Wtorek, 20 października
Imieniny: Ireny, Kleopatry
Czytających: 6882
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Na co władze wydadzą publiczne pieniądze w tym roku?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Niedziela, 13 stycznia 2008, 8:10
Aktualizacja: 8:11
Autor: ROB
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej trafi do dawnej siedziby III LO.
Fot. TEJO
Jest koncepcja przebudowy skrzyżowania ul. Jana Pawła II i Grunwaldzkiej. Problem, że w projekcie tegorocznego budżetu nie przewidziano na to pieniędzy. Za to niemal na pewno rozpocznie się budowa obwodnicy południowej. Sprawdziliśmy, na co prezydent i radni chcą wydać podatnicze złotówki w nadchodzących 12 miesiącach.

Projektanci przygotowali dwa warianty przebudowy największego i najbardziej zakorkowanego skrzyżowania w mieście – ulic Grunwaldzkiej i Jana Pawła II. Pierwszy zakłada budowę ronda w tym miejscu. Wówczas ruch odbywałby się płynnie i kierowcy nie staliby w nieskończoność w korkach. Problem jednak w tym, że budowa ronda oznacza całkowite wyłączenie tego skrzyżowania z ruchu na blisko pół roku. – Nie wiem, czy to jest realne. Samochody nie będą miały którędy przejeżdżać – mówi Wiesław Tomera, przewodniczący komisji rozwoju. Jak wyliczyli fachowcy, przez skrzyżowanie w szczycie przejeżdża 1600 aut na godzinę.

Druga propozycja zakłada dobudowanie dodatkowych pasów ruchu, przy byłym internacie (po stronie Tesco) oraz tzw. rozbiegówki przy Jana Pawła II, dla kierowców wyjeżdżających od Grunwaldzkiej w kierunku Szklarskiej Poręby.
Przebudowa skrzyżowania, jak szacują władze, to koszt od 1,8 mln. złotych (dodatkowe pasy ruchu) aż do ok. 5 milionów (rondo). Radni liczą, że do inwestycji dołoży się Castorama, która chce budować przy skrzyżowaniu supermarket.

Wprawdzie w projekcie budżetu na 2008 rok władze nie przewidziały na to ani złotówki, jednak komisja rozwoju będzie wnioskowała o wpisanie wykonania dokumentacji na to zadanie.

Kierowcy mogą się cieszyć z innego powodu. Niemal na pewno rozpocznie się budowa obwodnicy południowej Jeleniej Góry. W planie finansowym władze Jeleniej Góry zarezerwowały na to ponad 10 milionów złotych. Miasto ma otrzymać na ta inwestycję ponad 50 milionów złotych z unijnego programu PRO.

Lista inwestycji jest znacznie dłuższa, jednak pozostałe zadania są dużo mniejsze niż budowa obwodnicy. Ucieszą się mieszkańcy ulicy Bartka Zwycięzcy, na remont tego traktu przewidziano 740 tysięcy złotych. Będą mieli nową drogę i proste chodniki.

Z kolei na Osiedlu Czarne – wbrew nazwie – będzie wyjątkowo jasno. Ponad 300 tysięcy złotych pochłonie budowa oświetlenia ulic Malinowej, Jaśminowej, Wrzosowej, Poziomkowej, Nowej i Borówkowej. Radni złośliwie żartują, że pieniądze na to zadanie znalazły się dlatego, że zastępca prezydenta Jerzy Łużniak mieszka właśnie na tym osiedlu. – Przynajmniej będziemy mogli wyjść spokojnie na ulicę po zmroku – cieszą się z kolei mieszkańcy, którzy narzekali, że przez lata byli pogrążeni w ciemnościach.
Lampy zostaną tez zamontowane na ul. Małcużyńskiego.

W 2008 roku spełnią się marzenia strażników miejskich o przeprowadzce do nowej siedziby. A to dlatego, że planowany jest remont budynku przy ul. Armii Krajowej, który przeznaczony jest dla mundurowych. Na to miasto da 400 tysięcy złotych.

Młoty pneumatyczne zahuczą także w budynku przy ul. Wyczółkowskiego, gdzie prezydent planuje utworzyć mieszkania socjalne. Miasto w 2007 roku kupiło obiekt od Akademii Ekonomicznej. Jednak pierwsze rodziny wprowadzą się tam dopiero za rok. Remont będzie rozłożony na dwa lata. W tym roku miasto planuje wydać pół miliona.

