Czwartek, 25 czerwca
25°C Jelenia Góra
CZYTAJ RÓWNIEŻ
Aktualności Kurtyna wodna w centrum Jeleniej Góry i w Cieplicach 112 Kolizja na Karola Miarki Inwestycje Wodnik ma pieniądze na odbudowę oczyszczalni Aktualności Szybkie zdjęcia bez wychodzenia z urzędu Kilometry KD Retro wraca na trasę Jelenia Góra – Karpacz Wiadomości z miasta Prezydent Jeleniej Góry z wotum zaufania i absolutorium Edukacja Zmarła Jadwiga Dąbrowska Kryminał Groził śmiercią kobiecie i dzieciom Uzdrowisko Cieplice Nowość w Uzdrowisku Cieplice – kąpiel perełkowa w basenie termalnym Aktualności Wyrobiska Góry Wapiennej skrywają historię sprzed wieków Pogoda Popadało mało, a zniszczenia duże Aktualności Złoto dla KANS! Kuba Smolarek najlepszy w Gdańsku Piłka nożna Karkonosze z nowym trenerem Pogoda Balon nad Jelenią Górą. Tak wygląda pierwszy dzień lata z góry 112 Samochodem w drzewo Sport Ala ogrywa starsze koleżanki Aktualności Setki podpisów Inwestycje Powódź zostawiła ślady. Trwa odbudowa szkoły Kultura, rozrywka Roztańczona Noc Świętojańska pod Chojnikiem. Muzyka i magia do późnej nocy Aktualności Koncert Leniwca w Szwajcarce
reklamy

„MOST” przyjęty, ale czy do przyjęcia?

Audio

Czytaj na głos

Autor: Angela 2 min czytania

Warunkowo przyjęty przez komisję, bez konsultacji z samymi zainteresowanymi, powielony, niedopracowany i bardzo ogólny – takie zarzuty padły pod adresem programu działania na rzecz osób niepełnosprawnych „MOST” na rok 2013, który radni przyjęli na ostatniej sesji (24.01). – Jest to pogram na jeden rok, podczas którego

reklamy
reklamy
Jak mówił Zygmunt Korzeniewski, „Most” to dokument praktycznie powielony z ostatnich czterech lat po to, by nie blokować działań na rzecz tego środowiska, a w najbliższych 12 miesiącach przeprowadzić jego analizę i zaktualizować go według realnych potrzeb. Takie podeście krytykowała nie tylko opozycja. - Ja miałem okazję spotkać się z przedstawicielami osób niepełnosprawnych, które sądziły, że ten projekt programu w ogóle nie był z nimi konsultowany, co wydaje mi się karygodną sprawą – mówił Rafał Szymański, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli nawet przepisujemy ten program, to uważam, że wypadałoby się chociaż dla przyzwoitości z tymi osobami spotkać i przedyskutować temat. Sam program nie jest zły, ale w momencie kiedy nie mamy w nim zapisanych realnych źródeł finansowania, jest to tylko zbiór pobożnych życzeń, które prawdopodobnie nie będą zrealizowane. Obawiam się, że tylko kilka procent z tych zapisów doczeka się realizacji. Główny problem to zmiana świadomości osób zdrowych. Dzisiaj jest sesja, na którą osoby niepełnosprawne się nie dostaną, bo urząd nie jest do tego przystosowany, to samo jest z teatrem i wieloma innymi instytucjami – dodał Rafał Szymański. Przeciwko takim stwierdzeniom protestował Zygmunt Korzeniewski odpowiedzialny za tę sprawę . Kilkakrotnie prosił on przewodniczącego rady o głos i ripostował: - Program był konsultowany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, do rozmów zapraszaliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych i specjalistów, więc zanim radni zabierają głos powinni się w tym temacie doinformować. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych jest natomiast organizacją pozarządową – dodał Z. Korzeniewski. W obronie programu stanęła m.in. Grażyna Pawlukiewicz - Rehlis, która podkreślała, że jeśli program został powielony z lat poprzednich to musi być kalką i nie ma co nad nim dłużej dyskutować. Należy go uchwalić, a w najbliższym czasie zająć się analizą i uaktualnieniem. W tym samym tonie wypowiadał się Miłosz Sajnog. - Konsultacje nad programem były prowadzone, kiedy był on konstruowane, teraz rozpoczęto już konsultacje nad nowym programem, dlatego mi się nie podoba jeśli dla krótkotrwałego efektu policzonego wytacza się argumenty, które w mojej ocenie są błędne – dodał M. Sajnog. Jerzy Pleskot, przewodniczący Komisji Prawa i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Jeleniej Góry podkreślał, że pozytywna opinia na temat tegorocznego dokumentu została wydana warunkowo z zaleceniem natychmiastowego rozpoczęcia prac nad analizą i uzupełnieniem programu. Taką obietnicę dał m.in. Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. - Uchwaliliśmy ten plan by móc dalej pracować na rzec osób niepełnosprawnych. Dzięki temu będziemy mogli uruchomić pieniądze . Przykładem jest 50 tys. zł na poprawę sytuacji w ruchu drogowym i przystosowanie chodników, przejść dla pieszych poprzez obniżenie krawężników czy dostosowanie sygnalizacji – mówił Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Będzie to również szereg działań podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i przez różne wydziały. Najważniejsze było podjęcie tego programu, by te działania uruchomić. Teraz przygotujemy czteroletnie zestawienie funkcjonowania tego programu i w oparciu o to zbudujemy ulepszony dokument – dodał H. Papaj.

Osoby w artykule

Profile osób publicznych powiązanych z tym tekstem.

reklamy

Ogłoszenia

Zobacz więcej ogłoszeń Więcej
KSIĘGOWA / KSIĘGOWY Spółka ENERGOBEST z siedzibą w Jeleniej Górze zatrudni na stanowisko: Księgowa / Księgowy z doświadczeniem oraz znajomością programu Comarch Optima.… Pokojowa na sezon Jelenia Góra Poszukujemy pokojowej do Pałacu Paulinum w Jeleniej Górze. 📅 Praca do 30 września 📄 Umowa zlecenie 🕒 Elastyczny grafik Zainteresowane osoby p… Praca na dachu Firma o ugruntowanej pozycji na rynku zatrudni dekarza z doświadczeniem. Praca na stałe, gwarancja zatrudnienia przez cały rok. Umowa o pracę. Tylko …

Skomentuj

Komentarze są dostępne dla zalogowanych użytkowników.

Nie ma jeszcze komentarzy.

reklamy
TikTokowa Jelonka