwa warianty przebudowy największego i najbardziej zakorkowanego skrzyżowania w mieście – ulic Grunwaldzkiej i Jana Pawła II. Pierwszy zakłada budowę ronda w tym miejscu. Wówczas ruch odbywałby się płynnie i kierowcy nie staliby w nieskończoność w korkach. Problem jednak w tym, że budowa ronda oznacza całkowite wyłączenie tego skrzyżowania z ruchu na blisko pół roku. – Nie wiem, czy to jest realne. Samochody nie będą miały którędy przejeżdżać – mówi Wiesław Tomera, przewodniczący komisji rozwoju. Jak wyliczyli fachowcy, przez skrzyżowanie w szczycie przejeżdża 1600 aut na godzinę.

Druga propozycja zakłada dobudowanie dodatkowych pasów ruchu, przy byłym internacie (po stronie Tesco) oraz tzw. rozbiegówki przy Jana Pawła II, dla kierowców wyjeżdżających od Grunwaldzkiej w kierunku Szklarskiej Poręby.
Przebudowa skrzyżowania, jak szacują władze, to koszt od 1,8 mln. złotych (dodatkowe pasy ruchu) aż do ok. 5 milionów (rondo). Radni liczą, że do inwestycji dołoży się Castorama, która chce budować przy skrzyżowaniu supermarket.

Wprawdzie w projekcie budżetu na 2008 rok władze nie przewidziały na to ani złotówki, jednak komisja rozwoju będzie wnioskowała o wpisanie wykonania dokumentacji na to zadanie.

Kierowcy mogą się cieszyć z innego powodu. Niemal na pewno rozpocznie się budowa obwodnicy południowej Jeleniej Góry. W planie finansowym władze Jeleniej Góry zarezerwowały na to ponad 10 milionów złotych. Miasto ma otrzymać na ta inwestycję ponad 50 milionów złotych z unijnego programu PRO.

Lista inwestycji jest znacznie dłuższa, jednak pozostałe zadania są dużo mniejsze niż budowa obwodnicy. Ucieszą się mieszkańcy ulicy Bartka Zwycięzcy, na remont tego traktu przewidziano 740 tysięcy złotych. Będą mieli nową drogę i proste chodniki.

Z kolei na Osiedlu Czarne – wbrew nazwie – będzie wyjątkowo jasno. Ponad 300 tysięcy złotych pochłonie budowa oświetlenia ulic Malinowej, Jaśminowej, Wrzosowej, Poziomkowej, Nowej i Borówkowej. Radni złośliwie żartują, że pieniądze na to zadanie znalazły się dlatego, że zastępca prezydenta Jerzy Łużniak mieszka właśnie na tym osiedlu. – Przynajmniej będziemy mogli wyjść spokojnie na ulicę po zmroku – cieszą się z kolei mieszkańcy, którzy narzekali, że przez lata byli pogrążeni w ciemnościach.
Lampy zostaną tez zamontowane na ul. Małcużyńskiego.

W 2008 roku spełnią się marzenia strażników miejskich o przeprowadzce do nowej siedziby. A to dlatego, że planowany jest remont budynku przy ul. Armii Krajowej, który przeznaczony jest dla mundurowych. Na to miasto da 400 tysięcy złotych.

Młoty pneumatyczne zahuczą także w budynku przy ul. Wyczółkowskiego, gdzie prezydent planuje utworzyć mieszkania socjalne. Miasto w 2007 roku kupiło obiekt od Akademii Ekonomicznej. Jednak pierwsze rodziny wprowadzą się tam dopiero za rok. Remont będzie rozłożony na dwa lata. W tym roku miasto planuje wydać pół miliona.

Tegoroczny rok nie będzie zbyt dobry dla placówek kultury. Większości z nich zmniejszono pieniądze na utrzymanie. Za to 800 tysięcy złotych zarezerwowano na obchody 900–lecia miasta.

W budżecie nie ma pieniędzy na budowę centrum sportowo–rekreacyjnego na Zabobrzu. To dziwne tym bardziej, że już w roku 2007 miała powstać dokumentacja. Władze wtedy przesunęły te pieniądze na inne zadania, odkładając budowę centrum na później.

Za to ruszy z miejsca sprawa budowy sali gimnastycznej przy „Mechaniku”. W tym roku ma powstać dokumentacja (150 tysięcy zł). Koszt tego zadania szacuje się na 5 milionów złotych.

Ucieszą się uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze. Zwłaszcza ci, którzy lubią sport. Przy szkole zostanie wybudowane boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, za 330 tys. złotych.

To tylko niektóre inwestycje, jakie miasto wykona w 2008 roku. Co jeszcze zyskają mieszkańcy? Do końca nie wiadomo. Radni gorączkowo zgłaszają poprawki do planu finansowego. Koncert życzeń trwa. Ile z tych życzeń zostanie uwzględnionych, przekonamy się już wkrótce.

Planowane przychody miasta w 2008 roku to 269 milionów złotych. Władze Jeleniej Góry chcą wydać 283 miliony. Deficyt będzie wynosił blisko 14 milionów złotych. Dług miasta wzrośnie ze 134 milionów złotych (na koniec 2007 roku) do prawie 148 milionów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
101
Coraz lepiej
26%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
16%
Wciąż fatalnie
22%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group