Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 5599
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Murale, graffiti i koronki ludowe – w Otwartej Papierni ruszają Lekcje Sztuki!

Czwartek, 15 października 2020, 10:24
Aktualizacja: 10:26
Autor: Fundacja Ładne Historie
Jelenia Góra: Murale, graffiti i koronki ludowe – w Otwartej Papierni ruszają Lekcje Sztuki!
Fot. Fundacja Ładne Historie
Już w piątek, 16 października, w jeleniogórskiej Otwartej Papierni rusza kolejna odsłona Lekcji Sztuki – cyklu wykładów prowadzonych przez artystów, projektantów i kuratorów. Tym razem tematem przewodnim spotkań jest sztuka uliczna. Podczas czterech lekcji ekspertki z całego kraju opowiedzą o różnych formach działań z przestrzenią miejską – od murali, przez graffiti, po malowane na ścianach koronki ludowe. Wstęp wolny – obowiązują zapisy. Każde ze spotkań tłumaczone będzie na polski język migowy.

„Nie wyobrażamy sobie miasta bez sztuki!” – głosi hasło przewodnie jesiennej odsłony Lekcji Sztuki w Jeleniej Górze organizowanych przez Fundację Ładne Historie. Sztuka współczesna to nie tylko działania prezentowane w galeriach czy muzeach – to także jeden z głównych budulców miejskiej tożsamości będący wyrazem nierozerwalnej więzi pomiędzy twórcą a miastem. Bez murali, szablonów czy instalacji przestrzennych eksplorowanie przestrzeni publicznej nie byłoby takie samo. Zwiedzanie szlakiem murali to jeden z najpopularniejszych sposobów poznawania miast.

Ekspertki od ożywiania ścian

Wśród gości zaproszonych do Jeleniej Góry jest Barbara Sroka – ekspertka w dziedzinie organizacji projektów ze sztuką miejską w roli głównej (m.in. Festiwalu Malarstwa Monumentalnego Monumental Art), na co dzień związana z gdańskim Instytutem Kultury Miejskiej. Spotkamy się także z Teresą Latuszewską-Syrdą – założycielką Fundacji i Galerii Urban Forms, autorką koncepcji umieszczania na ścianach kamienic w centrum Łodzi wielkoformatowych obrazów – murali, które mają tworzyć stałą ekspozycję sztuki w przestrzeni publicznej. Jeden z wykładów poprowadzi Nespoon – artystka miejska tworząca na styku street artu, garncarstwa, malarstwa, rzeźby i biżuterii. Większość jej prac składa się z odbitek tradycyjnych koronek ludowych wykonanych z gliny lub malowanych na ścianach. Z kolei ostatnie, listopadowe już, spotkanie obędzie się z udziałem Aleksandry Litorowicz – prezeski Fundacji Puszka, kulturoznawczyni i badaczki, twórczyni portalu o warszawskim street arcie i sztuce w przestrzeni publicznej PUSZKA oraz portalu edukacyjnego sztukapubliczna.pl.

Zapisz się i rezerwuj piątki o 18:00

Lekcje Sztuki odbywać się będą w każdy piątek o godz. 18:00 w Otwartej Papierni (ul. Kilińskiego 11), od 16 października do 9 listopada. Spotkania będą tłumaczone na Polski Język Migowy. Wstęp wolny.
W związku z sytuacją epidemiczną ograniczona jest liczba miejsc. Obowiązują zapisy online: http://bit.ly/ścianyBUDYNKÓWformularzZGŁOSZENIOWY.

Organizowane przez Fundację Ładne Historie Lekcje Sztuki to cykl spotkań w formule wykładu z przedstawicielami środowiska artystów, makerów, projektantów i kuratorów. Fundacja prezentuje szerszej publiczności najciekawsze trendy w polskim środowisku twórczym. – Interesują nas design i rzemiosło, przypatrujemy się sektorowi medialnemu i kulturze cyfrowej, szukamy nowinek i najświeższych działań w obszarze sztuk wizualnych, performensu oraz nowych mediów – mówi Krzysztof Bielaszka, koordynator ds. merytorycznych Fundacji. Program Lekcji Sztuki skierowany jest do pasjonatów kultury, mediów i sztuki.

Harmonogram spotkań:
16 października, godz. 18:00 – Barbara Sroka, Instytut Kultury Miejskiej – „Murale Gdańsk Zaspa – Kolekcja Malarstwa Monumentalnego”
23 października, godz. 18:00 – Teresa Latuszewska-Syrda, Fundacja Urban Forms – „Sztuka miejska: w mieście i dla miasta”
30 października, godz. 18:00 – NeSpoon – „Miasto całe w koronkach”
6 listopada, godz. 18:00 – Aleksandra Litorowicz, Fundacja Puszka – „Zapuszkowane: warszawski street art”

Organizator: Fundacja Ładne Historie
Partnerzy: Urząd Miasta Jelenia Góra, Otwarta Papiernia, FEST PROMO
Projekt „Lekcje Sztuki” realizowany dzięki dofinansowaniu ze środków Urzędu Miasta Jelenia Góra oraz dofinansowaniu ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Więcej informacji: www.ladnehistorie.pl/lekcje-sztuki , www.facebook.com/LekcjeSztuki, www.instagram.com/lekcjesztuki

Twoja reakcja na artykuł?

3
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
25%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group