Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Niedziela, 13 lipca
Imieniny: Małgorzaty, Henryka
Czytających: 5554
Zalogowanych: 23
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Muzykalia Staniszowskie w Sosnówce

Sobota, 22 października 2011, 9:15
Aktualizacja: 9:16
Autor: Agrafka
Koncert Chóru Cerkiewnego w wykonaniu chóru męskiego „Oktoich” odbędzie się już 23 października o godz. 18.00 w Kościele p.w. Matki Boskiej Ostrobramskiej w Sosnówce. Bilet wstępu w przedsprzedaży kosztuje 20 zł, a w dzień koncertu 25 zł.

Zespół przedstawi muzykę Kościoła prawosławnego z kręgu tradycji bizantyjskiej w wykonaniu głosów męskich. Będzie można usłyszeć przykłady śpiewu jednogłosowego tradycji słowiańskiej, czyli śpiew kijowski, przemyski i supraski - doby Rzeczpospolitej Jagiellonów, a także śpiew polifoniczny XVIII-XX- muzyki rosyjskich i bułgarskich kompozytorów. Prezentowane będą także transpozycje na język polski śpiewów monastyrskich.

Chór męski „Oktoich” działa przy wrocławskiej cerkwi świętych Cyryla i Metodego i powstał we wrześniu 1991 roku. Od 2009 r. występuje również w składzie mieszanym. Od początku zespół prowadzi ks. Grzegorz Cebulski. Repertuar chóru stanowią hymny, teksty liturgiczne i ich muzyka w tradycji słowiańskiej - Bułgarii, Serbii, Rusi Kijowskiej, Polski Jagiellonów, Ukrainy i Rosji, a także w jęz. greckim - z kręgu tradycji bizantyjskiej (Św. Góry Atos) i muzyka Cerkwi Gruzińskiej. Jest trzykrotnym laureatem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki cerkiewnej w Hajnówce, Międzynarodowego Festiwalu Kunsztu Śpiewu Diakońskiego w Moskwie. Chór nagrał 8 płyt CD i był nominowany do nagrody Fryderyków 2008.

W 1999 roku dekretem śp. ks. abp. gen dyw. Mirona Chodakowskiego, chór został powołany do niesienia swej posługi w strukturach Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego przy Śląskim Okręgu Wojskowym. Tradycją jest obecność zespołu na uroczystościach rocznicowych i innych w miejscach kaźni jeńców wojennych w KL. Łambinowicach, Walimia i Głuszycy, cmentarzach wojennych Wrocławia i spotkań świątecznych w jednostkach wojskowych na terenie całego Śląskiego Okręgu Wojskowego. W roku 2004 chór został uhonorowany Ogólnopolską nagrodą im. św. Brata Alberta – za całokształt działalności kulturalno-charytatywno-ekumenicznej.

Ciekawym epizodem w działalności chóru był kontakt nawiązany z zespołem Golec uOrkiestra, co zaowocowało wspólnym programem TV „Stacja Milówka’” i kilkoma wspólnymi koncertami m.in. Festiwal Sopot 2002 roku, a także teledyskami. W 2009 r. na zamówienie Kancelarii Prezydenta RP zespół nagrał, wraz z Orkiestrą Reprezentacyjną SOW, płytę CD „Bo wolność Krzyżami się mierzy” o tematyce patriotyczno-wojskowej.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
967
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group