Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 7556
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: „MOST” przyjęty, ale czy do przyjęcia?

Sobota, 26 stycznia 2013, 10:19
Aktualizacja: Niedziela, 27 stycznia 2013, 8:12
Autor: Angela
Jelenia Góra: „MOST” przyjęty, ale czy do przyjęcia?
Fot. Angela
Warunkowo przyjęty przez komisję, bez konsultacji z samymi zainteresowanymi, powielony, niedopracowany i bardzo ogólny – takie zarzuty padły pod adresem programu działania na rzecz osób niepełnosprawnych „MOST” na rok 2013, który radni przyjęli na ostatniej sesji (24.01). – Jest to pogram na jeden rok, podczas którego podsumujemy działania z ostatnich czterech lat i wprowadzimy konieczne zmiany – tłumaczył Zygmunt Korzeniewski, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego w Jeleniej Górze.

Jak mówił Zygmunt Korzeniewski, „Most” to dokument praktycznie powielony z ostatnich czterech lat po to, by nie blokować działań na rzecz tego środowiska, a w najbliższych 12 miesiącach przeprowadzić jego analizę i zaktualizować go według realnych potrzeb. Takie podeście krytykowała nie tylko opozycja.

- Ja miałem okazję spotkać się z przedstawicielami osób niepełnosprawnych, które sądziły, że ten projekt programu w ogóle nie był z nimi konsultowany, co wydaje mi się karygodną sprawą – mówił Rafał Szymański, radny Prawa i Sprawiedliwości. – Jeśli nawet przepisujemy ten program, to uważam, że wypadałoby się chociaż dla przyzwoitości z tymi osobami spotkać i przedyskutować temat. Sam program nie jest zły, ale w momencie kiedy nie mamy w nim zapisanych realnych źródeł finansowania, jest to tylko zbiór pobożnych życzeń, które prawdopodobnie nie będą zrealizowane. Obawiam się, że tylko kilka procent z tych zapisów doczeka się realizacji. Główny problem to zmiana świadomości osób zdrowych. Dzisiaj jest sesja, na którą osoby niepełnosprawne się nie dostaną, bo urząd nie jest do tego przystosowany, to samo jest z teatrem i wieloma innymi instytucjami – dodał Rafał Szymański.

Przeciwko takim stwierdzeniom protestował Zygmunt Korzeniewski odpowiedzialny za tę sprawę . Kilkakrotnie prosił on przewodniczącego rady o głos i ripostował:

- Program był konsultowany ze środowiskiem osób niepełnosprawnych, do rozmów zapraszaliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych i specjalistów, więc zanim radni zabierają głos powinni się w tym temacie doinformować. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych jest natomiast organizacją pozarządową – dodał Z. Korzeniewski.

W obronie programu stanęła m.in. Grażyna Pawlukiewicz - Rehlis, która podkreślała, że jeśli program został powielony z lat poprzednich to musi być kalką i nie ma co nad nim dłużej dyskutować. Należy go uchwalić, a w najbliższym czasie zająć się analizą i uaktualnieniem. W tym samym tonie wypowiadał się Miłosz Sajnog.

- Konsultacje nad programem były prowadzone, kiedy był on konstruowane, teraz rozpoczęto już konsultacje nad nowym programem, dlatego mi się nie podoba jeśli dla krótkotrwałego efektu policzonego wytacza się argumenty, które w mojej ocenie są błędne – dodał M. Sajnog.

Jerzy Pleskot, przewodniczący Komisji Prawa i Spraw Społecznych Rady Miejskiej Jeleniej Góry podkreślał, że pozytywna opinia na temat tegorocznego dokumentu została wydana warunkowo z zaleceniem natychmiastowego rozpoczęcia prac nad analizą i uzupełnieniem programu. Taką obietnicę dał m.in. Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

- Uchwaliliśmy ten plan by móc dalej pracować na rzec osób niepełnosprawnych. Dzięki temu będziemy mogli uruchomić pieniądze . Przykładem jest 50 tys. zł na poprawę sytuacji w ruchu drogowym i przystosowanie chodników, przejść dla pieszych poprzez obniżenie krawężników czy dostosowanie sygnalizacji – mówił Hubert Papaj, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. – Będzie to również szereg działań podejmowanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej i przez różne wydziały. Najważniejsze było podjęcie tego programu, by te działania uruchomić. Teraz przygotujemy czteroletnie zestawienie funkcjonowania tego programu i w oparciu o to zbudujemy ulepszony dokument – dodał H. Papaj.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
48
Coraz lepiej
21%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
33%
Nie najlepiej
25%
Wciąż fatalnie
21%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group