Sobota, 25 marca
Imieniny: Marii, Marioli
Czytających: 5573
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pilchowice: Most w Pilchowicach pod ochroną!

Środa, 5 sierpnia 2020, 6:03
Aktualizacja: Czwartek, 6 sierpnia 2020, 16:11
Autor: Przemek Kaczałko
Pilchowice: Most w Pilchowicach pod ochroną!
Fot. Przemek Kaczałko
Jak zapewnia Magdalena Gawin (wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego), dzięki nowelizacji z 2017 roku w "Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami" most nad Jeziorem Pilchowickim jest pod ochroną.

Art. 10 a ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:
Od dnia wszczęcia postępowania w sprawie wpisu zabytku do rejestru do dnia, w którym decyzja w tej sprawie stanie się ostateczna, przy zabytku, którego dotyczy postępowanie, zabrania się prowadzenia prac konserwatorskich, restauratorskich, robót budowlanych i podejmowania innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku.

Postępowanie wszczynające wpis do rejestru mostu prowadzone jest od marca 2020. Oznacza to, że od tego czasu most pozostaje w reżimie ochrony tymczasowej. Nie można przy nim prowadzić żadnych prac, nie mówiąc o wyburzaniu - podkreśla wiceminister na Twitterze, zapowiadając rozwinięcie tematu w wywiadzie dla Wirtualnej Polski.
Mam nadzieję, że w tym kontekście milośnicy zabytków docenią nowelizację z 2017 roku. Przez trzy lata dzięki niej udało się ocalić od wyburzeń wiele cennych obiektów na terenie całej Polski. Ochronę tymczasową do tej pory atakował jedynie urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. Miłośnicy zabytków - nigdy. Wszelkie dywagacje i obawy związane z wyburzeniem mostu są w obecnym stanie prawnym bezprzedmiotowe - dodała M. Gawin będąca jednocześnie Generalnym Konserwatorem Zabytków.

Most z 1906 roku jest w trakcie procedury wpisania do rejestru zabytków, na wniosek Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jak już informowaliśmy, wokół pomysłu wysadzenia mostu na potrzeby filmy "Mission impossible 7" z Tomem Cruisem w roli głównej zrobiła się burza w przestrzeni publicznej. Już w marcu br. sprawę nagłośnił Piotr Rachwalski - były prezes Kolei Dolnośląskich. Początkowo dementowano doniesienia nazywając je "fake newsami", jednak coraz więcej wskazuje na to, że to realne zagrożenie. Sprzeciw wyraził również Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, który chce przejąć linię na odcinku z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego i przywrócić połączenia kolejowe, a brak mostu znacznie by podwyższył koszt rewitalizacji.

Twoja reakcja na artykuł?

61
78%
Cieszy
9
12%
Hahaha
1
1%
Nudzi
0
0%
Smuci
3
4%
Złości
4
5%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (94)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
850
maksymalnie 150
81%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group