Niedziela, 5 lipca
Imieniny: Antoniego, Karoliny, Marii
Czytających: 2011
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

„MOST” przyjęty, ale czy do przyjęcia?

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 26 stycznia 2013, 10:19
Aktualizacja: Niedziela, 27 stycznia 2013, 8:12
Autor: Angela
Fot. Angela
Warunkowo przyjęty przez komisję, bez konsultacji z samymi zainteresowanymi, powielony, niedopracowany i bardzo ogólny – takie zarzuty padły pod adresem programu działania na rzecz osób niepełnosprawnych „MOST” na rok 2013, który radni przyjęli na ostatniej sesji (24.01). – Jest to pogram na jeden rok, podczas którego podsumujemy działania z ostatnich czterech lat i wprowadzimy konieczne zmiany – tłumaczył Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego w Jeleniej Górze.

Jak mówił Zygmunt Korzeniewski, „Most” to dokument praktycznie powielony z ostatnich czterech lat po to, by nie blokować działań na rzecz tego środowiska, a w najbliższych 12 miesiącach przeprowadzić jego analizę i zaktualizować go według realnych potrzeb. Takie podeście krytykowała nie tylko opozycja.

- Ja miałem okazję spotkać się z przedstawicielami osób niepełnosprawnych, które sądziły, że ten projekt programu w ogóle nie był z nimi konsultowany, co wydaje mi się karygodną sprawą – mówił Rafał Szymański, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli nawet przepisujemy ten program, to uważam, że wypadałoby się chociaż dla przyzwoitości z tymi osobami spotkać i przedyskutować temat. Sam program nie jest zły, ale w momencie kiedy nie mamy w nim zapisanych realnych źródeł finansowania, jest to tylko zbiór pobożnych życzeń, które prawdopodobnie nie będą zrealizowane. Obawiam się, że tylko kilka procent z tych zapisów doczeka się realizacji. Główny problem to zmiana świadomości osób zdrowych. Dzisiaj jest sesja, na którą osoby niepełnosprawne się nie dostaną, bo urząd nie jest do tego przystosowany, to samo jest z teatrem i wieloma innymi instytucjami – dodał Rafał Szymański.

Przeciwko takim stwierdzeniom protestował Zygmunt Korzeniewski odpowiedzialny za tę sprawę . Kilkakrotnie prosił on przewodniczącego rady o głos i ripostował:

- Program był konsultowany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, do rozmów zapraszaliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych i specjalistów, więc zanim radni zabierają głos powinni się w tym temacie doinformować. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych jest natomiast organizacją pozarządową – dodał Z. Korzeniewski.

W obronie programu stanęła m.in. Grażyna Pawlukiewicz - Rehlis, która podkreślała, że jeśli program został powielony z lat poprzednich to musi być kalką i nie ma co nad nim dłużej dyskutować. Należy go uchwalić, a w najbliższym czasie zająć się analizą i uaktualnieniem. W tym samym tonie wypowiadał się Miłosz Sajnog.

- Konsultacje nad programem były prowadzone, kiedy był on konstruowane, teraz rozpoczęto już konsultacje nad nowym programem, dlatego mi się nie podoba jeśli dla krótkotrwałego efektu policzonego wytacza się argumenty, które w mojej ocenie są błędne – dodał M. Sajnog.

Jerzy Pleskot, przewodniczący Komisji Prawa i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Jeleniej Góry podkreślał, że pozytywna opinia na temat tegorocznego dokumentu została wydana warunkowo z zaleceniem natychmiastowego rozpoczęcia prac nad analizą i uzupełnieniem programu. Taką obietnicę dał m.in. Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

