Poniedziałek, 21 czerwca
Imieniny: Alicji, Alojzego
Czytających: 7142
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Moja Mała Ojczyzna. Dawne dzieje na wyciągnięcie ręki

Wtorek, 22 marca 2011, 14:34
Aktualizacja: Środa, 23 marca 2011, 7:46
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Moja Mała Ojczyzna. Dawne dzieje na wyciągnięcie ręki
Fot. TEJO
Piękna wiosenna pogoda sprzyjała dziś uczniom szkół jeleniogórskich, którzy wzięli udział w kolejnej odsłonie projektu „Moja Mała Ojczyzna”. Tym razem była to wycieczka po mieście i jego najbliższej okolicy. W organizacji tej pouczającej lekcji na świeżym powietrzu pomogło Muzeum Karkonoskie.

Co to jest „fundacja na surowym korzeniu”, gdzie w dawnej Jeleniej Górze osiedliła się grupa społeczności żydowskiej, dlaczego zburzono zamek na Wzgórzu Zamkowym, co można znaleźć w nawarstwieniach pochodzących sprzed kilkuset lat? Na te i inne pytania odpowiedź można było poznać dziś podczas kolejnego etapu projektu MMO, który pod patronatem prezydenta Jeleniej Góry realizują jeleniogórskie szkoły ponadgimnazjalne.

Dziś „koordynatorem” wycieczki był Zespół Szkół Technicznych „Mechanik” i nauczyciel historii Piotr Wilk. Do udziału zaproszono Tomasza Miszczyka, przewodnika sudeckiego i archeologa z Muzeum Karkonoskiego. Pod jego „wodzą” młodzież wraz z opiekunami udała się na poszukiwanie śladów średniowiecza.

Na początku przewodnik odpowiedział o początkach miasta, które zaczęło powstawać w Rynku, o pierwszych lokacjach, dokumentach, które się zachowały, i pierwszych mieszkańcach, wśród których byli Słowianie. Z upływem czasu byli asymilowani przez ludność niemieckojęzyczną, która stworzyła dziedzictwo historii Jeleniej Góry.

Kiedy na podobnej wycieczce w roku 2009 Tomasz Miszczyk oprowadzał inną grupę, można było zobaczyć średniowieczne pozostałości na terenie wykopalisk nadzoru archeologicznego prowadzonego tam, gdzie dziś wznosi się budynek Pasażu Grodzkiego. Aktualnie część przedmiotów wówczas odkopanych jest eksponowana wewnątrz pasażu, który w „międzyczasie” wyrósł na gruncie w obszarze ulic Jasnej i Grodzkiej. Przewodnik opowiedział o średniowiecznych nawarstwieniach a także o zasadach pracy archeologa.

Wycieczka udała się następnie na Wzgórze Zamkowe (Krzywoustego), na teren grodziska średniowiecznego u stóp nieczynnej jeszcze wieży widokowej zwanej „grzybkiem” (ma zostać otwarta w kwietniu). Tu Tomasz Miszczyk powiedział o „służebności” ideologicznej pewnych historyków, którzy po 1945 roku na siłę udowadniali polskość ziem zachodnich. Wtedy też ukuto przekonanie, że legendarna data założenia miasta może być uznana za historyczną prawdę.

A w rzeczywistości nie wiadomo, kiedy powstała Jelenia Góra, bo nie zachowały się żadne dokumenty lokacyjne. Uczniowie wysłuchali także bardzo obszernych i ciekawych informacji o grodzisku i stojącym tu niegdyś zamku, rozebranym przez mieszczan, z którego budulec użyto do stawiania murowanych domów w centrum.

W drodze powrotnej (spacerkiem wzdłuż linii dawnych murów obronnych i ich pozostałości) Tomasz Miszczyk opowiedział o fortyfikacjach i ich wyburzeniu z początku XIX wieku. Część murów zachowała się jednak w okolicy kościoła św. Erazma i Pankracego, bo gospodarze miasta zorientowali się zbyt późno, że jednak mury obronne mogą być jakąś atrakcją. Wysłuchano jeszcze informacji o najstarszej jeleniogórskiej świątyni, a także o kościółku św. Anny i bramie wojanowskiej z basztą.

Na tym nie koniec, bo zwieńczeniem tego obfitego we wrażenia dnia był konkurs, który zorganizowano w modernizowanym Muzeum Karkonoskim. Uczniowie mieli do rozwiązania test zawierający zagadnienia poruszone podczas wycieczki. Dla zwycięzców, o których niżej, Książnica Karkonoska, współuczestnik projektu, ufundowała nagrody książkowe.

I miejsce– Zespół Szkół Technicznych „Mechanik”

przedstawiciele; Adrian Ciaś, Adam Szmel

II - miejsce Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych

przedstawiciele; Mateusz Gumółka, Michał Trzajna

III miejsce - Zespół Szkół Licealnych i Usługowych

przedstawiciele; Kamila Gutowska, Adam Pieniążek

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group