Czwartek, 28 marca
Imieniny: Anieli, Jana
Czytających: 9583
Zalogowanych: 19
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: "Multimedialne Coś" w Zdrojowym

Środa, 18 marca 2009, 21:05
Aktualizacja: 22:38
Autor: Mar
Jelenia Góra: "Multimedialne Coś" w Zdrojowym
Fot. organizator
Pierwszy spektakl Festiwalu Powrotów zatytułowany „Multimedialne Coś” już 28 marca w Teatrze Zdrojowym. Sztukę wyreżyserowała Karina Piwowarska, a występują: Anna Maria Piróg – Karaszkiewicz, Marek Frąckowiak, Waldemar Obłoza oraz Bogusław Schaeffer. Festiwal organizuje Zdrojowy Teatr Animacji.

"Multimedialne coś", to najnowsza surrealistyczna sztuka Bogusława Schaeffera, autora i kompozytora który we własnej osobie zasiądzie przed fortepianem.

Aktorzy mają poprowadzić benefis. Nie są do tego przygotowani, nie mają pojęcia o muzyce, wszystko ich zaskakuje, w ferworze zapominają o beneficjencie, ten cierpliwie znosi skandal. Akcja, to ich próby sprostania sytuacji i opanowywanie emocji.

Bogusław Schaeffer jest wielkim kompozytorem muzyki współczesnej. Sceny, dynamika, ruch, mowa - mają formę taktów, fraz, a sam dramat jest partyturą. Początkowa panika, chaos stopniowo przybiera formę uporządkowaną.

"Czym jest kultura nie muszę państwu tłumaczyć. Ale powiem, że kultura polega na przykład na tym, że jak facet wchodzi do sklepu czy do pokoju urzędników, to mówi dzień dobry, a jak wychodzi mówi do widzenia, Oczywiście jeżeli dany facet obdarzony jest perwersyjną fantazją, to powie wchodząc do widzenia, no, a kiedy wychodzi..., jak?"
Te i inne dywagacje Prof. Bogusława Schaeffera na temat otaczających nas zjawisk kulturalno-społecznych widz wchłonie w sposób bolesno-straszny albo odwrotnie odczuje ich zderzenie z otaczającą nas rzeczywistością, czy jakoś tak. Chyba tak to chcieliśmy wyrazić.

Bogusław Schaeffer urodzony we Lwowie, jest najchętniej wystawianym autorem polskim spośród żyjących dramatopisarzy. Kompozytor, teoretyk i krytyk muzyczny, pedagog, dramatopisarz, grafik, przedstawiciel awangardy muzycznej. Autor siedemnastu książek ( w tym pierwszego podręcznika kompozycji współczesnej), czterystu kompozycji muzycznych i czterdziestu dramatów.

Najważniejsze i najbardziej znane dramaty sceniczne to; „Webern", „Audiencja" ( pięć niezależnych utworów z tego cyklu ), „Scenariusze dla Aktorów" („Scenariusz dla nieistniejącego lecz możliwego aktora instrumentalnego", „Kwartet dla czterech aktorów", „Scenariusz dla trzech aktorów") „Kaczo", „Tutam". „Rondo". Dramaty te były tłumaczone na wiele języków i wystawiane za granicą.

Waldemara Obłozę mogą pamiętać jeleniogórscy miłośnicy teatru, gdyż dwa razy, w połowie lat 80 i potem do 1993 roku pracował w Teatrze Jeleniogórskim imienia Norwida.

Rezerwacja biletów: 075 75 57 690. kom. 0601736190. Cena - 50 zł parter i 40 zł I balkon.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy chodzę do teatru?

Oddanych
głosów
441
Tak
22%
Nie
40%
Czasami
26%
Nie chodzę
12%
 
Głos ulicy
Nie chodzę do fryzjera, bo fryzjer przyjeżdża do mnie
 
Miej świadomość
100 konkretów (zrealizowano 10%): SUKCES czy PORAŻKA?
 
Rozmowy Jelonki
Przebudowy i remonty
 
Aktualności
Życzenia dla mieszkańców Piechowic
 
Polityka
Z pustego i Salomon nie naleje
 
Kultura
Zagrali w Podgórzynie
 
112
Pożar w restauracji
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group