- Uchwaliliśmy ten plan by móc dalej pracować na rzec osób niepełnosprawnych. Dzięki temu będziemy mogli uruchomić pieniądze . Przykładem jest 50 tys. zł na poprawę sytuacji w ruchu drogowym i przystosowanie chodników, przejść dla pieszych poprzez obniżenie krawężników czy dostosowanie sygnalizacji – mówił Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Będzie to również szereg działań podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i przez różne wydziały. Najważniejsze było podjęcie tego programu, by te działania uruchomić. Teraz przygotujemy czteroletnie zestawienie funkcjonowania tego programu i w oparciu o to zbudujemy ulepszony dokument – dodał H. Papaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~ojojoj 26-01-2013 11:34
Powinny być odwołane a apropo to nie ... chciałam widzieć na fotkach tylko MOST
~pikuś 26-01-2013 11:48
Niepełnosprawni są szczególnie wdzięczni z-cy d-ra Muzeum Regionalnego za stworzenie im bardzo wygodnych ciągów komunikacyjnych w centrum miasta (sic!!!). Ul.Jasna , ul.Konopnickiej, 1Maja - to miód dla schorowanych narządów ruchu! Tylko spacer po tych nawierzchniach daje poczucie pełni życia. Dziękujemy!
~til 26-01-2013 14:05
Przecież z tego tłumaczenia urzędnika wynika jego ignorancja i indolencja w sprawowaniu funkcji. Coś tam kiedyś zostanie zrobione, co miało być zrobione już dawno. Przy okazji ujawnia się kolejny przykład bezmyślności radnych. Są świadomi wad dokumentu, wiedzą co9 należy poprawić, a mimo to "dla świętego spokoju" akceptują. Takie podejście dyskwalifikuje ich jako kandydatów w najbliższych wyborach.
~jajcarz 26-01-2013 14:31
Ludzie nie róbta jaj z wyborców!!!Oto przedstawiacie dokument od razu bezwartościowy. Kiedy jednak okazało się, że słuchacze nie są tak głupi i że się nie udało, mówicie, iż program natychmiast będzie zmieniany i dopracowywany.Po co te idiotyczne manewry? Ponadto, skoro już zostaliście złapani na krętactwie i lekceważeniu jeleniogórzan, to ktoś powinien odejść. Robert Prystrom będzie miał co pisać - i słusznie, jak zawsze...
~ngo 26-01-2013 18:44
Panie Szymański... z którymi niepełnosprawnymi Pan się spotkał...? Chyba tylko z jedną "organizacją" i to tą co krzyczeć tylko potrafi...
~@ 26-01-2013 19:05
A czego ty oczekujesz o d radnych co w senatory szły... to jak z brónkiem nie kumaty ale jest
~ 26-01-2013 20:14
Brakuje systemowych rozwiązań związanych z bezdomnością , która łączy się z niepełnosprawnością i brakiem pracy. Wystarczy zobaczyć dworzec we Wrocławiu/w nocy/ Urzędnicy MOP-su to o wiele za mało. Są na świecie gotowe przykłady do powielenia . Należy stanąć w prawdzie , otworzyć oczy i uszy na biedę , która aż piszczy.
~ 26-01-2013 21:24
Tym z PO się zwoje poprzepalały. Chociaż jestem cholernie pracowity, całe życie się dokształcam, wolałbym umrzeć jak pracować u prywatnego. Prywaciarz Polak, to w 50% procentach najgorsza cholera. Nikt cię tak za granicą nie wyroluje jak Polak. Znam prywatnych pracodawców. Najczęściej to oszust, wyzyskiwacz. Chciałby się szybko dorobić, nie liczy się z człowiekiem, po prostu ..... Mój mąż też przez wiele lat miał firmę, ale wolał stracić, jak oszukać człowieka. Jak mu zleceniodawca nie wypłacił pieniędzy, to braliśmy pożyczkę, żeby ludziom dać pensję. Zawsze mu powtarzałam, szanuj ludzi. Wolę nie mieć na chleb, niż żeby którykolwiek z pracowników, czuł się lekceważony, oszukany. Tym z PO rozum się zlasował To dziadostwo doprowadziło kraj do ruiny i sprzeda wszystko swoim kolesiom
~autobus mały 26-01-2013 21:30
A tu na zdjęciach brakuje Chadzego czy go świńska grypa dopadła ot jest sprawiedliwość na świcie???
~...piotr 27-01-2013 12:03
Czyli będzie po staremu miliony wyprowadzane z PFRON do kieszeni cwaniaków a dla potrzebujących ochłapy ,łatwiej załatwić kasę na windę w ekskluzywnym hotelu niż dofinansowanie do wózka inwalidzkiego
~Wild men 27-01-2013 12:04
Polska górą!
~aaa 27-01-2013 21:42
I znowu bełkot, z którego nic nie wynika. Konkretnie co ma byc zrobione dla niepełnosprawnych? Pan Korzeniowski nigdy nic konkretnego powiedziec nie potrafi. Pora skończyć swoja nędzną karierę.
~beee 27-01-2013 22:14
no tak,najpierw uchwalimy badziewie,potem pomyślimy,mgła niepamięci spowije ten program, a na następny raz odkurzymy go i...będzie jak znalazł.Jak nówka, przedtem nie śmigana...
~coco 27-01-2013 23:25
Panie Szymański, weź się Pan w główkę ..., z jakimi przedstawicielami ty rozmawiałeś! Zorientuj się najpierw jak wygląda sytuacja organizacji pozarządowych w naszym mieście, kto tworzy nasz KSON. Ile organizacji do niego przynależy i kto jest prezesem danej organizacji! Jedna klika! A reszta została pozostawiona sobie samej. A szkoda bo oni zamiast pyskatej ..., działają!!! Najpierw zapoznaj temat a potem wypowiadaj zdanie. Program jest dla wszystkich co działają na rzecz osób niepełnosprawnych i każdy może z niego skorzystać. Nie da się określić źródeł finansowania, ponieważ służy on do ich pozyskiwania!!! I nie należy nikogo pozbawiać realizacji swoich planów!
~misiek70 28-01-2013 8:45
Co się czepiacie Miasta, przecież powstało wiele organizacji mających za zadanie wspierać. organizacje pozarządowe. Dysponują dużymi pieniędzmi a jakoś nie słychać co robą i jakie mają plany np. RCWiP, Inkubator Jagniątków, czy PEGAZ-pozyskane środki podobno 1mln 400tys. Ty dopiero jest przelewanie pustego w próżne, tym się może ktoś zajmie.
~obserwtor 29-01-2013 10:32
Pan Korzeniewski to dawny sekretarz pierwszego sekretarza komitetu wojewódzkiego Partii , to czego można się po nim spodziewać? To karierowicz i facet którego interesuje tylko, robienie szmalu za wszelką cenę i nic po za tym !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group