Środa, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 4567
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mokry skarb ze źródła

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 26 lipca 2006, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Jelonka.com
W Jeleniej Górze wody na razie nie zabraknie, ale odcięcie jej dopływu do ogródków działkowych nie jest wykluczone. W ościennych gminach już wprowadzono ograniczenia w korzystaniu z płynu.

– W najlepszej sytuacji są mieszkańcy śródmieścia i Zabobrza. Woda do nich dostarczana jest z ujęcia w Grabarowie. Tam jest jej wystarczający zapas – mówi Stanisław Dziedzic, prezes spółki „Wodnik”, która zaopatruje w wodę większość mieszkańców stolicy Karkonoszy.

– Gorzej jest w części Cieplic zaopatrywanej z ujęcia w Górzyńcu. Tam wody zaczyna brakować – dodaje prezes Dziedzic. Trzeba było obniżyć jej ciśnienie, ale – jak dotąd – nie było skarg, że powoduje to kłopoty u odbiorców. A zmniejszone ciśnienie może, na przykład, spowodować fakt, że nie będą włączały się urządzenia grzewcze.

Tymczasem znaczne ograniczenie w użyciu wody zastosowano w gminie Podgórzyn. Tam został wprowadzony zakaz podlewania ogródków działkowych. Powód: wodny deficyt w ujęciu na potoku Myja.
Studnie zaczynają wysychać także w gminie Jeżów Sudecki. Strażacy ochotnicy uzupełniają je. Dowożą też wodę na Górę Szybowcową.

Z racjonowania wody do podlewania ogródków nie są zadowoleni działkowcy. – Nie mogę pozwolić na to, żeby rośliny wyschły – mówi Grażyna Dobrucka z ogródków przy ulicy Mickiewicza. Woda płynie tam, co prawda, z sąsiedniego stawu, ale jego poziom obniża się. Jeśli susza potrwa jeszcze kilka tygodni, nie będzie czym podlać działkowych upraw.

W Jeleniej Górze na razie restrykcyjnych kroków nie zastosowano. – Z tego, co wiem, mieszkańcy rozsądnie podchodzą do problemu i ograniczają zużycie wody na przykład do podlewania działek, czy też mycia samochodów – zaznacza Stanisław Dziedzic.
Jednak są także odwrotne przypadki. Zwłaszcza tam, gdzie nie ma wodomierzy, a za wodę płaci się ryczałtem, można zobaczyć podłączone do kranów szlauchy, przez które płyn leje się litrami.

„Wodnik” nie wyklucza, że w przypadku przedłużającej się suszy, odetnie dopływ wody do ogródków, które zasilane są z sieci miejskiej. – Liczymy na wyrozumiałość i apelujemy do mieszkańców o rozsądne odkręcanie kranów – dodaje prezes Dziedzic.

Samochody lepiej jest umyć w myjniach, które zużywają znacznie mniej płynu i czyszczą skuteczniej. Jak się dowiedzieliśmy, koszt umycia auta to około 10 – 12 złotych. Stali klienci mają rabaty.

<b> Woda w liczbach </b>
Jak nam powiedział Stanisław Dziedzic, odbiorcy „Wodnika” zużywają zwykle około 40 tysięcy metrów sześciennych wody na dobę. Latem zużycie zwiększa się nawet do 15 procent.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~prześmiewca 26-07-2006 9:36
Płyn to nie woda
~Bezrobotny 26-07-2006 10:30
Czy Wodnik również szuka oszczędności u siebie? Straty na sieci wodociągowej którą gospodarzy Wodnik,wynoszą około 30 procent.
~mzk 26-07-2006 10:38
a ja tam mam gdzies pana wodnika dziedzica, mieszkam w cieplicach i regularnie podlewam swoja dzialeczke, a co !! :)) leje tyle ile uwazam za stosowne, nikt nie bedzie mi mowil jak mam gospodarowac woda, mamy 21 wiek a zachowanai sa jakby nie wiem co sie dzialo!! patrzecie na wlochy tam taka pogoda to najnormalniejsza normalka, a u nas ledwo przygrzalo i juz jaki lament, brak slow co jest w tej polsce. zaraz nam jeszcze powiedza za tydzien ze woda w polsce wyschla i trzeb aja sprowadzac z rosji &lt;buahahha&gt; paranoja...
~rycho 26-07-2006 10:52
Juz niedlugo,jeszcze kilka dni i problem zniknie.Jestem za tym aby oszczedzac wode,to jest zrodlo zycia.Jestem wrogiem mycia samochodow kolo domu ,kolo garazy.Co na to ochrona srodowiska.
~rys 26-07-2006 14:45
mzk,jesteś porabany.
~do rys 26-07-2006 16:56
chlopie powiedz cos konkretnego a nie tylko potrafisz obrazac??
~rys 27-07-2006 14:26
mzk,jestes porabany,powtorze to tysiac razy.
~papla 27-07-2006 19:52
No sory ale czasem bez wody nidy rydy

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group