Tegoroczny rok nie będzie zbyt dobry dla placówek kultury. Większości z nich zmniejszono pieniądze na utrzymanie. Za to 800 tysięcy złotych zarezerwowano na obchody 900–lecia miasta.

W budżecie nie ma pieniędzy na budowę centrum sportowo–rekreacyjnego na Zabobrzu. To dziwne tym bardziej, że już w roku 2007 miała powstać dokumentacja. Władze wtedy przesunęły te pieniądze na inne zadania, odkładając budowę centrum na później.

Za to ruszy z miejsca sprawa budowy sali gimnastycznej przy „Mechaniku”. W tym roku ma powstać dokumentacja (150 tysięcy zł). Koszt tego zadania szacuje się na 5 milionów złotych.

Ucieszą się uczniowie Gimnazjum nr 2 w Jeleniej Górze. Zwłaszcza ci, którzy lubią sport. Przy szkole zostanie wybudowane boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią, za 330 tys. złotych.

To tylko niektóre inwestycje, jakie miasto wykona w 2008 roku. Co jeszcze zyskają mieszkańcy? Do końca nie wiadomo. Radni gorączkowo zgłaszają poprawki do planu finansowego. Koncert życzeń trwa. Ile z tych życzeń zostanie uwzględnionych, przekonamy się już wkrótce.

Planowane przychody miasta w 2008 roku to 269 milionów złotych. Władze Jeleniej Góry chcą wydać 283 miliony. Deficyt będzie wynosił blisko 14 milionów złotych. Dług miasta wzrośnie ze 134 milionów złotych (na koniec 2007 roku) do prawie 148 milionów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz

kazimierzp 13-01-2008 10:05
Wolałbym jako budowlaniec aby z młotami pneumatycznymi nie wchodzono na budynek. On ma byc przebudowany, a nie rozwalany. Autor tekstu uzył trochę przesadzonego w treści sformułowania. Do drobnych wykuć są elektronarzędzia!;-) Ale już bardziej poważnie: skrzyżowanie Grunwaldzkiej i Jana Pawłą II wymaga też podniesienia o około 60 cm tak aby podniesiona woda na Bobrze nie wybijała za każdym razem w tym miejscu! Ktoś mi zaraz zarzuci, ze mogłem kiedy byłem... Te uwagi były zwracane dużo wcześniej, ale niektórym "komunikantom" (specjalisci od komunikacji) wydawało się, że są najmadrzejsi na świecie! Te skrzyżowanie mogłoby być wyłaczone bez szokującego uszczerbku dla ruchu po wykonaniu Obwodnicy Południowej. Należałoby też najpierw wykonać dodatkowe połączenie Zabobrza z centrum miasta - koło "Garbatego mostku" tak jak to na wielu planach jest wrysowane! Wtedy ruch lokalny nie nakładałby się na ruch tranzytowy! Stara część Czarnego (tam gdzie mieszka zastępca Prezydenta) już dawno ma oświetlenie, zanim On został zastępcą. Nowe oświetlenie dotyczy części Czarnego na końcu ulicy Czarnoleskiej, która właśnie takie "owocowe" nazwy otrzymała po wybudowaniu tam dużego zespołu domów.
~fan Klimka 13-01-2008 10:33
słyszałem, że będą kręcić nowe odcinki filmu "Pipi Langstrump"
~brus 13-01-2008 10:38
Pieknie! Beda nowe latarnie na Nowej! Tyle, ze jak na razie to zamiast tego oswietlenia przydalby sie na niej ASFALT. Czemu o takiej inwestycji nikt nie wspomni?
~Otto 13-01-2008 10:40
A ja bym wszystkie te pieniądze oddał Panu Rawskiemu. On najlepiej by je zainwestował. To łebski facet - myślę że to geniusz w sprawach zarządzania wspólnotami mieszkaniowymi! Dajmy mu w końcu jakąś szansę na wykazanie się. Niech nie będzie ciągle przegranym człowiekiem.
~bnargkh 13-01-2008 10:40
ładnie. na obchody 900-lecia i na przebudowe skrzyzowania łącznie prawie dwa razy mniej niz na salę gimnastyczną mechanika.
zloty666 13-01-2008 12:25
Też bym wolał asfalt (ostatnią warstwę) na ulicy Małcużyńskiego od numerów początkowych do skrzyżowania (domki tbs są już wybudowane ! ! !). A do tego oznakowanie miejsc parkingowych przed domkami tbs jak w projekcie zagospodarowania przestrzennego - mogę na razie stawać w błocie, ale legalnie, żeby żaden z mieszkańców nie wzywał SM ! ! !
~pan od skrętów 13-01-2008 12:32
Czy was też tak przegina, jak skręcacie z estakady do Tesco? Mam wrażenie, ze tam jest żle wyprofilowany skręt, wbrew prawom fizyki. Tylko czekać, aż ktoś się nakryje kołami.
~jeleniogórzanka 13-01-2008 12:37
Brawo Panie Prezydencie oby tak dalej!!!
~prof. Nilsson 13-01-2008 13:15
przychylam się do jeleniogórzanki, oby tak dalej panie prezydencie, rok czasu już pan zmarnował! Społeczeństwo wystawi panu rachunek...
~patra 13-01-2008 13:17
A moze sprawdzic gospodarnosc wladz. Np. celowosc i efektywnosc utrzymywania szkoly pana L.Skuzy na Lesnej, gdzie zajecia odbywaja sie przez kilka dni w miesiacu! A liczba uczniow... - niech sprawdza to kompetentne wladze. I niech ich ktos tez rozliczy, z tej beztroski w wydawaniu publicznych pieniedzy!
~kliff 13-01-2008 13:21
Troche ten artykuł na wyrost, bo w piatek byla komisja finansow i radni nie do konca podzielaja poglad prezydenta na inwestycje, scislej mowiac, wcale go nie podzialaja i maja bardzo wiele zastrzezen. Gdyby sie jelonce chcialo ruszyc kiedys cztery litery, to moze napiasala jak jest. I jeszcze jedno, pan Kazimierz Piotrowski byl kiedys wiceprezydentem JG i mogl skrzyzowanie podnosic, z mlotami nie wchodzic i wiele innych dobrych rzeczy zrobic. Ale zaslynie z tego, ze wyrazil zgode na budowe masztu w Jagniatkowie i to przy wyraznym orzeczeniu sadu, ze nie wolno.
~kmam 13-01-2008 14:29
A oświetlenie ścieżki rowerowej biegnącej od Jana Pawła II do Perły Zachodu oraz łącznika od Anieli Krzywoń od Obrońców Pokoju?
kazimierzp 13-01-2008 15:38
Do "kliff"! Sądząc po treści twego wpisu jesteś albo któryms z utajnionych radnych, albo też blisko któregoś z nich. Jeżeli tak znasz się na budżecie, prawie, jak umiesz czytac teksty ze zrozumieniem to radziłbym zgłębić przepisy ustaw o samorządzie gminnym, finansach gminy, ustaw kompetencyjnych, prawa budowlanego, czy o gospodarowaniu przestrzennym. Wtedy zobaczyłbyś co i z czego wynika!;-) Co do dyskusji "w łonie rady". Obecnie przed przyjęciem budżetu ścierają się różne interesy. Wielu radnych uważa, że ich rola to myslenie o swojej dzielnicy, ulicy, grupie zawodowej, czy też organizacji w której działa - choć są radnymi "całego miasta". Potem dopiero w głosowaniu na forum całej rady decyduje większość. Przez wiele lat udawało się mimo podobnych nacisków pojedynczych radnych czy grup społecznych wypracowywać porozumienie przy uchwalaniu budżetu. Przyznaję, że sam jestem ciekaw jak Prezydentowi uda się zdobyć tę większość dla przyjęcia uchwały budżetowej. Teoretycznie, według deklaracji ta większość jest, ale w praktyce przy zacietrzewianiu się niektórych radnych z rządzącej nieformalnej koalicji to może być różnie!
~Logan 13-01-2008 17:06
A co ze sciezkami rowerowymi ? Co z pasami ruchu dla rowerow ?
~mieszkanka 13-01-2008 17:30
A może by tak przypomniało sobie miasto o osiedlu wybudowanym w poprzednim wieku, z trzydzieści lat temu, albo i więcej - brniemy po błocie i kałużach jak po polnej drodze. Niestety na ulicy Żwirki i ulicy Wigury nie mieszkają radni i skutek jest, chociaż prezydent Kusiak obiecał i na tym się skończyło.
~olśniony 13-01-2008 20:35
Układ jest prosty jak świński ogon.Deweloper sprzedaje grunty dla firmy która buduje osiedle Czarne. Wybudowane osiedlowe domki idą jak świeże bułeczk gdy jest asfalcik i oświetlone ulice.Kto ile i za co to i dlaczego;tylko WIELKI DUCH wie.
~rzp 13-01-2008 21:12
a może by tak poprawic ulice spaprane (m.in. w Karkonoskiej robionej "wczoraj" wszystkie studzienki się pozapadały) a dopiero potem paprac następne

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group