Poniedziałek, 15 kwietnia
Imieniny: Bazylego, Tytusa
Czytających: 10858
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Mnóstwo pomysłów na nowy deptak pod Śnieżką

Sobota, 22 czerwca 2013, 8:19
Aktualizacja: Niedziela, 23 czerwca 2013, 7:47
Autor: Mea
Region: Mnóstwo pomysłów na nowy deptak  pod Śnieżką
Fot. Mea
Ściana wspinaczkowa, elektroniczne informatory parkingowe, piętrowy parking mechaniczny, zawrócony strumień, szyldy z mchu, makiety gór i zabytków, a nawet zebrating – to tylko niektóre z pomysłów na zagospodarowanie deptaka w Karpaczu, które przedstawiały cztery grupy architektów, podczas wczorajszych (21.06.) konsultacji społecznych.

Po serii spotkań projektantów i specjalistów ds. planowania przestrzeni publicznej, zaproszonych przez Urząd Miasta Karpacza i Towarzystwo Urbanistów Polskich, wypracowane zostały pierwsze koncepcje zagospodarowania deptaka i nowego centrum Karpacza. Każdy może mieć wpływ na ostateczny kształt projektu oraz późniejszą realizację, dzięki konsultacjom społecznym i możliwości zgłaszania własnych pomysłów do Urzędu Miasta.

- Każda z grup miała inny kontekst do projektu. Ważne jest pozostawienie możliwości komunikacji samochodowej dla służb miejskich, okolicznych mieszkańców i dostawców. Przestrzeń ta ma być przyjazna dla osób pieszych, zachęcać do wypoczynku, czy wypicia kawy, zrobienia drobnych zakupów czy kupna pamiątek. Chcemy, by ten deptak był niepowtarzalny i miał swój własny nowatorski klimat. Na pewno trzeba pozbyć się natłoku kolorowych reklam – zaznaczył Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza.

- Jedna z grup skupiła się na sferach zielonych, klombach i miejscach wypoczynku. Następna - stworzyła nowoczesne rozwiązania technologiczne i architektoniczne. Trzecia - nawiązała do tradycji karkonoskiej i alpejskiej, a ostatnia pokazała, jak stworzyć deptak do aktywnego spędzania czasu. Z tych czterech koncepcji wybierzemy najlepsze pomysły i połączymy je – dodał.

Pierwsza z grup mówiła o ujednoliceniu całego deptaka. W jednym stylu powinny być ogródki restauracyjne, parasole, strefy wypoczynkowe, nasadzenia itp. Koncepcją był Karpacz, jako zielony potok, czyli wyznaczenie ciągu strefy zielonej, podzielonej na różne funkcje.

Druga grupa skupiła się na skarpach, których wiele w tej górskiej miejscowości. W imię hasła „Skarpa-wygórowany deptak z Karpacza” prezentowała możliwości zagospodarowania skarp na ławki, zjeżdżalnie, czy też ścianki wspinaczkowe. Zaproponowała też ustawienie elektronicznych informatorów przed parkingami, które sprawnie wskazywałyby turystom wolne miejsca parkingowe.

Kolejna ekipa projektantów podzieliła deptak na różne strefy m.in. sportu, historii, sacrum, wody, wypoczynku i rekreacji. Stawiając na tradycję zaproponowali skupienie się na materiałach drewnianych i kamiennych do budowy małej architektury w postaci ławek, donic, koszy, czy szyldów.

Ostatnia grupa skupiła się na tajemniczości legend Karpacza m.in. Duchu Gór, czy też anomalii grawitacyjnej, jaka występuje w Karpaczu. Stąd narodził się pomysł wprowadzenia tzw. zebratingu, czyli malowania na szczeblach ogrodzeń postaci Liczyrzepy. Z kolei anomalia grawitacyjna naprowadziła twórców projektu na pomysł utworzenia zawróconej rzeki, płynącej przez cały deptak, po której można by jeździć i chodzić. Kolejnym oryginalnym pomysłem był piętrowy parking mechaniczny, na którym byłby umiejscowiony taras widokowy. Pasaż iluzji i niezwykłości polegałby na montażu nietypowych instalacji, czy też malowaniu na chodniku np. wodospadu, czy przepaści, czyli górskich motywów, które załamują zwykłą szarość deptaka, a wprowadzają element iluzji. Dla osób niewidomych grupa zaproponowała utworzenie dydaktycznego skweru zdobywców, gdzie byłyby zamontowane makiety szczytów, a przy zabytkach makiety zabytków.

- Chodziło o utworzenie interdyscyplinarnych grup, są więc osoby związane z architekturą krajobrazu, praktycy zajmujący się szczegółowymi planami zagospodarowania oraz teoretycy z Politechniki Wrocławskiej. Mieliśmy stworzyć nowoczesny projekt deptaka, choć staraliśmy się nawiązać też do tradycji. Nie było łatwo, bo mieszkańcy zgłaszali wiele pomysłów i potrzeb na konkretne rozwiązania oraz zagospodarowanie tej przestrzeni centrum miasta - mówił Piotr Michniewicz, student z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Rzadkością w Polsce są inwestycje, przy których projektowaniu realny wpływ na koncepcje mają mieszkańcy danego miasta. Tym bardziej karpaczanie cieszą się z otwartości władz i przynoszą coraz to nowe pomysły. – Podoba mi się sam pomysł utworzenia deptaka w centrum naszego miasta oraz zagospodarowanie go na cele rekreacyjne i wypoczynkowe. Architekci mają ciekawe pomysły na kształt ławek, czy też na wprowadzenie tradycyjnych motywów do różnych instalacji – zaznaczyła Leokadia Trot, mieszkanka Karpacza.

- Musi być dobre oświetlenie, zarówno pod względem kształtu, oszczędności energii oraz tworzenia klimatu. Niezbędne są piękne rabatki i klomby. Deptak powinien być wyłożony ładną kostką brukową, ale musi być dostępny wjazd dla służb. Fajnie, że my jako mieszkańcy mamy wpływ na projekt zagospodarowania centrum Karpacza – podkreślała Ewa Skawina z Karpacza.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz sąsiadów, którym możesz zaufać? I zostawić np. klucze do mieszkania, aby podlewali kwiaty?

Oddanych
głosów
671
Tak
58%
Nie
42%
 
Głos ulicy
Czy wierzymy w kiełbasę wyborczą?
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Prace idą żwawo
 
Kultura
"Jak u Hitchcocka" – koncert dla Norwida
 
112
Samochód sam powiadomił służby!
 
Piłka nożna
Prowadził klub z ekstraklasy, teraz czas na Karkonosze!
 
Polityka
Janowice Wielkie: Zawadzki vs. Pawłowicz
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group