Środa, 8 lutego
Imieniny: Ireny, Jana, Sebastiana
Czytających: 11713
Zalogowanych: 18
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Monitoring się sprawdza, zostanie rozbudowany

Czwartek, 31 stycznia 2013, 14:46
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 lutego 2013, 16:27
Autor: Angela
Jelenia Góra: Monitoring się sprawdza, zostanie rozbudowany
Fot. Angela
50 nowych kamer jeszcze w tym roku pojawi się na terenie Jeleniej Góry. Miasto otrzyma na ten cel dofinansowanie w wysokości ponad 1 mln zł. 400 tys. zł będzie pochodziło z miejskiego budżetu. Obecnie monitoring ma 78 kamer. – Doświadczenie pokazuje, że dzięki monitoringowi uniknęliśmy szeregu tragedii i przestępstw, pozwala on też edukować społeczeństwo i chroni samych strażników –takie zalety monitoringu podczas dzisiejszej (31.01) konferencji prasowej w Straży Miejskiej wymieniał prezydent M. Zawiła.

Dzisiejsza konferencja przy ul. Armii Krajowej miała pokazać znaczenie miejskiego monitoringu. I pokazała. Na około 13 tysięcy interwencji podejmowanych w minionym roku przez straż miejską, ponad 2200 to zdarzenia zauważone na kamerach monitoringu.

- To ogromna skala wykroczeń i przestępstw, których udało się uniknąć lub zatrzymać ich sprawców dzięki kamerom monitoringu – mówił Jerzy Górniak, Komendant Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Przykładów takich zdarzeń można mnożyć: - Zasłabnięcie ludzi na chodnikach, których dzięki szybkiej akcji strażników udało się uratować, akty wandalizmu, pobicia, napady, przejeżdżanie na czerwonym świetle przez skrzyżowania czy parkowania w miejscach niedozwolonych – wymieniał Artur Wilimek, rzecznik Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.

Jacek Winiarski, zastępca komendanta straży wyjaśniał też jak funkcjonuje monitoring i podkreślał, że w wielu przypadkach strażnikom udaje się dotrzeć na miejsce interwencji w ciągu kilku minut. Prezydent Marin Zawiła dodał, że dzięki monitoringowi zmniejszyła się również liczba osób parkujących w miejscach niedozwolonych.

- Liczba blokad zakładanych na koła źle zaparkowanych samochodów zmalała z ponad 1300 do 819, a to świadczy o tym, że ludzie nauczyli się już, że parkowanie w miejscach zakazanych kończy się natychmiastową interwencją strażników i mandatami, a więc się im po prostu nie opłaca - mówił Marcin Zawiła.

Po prezentacji kilku filmów nagranych przez miejski monitoring zastępca prezydenta Hubert Papaj dodał, że w najbliższym czasie ogłoszony zostanie przetarg na II etap budowy miejskiego monitoringu.

- Jeszcze w tym roku zamontujemy 50 nowych kamer w miejscach wytypowanych przez policję, straż i samych mieszkańców - dodał Hubert Papaj.

Stworzone zostaną również dwa nowe centra monitoringu w straży granicznej oraz na stadionie miejskim. Do ich obsługi miasto nie zamierza jednak zatrudniać dodatkowych strażników miejskich, ale osoby cywilne, niepełnosprawne. Obecnie w jeleniogórskiej straży pracuje 50 strażników, z czego 45 wychodzi na patrole w miasto.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (56)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group