Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 5642
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzież stawia na wolontariat

Wtorek, 5 listopada 2013, 6:54
Aktualizacja: Środa, 6 listopada 2013, 7:03
Autor: Angela
Jelenia Góra: Młodzież stawia na wolontariat
Fot. ZSOiT
"Moda na wolontariat?" – perspektywy i trudności w rozwoju wolontariatu lokalnego – na taki temat debatowali ostatnio uczniowie jeleniogórskich szkół w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze.

Spotkanie w formie warsztatów zorganizowało Dolnośląskie Centrum Wolontariatu przy współudziale ZSOiT. I to nie był przypadek, że właśnie w ZSOiT odbyła się ta konferencja, ponieważ wolontariusze z tej szkoły bardzo często podejmują działania charytatywne na terenie Jeleniej Góry i od kilku już lat należą do Centrum Wolontariatu „My dla Świata”.

Do udziału w konferencji zaproszeni zostali: naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu - Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Dialogu Społecznego - Zygmunt Korzeniewski, Lucyna Kornobys – samodzielny referent ds. osób niepełnosprawnych oraz młodzież i ich opiekunowie ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Jeleniej Góry.

- Uczestnicy pracowali w grupie, która sama tworzyła program podczas trwania konferencji. Metoda open space angażowała wszystkich uczestników w bezpośredni dialog i prowadziła do wniosków – wyjaśnia Jacek Bednarek – prezes Dolnośląskiego Centrum Wolontariatu „My dla Świata”.

Wolontariusze z różnych szkół przedstawiali na forum propozycje tematów oraz problemów, które chcieliby omówić i opracować strategie ich rozwiązania.

Były to między innymi tematy związane z: wolontariatem w hospicjach, domach dziecka, schronisku dla zwierząt, pomocy osobom starszym, bezdomnym, niepełnosprawnym i ubogim rodzinom oraz propagowaniem wolontariatu jako inicjatywy niezmiernie potrzebnej w środowisku lokalnym.

- Udział w konferencji tak różnorodnej grupy osób miał na celu włączenie przedstawicieli władz i jednostek naszego miasta w działania zmierzające do rozwoju wolontariatu lokalnego i wsparcie młodzieży w tych działaniach – wyjaśnia Bożena Fijałkowska – koordynator wolontariatu ZSOiT. - Ważnym aspektem tej konferencji było zwrócenie uwagi na to, jak wolontariat funkcjonuje w naszym regionie, co można zrobić, poprawić, żeby było więcej działań charytatywnych, ale przede wszystkim, aby wolontariusze z różnych szkół mogli się jednoczyć i mieli jedno wspólne miejsce do spotkań – dodała Bożena Fijałkowska.

- Obecnie, kiedy brakuje nam czasu na dla rodziny czy przyjaciół, wolontariat jest czymś, co zbliża do siebie ludzi i powoduje, że czują się potrzebni - podsumowała dyrektor szkoły Elwira Kozak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (18)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
845
Tak
10%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
2%
Nigdy sobie nie zrobię
27%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
14 lat do mistrzyni
 
Aktualności
Lodowisko lada dzień
 
112
Gigantyczny korek
 
112
TIR w rowie
 
112
Autobus w rowie
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group