Niedziela, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 2998
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Muzyka pasyjna w wykonaniu młodych muzyków

Sobota, 24 marca 2018, 9:04
Autor: Paweł Guszała
Jelenia Góra: Muzyka pasyjna w wykonaniu młodych muzyków
Fot. Paweł Guszała
W Filharmonii Dolnośląskiej po raz kolejny można było usłyszeć koncert muzyki pasyjnej „Victimae Paschali Laudes” (Niech to święto będzie radosne) w wykonaniu młodych muzyków z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Stanisława Moniuszki w Jeleniej Górze.

Koncert muzyki pasyjnej to stałe wydarzenie w kalendarzu wydarzeń Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. Co roku w okresie przedświątecznym młodzi adepci sztuki muzycznej i ich nauczyciele dają koncert na głównej scenie Filharmonii Dolnośląskiej. Rok temu widzowie mogli usłyszeć Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.

- Teraz będzie to muzyka, która nie do końca wpisuje się stricte w nurt muzyki religijnej, choć będą utwory mówiące i miłości, zdradzie, cierpieniu i śmierci, czyli skrót życiorysu Jezusa Chrystusa. Będzie także muzyka, która swoim nastrojem wpisuje się w charakter muzyki religijnej – mówi Elżbieta Terlega-Stachów z PSM I i II st. im. Stanisława Moniuszki.

- Ciekawostką jest to, że oprócz uczniów szkoły II stopnia wystąpią również nauczyciele z muzyką barokową. Zagra Alina Gawryś na oboju, Marta Fender-Kolendo na flecie, Krzysztof Gotartowski oraz Artur Rulewski na fortepianie – zapewniała Irena Maciejewska dyrektor PSM I i II st.

Można było usłyszeć utwory Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna czy Alessandro Scarlattiego. Repertuar w większości dobrany został przez samych uczniów PSM. Na tym organizatorzy tego wydarzenia nie poprzestali. Całość wzbogaciła poezja mistrzów pióra. Między utworami młodzież recytowała okolicznościowe teksty wielkanocne m.in. W. Reymonta, M. Konopnickiej, E. Szelburg – Zarembiny, ks. J. Twardowskiego oraz K. Pendereckiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group