Piątek, 23 lutego
Imieniny: Damiana, Izabeli
Czytających: 8663
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Mozart, Schnittke i Brahms na Muzykaliach Staniszowskich

Wtorek, 20 marca 2012, 9:37
Aktualizacja: 9:38
Autor: Agrafka
REGION JELENIOGÓRSKI: Mozart, Schnittke i Brahms na Muzykaliach Staniszowskich
Fot. Organizator
„Recital skrzypcowy” w wykonaniu Marii Ołdak i Dominika Zabłockiego odbędzie się w ramach Festiwalu Muzykalia Staniszowskie 25 marca o godz. 18.00 w Pałacu Staniszów. Bilet kosztuje 20 zł.

Maria Ołdak grająca na skrzypcach i Dominik Zabłocki grający na fortepianie wykonają Sonatę F-dur K547 Wolfganga Amadeusza Mozarta, a dokładniej: I. Andantino cantabile, II. Allegro, III. Thema: Andante, Alfreda Schnittke „Suitę w dawnym stylu”: I. Pastorale, II. Ballet, III. Minuet, IV. Fugue, V. Pantomime, Johannesa Brahms – Intermezzo op. 118 nr 2, a także Claude Debussy „Le petit negre”.

Maria Ołdak urodziła się w Opolu. Grę na skrzypcach rozpoczęła w wieku pięciu lat, kształcąc się pod kierunkiem Danuty Sujaty i Julii Jakowicz. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem Warszawską Akademię Muzyczną i otrzymała pełne stypendium na studia u Igora Petrushevskiego w Royal Academy of Music w Londynie. Studia w Royal Academy ukończyła w czerwcu 2007, otrzymując prestiżowy tytuł DipRAM oraz nagrodę specjalną Prorektora za wybitny recital dyplomowy i liczne osiągnięcia.

Skrzypaczka jest laureatką ogólnopolskich oraz międzynarodowych przesłuchań i konkursów. Do jej ostatnich sukcesów należy I miejsce oraz nagroda specjalna za wykonanie utworów Karola Szymanowskiego na konkursie „Allegro Vivo” w Austrii, a także tytuł finalistki oraz laureatki nagrody publiczności na prestiżowym konkursie „Wigmore Award” w Londynie. Jest laureatką angielskich nagród: Edna Seabright Memorial Award, Gill Culpin Award, Franz Reizenstein Prize oraz Eric Falk Award oraz wielokrotną stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie oraz Prezydenta Miasta Opola.

Brała udział w wielu lekcjach mistrzowskich, pracując pod okiem takich profesorów jak Maxim Vengerov, Sir Colin Davis, Igor Oistrakh, Lydia Mordkovich, Thomas Brandis, Tomasz Tomaszewski, Yair Kless czy Christiane Edinger, koncertowała także podczas licznych międzynarodowych festiwali, m.in. Leeds International Chamber Music Festival, Julian Rachlin & Friends Festival, Norfolk & Norwich Festival, Śląskie Lato Muzyczne, Warszawska Jesień.

Maria jest prezesem Towarzystwa Muzycznego w Opolu, dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzycznego „W Oparach Dźwięków” oraz cyklu koncertów „Wędrowna Pracownia Muzyczna”. Regularnie występuje ze Scottish Ensemble, London Sinfoniettą oraz Royal Philharmonic Orchestra w Londynie, a także prowadzi klasę skrzypiec podczas Międzynarodowych Kursów Muzycznych w Opolu. W 2008 roku wyróżniona została prestiżowym Stypendium Ministra Kultury „Młoda Polska”, które umożliwiło jej zakup smyczka światowej sławy lutnika, Benoit Rolland. Od maja do sierpnia 2010 jako wicekoncertmistrz Royal Philharmonic Concert Orchestra uczestniczyła w nagraniu płyty dla wytwórni Deutsche Grammophon oraz trasie koncertowej ze Stingiem. Maria gra na skrzypcach wykonanych w 1992 roku w Cremonie przez Roberto Piergiorgio.

Dominik Zabłocki ukończył Państwową Szkołę Muzyczną I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie w klasie fortepianu mgr Lucyny Dąbrowskiej. Następnie kształcił się w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Studia w zakresie gry na fortepianie odbył pod kierunkiem prof. Elżbiety Tarnawskiej. W ramach studiów pianistycznych zajęcia z kameralistyki fortepianowej realizował w klasie prof. Jerzego Marchwińskiego oraz prof. Mai Nosowskiej. Dodatkowo kształcił się w grze na organach pod kierunkiem ad. Piotra Wilczyńskiego. Ukończył studia podyplomowe w zakresie kameralistyki fortepianowej w klasie prof. Mai Nosowskiej. Biorąc udział w mistrzowskich kursach pianistycznych i kameralnych pracował pod kierunkiem takich artystów jak: Emanuel Ax, Andrzej Bauer, Christiane Edinger, Paul Gulda, Tomasz Herbut, Piotr Janosik, Szymon Krzeszowiec, Aleksiej Orłowiecki, Alicja Paleta-Bugaj, Wiesław Rekucki, Einar Steen-N?kleberg, Jerzy Sterczyński, Andrzej Tatarski, Roman Totenberg, Waldemar Wojtal.

Uczestnicząc w konkursach zdobył m.in. następujące nagrody: III nagroda na XV Międzynarodowym Międzyuczelnianym Konkursie Zespołów Kameralnych im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (2004r.); II nagroda (I nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie (2000r.); IV miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Fortepianu Szkół Muzycznych II stopnia w Warszawie (2000r.); II nagroda na Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu (1997r.). Jako solista i kameralista występował w wielu miejscach w Polsce i za granicą.

Trzykrotnie brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Księżnej Daisy w Książu i Pszczynie. Wielokrotnie występował na koncertach w ramach festiwalu „Muzyka w Zabytkowych Kościołach i Wnętrzach Księstwa Nyskiego”. Współpracuje z Międzynarodową Akademią Muzyczną w Bałoszycach oraz Międzynarodowymi Kursami Muzycznymi w Opolu. Jest nauczycielem w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. im. W. Lutosławskiego w Nysie oraz Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Jerzego Hellera w Głuchołazach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo oddasz głos w wyborach samorządowych 7 kwietnia do rady miasta/gminy/powiatu/sejmiku?

Oddanych
głosów
1392
Bezpartyjnych Samorządowców (partia)
7%
Konfederacje
10%
Lewice
8%
PiS
24%
PO
35%
Trzecią drogę
8%
Innych
7%
 
Głos ulicy
Zjadłem 6 pączków z nadzieniem owocowym
 
Miej świadomość
CPK: Kluczowa inwestycja Polski zagrożona?
 
Rozmowy Jelonki
Maliny polskie kontra ukraińskie
 
Kultura
Otwarcie wystawy o saniach rogatych
 
Kultura
Pułapka na myszy
 
112
Mercedesem w busa
 
Piłka nożna
Karkonosze – Moto–Jelcz w obiektywie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group