Czwartek, 13 sierpnia
Imieniny: Diany, Heleny
Czytających: 6255
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi zebrali wspomnienia ciepliczan

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 15 listopada 2014, 8:53
Aktualizacja: Niedziela, 16 listopada 2014, 7:54
Autor: Mea
Fot. Mea
„Cieplice – nasz nowy dom” to tytuł konkursu dla uczniów jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem było przeprowadzenie wywiadów filmowych z mieszkańcami Cieplic, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej. Nagrody za najlepsze prace wręczono wczoraj (14.11.) w II LO im. C.K. Norwida.

- Przystań Twórcza-Cieplickie Centrum Kultury stworzyła projekt „Nie tchórz – Przystań i twórz”, w którym nasza polonistka Halina Lejczak wraz z uczniami postanowiła wziąć udział. Zaproponowała konkurs „Cieplice - nasz nowy dom” w związku z tym, że po II wojnie światowej pojawiło się wiele ludzi, którzy opuścili swoje domy i musieli na nowo stworzyć swój mały świat i pokochać Cieplice – mówiła Iwona Kumek, dyrektor II LO w Cieplicach.

Projekt zrealizowany został w ramach programu Dom Kultury - Inicjatywy lokalne 2014, dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury. Nagrody wręczył przewodniczący jury Piotr Jędrzejas, dyrektor Teatru im. C.K. Norwida.

Pierwsze miejsce przyznano Katarzynie Zmysłowskiej oraz Ewelinie Wiśniewskiej z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, które nagrały wywiad z Wieścisławą Kulig pt. „Szli na zachód osadnicy”. II miejsce ex aequo trafiło do Małgorzaty Desput z I LO za wywiad z Ireną Kłosowską oraz do Norberta Karwasa z ZSRA za wywiad z Józefą i Krzysztofem Elsterami.

- Od państwa Elster dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy m.in., że w Cieplicach był basen olimpijski, którego pozostałości można zobaczyć przy stadionie przy ul. Lubańskiej – powiedział Norbert Karwas.

- Wzięłam udział w konkursie, bo interesuję się dziennikarstwem i lubię słuchać historii mieszkańców. Dzięki wywiadowi z Wieścisławą Kulig poznałam Cieplice z zupełnie innej strony. Opowiadała o swoim przyjeździe z Wilna, skąd została wygnana wraz z rodziną – mówiła Ewelina Wiśniewska.

Niektórzy bohaterowie wywiadów wzięli udział w spotkaniu. Chwalili konkurs i dociekliwość młodzieży. – Nie mogłam odmówić uczniom. W Cieplicach mieszkam już 50 lat i trafiłam tu nich przypadkowo. Pytano nie tylko o dawniejsze czasy, ale również o obecne, np. co straszy w Cieplicach. Odpowiedziałam, że bałagan na obrzeżach naszej dzielnicy. Było też pytanie o tajemnice Cieplic. Dla mnie największą tajemnicą są krypty grobowe rodziny Schaffgotschów w kościele św. Jana Chrzciciela, które powinny być udostępnione zwiedzającym, a mało kto o nich wie – opowiadała Anna Bałkowska, mieszkająca na Placu Piastowskim.

Podczas spotkania został zaprezentowany film kina niezależnego „Żarówka”, w którym występowali aktorzy z jeleniogórskiego Teatru Karawana. Aktorzy-amatorzy opowiedzieli o swoich wrażeniach dotyczących gry w filmie, jak i teatrze. Piotr Jędrzejas mówił o ponadczasowej wartości, jaką jest teatr, którego celem jest doprowadzenie do katharsis, czyli oczyszczenia zarówno widzów, jak i aktorów.
Na koniec został wyświetlony film, nagrodzony w konkursie pierwszym miejscem. Zwycięski film jest na stronie: http://dysk.onet.pl/multilink/a8bdd1984d07477f4119b9310a0a47505019190b#.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~ksvsjs 15-11-2014 9:25
Mieszkam w Cieplicach od 30+ lat i wiem więcej np. Grundman i jego willa na ulicy Zakopiańskiej która kryje wiele tajemnic ,domek myśliwski czyli dawne muzeum ornitologiczne w parku Norweskim i skarb zakopany w jego okolicy :) a o takie historie najlepiej pytać autochtonów którzy już raczej nie żyją i wielka szkoda ...
~ja 15-11-2014 13:15
ale bałkowska ma parcie na szkło ciekawe jak dziś przy odsłonieciu herbu cieplic trzeba bedzie obserwować i troche sie posmiać
~leksus 15-11-2014 19:10
Pewnie jakiś cfaniak pisze pracę naukową z dziennikarstwa czy innej socjologii. Dzieciaki odwaliły całą brudną robotę, teraz tylko zebrać wszystko do kupy (siedząc w ciepłych kapciach przed komputerem), podpisać i zainkasować honorarium. A młodzieży wmawia się, że najważniejsza jest satysfakcja.
~niezale zny 15-11-2014 19:32
Wypowiedź Pani B. w czasie ciszy wyborczej nie powinna sie tu znaleźć
kazimierzp 15-11-2014 20:31
Ponad 10 lat temu kiedy jeszcze moi rodzice byli na chodzie przyjechali do Jeleniej Góry z Wrocławia i poszli ze mną na spacer po różnych miejscach w Cieplicach. W tym miasteczku w 1946 roku się poznali, tu ze sobą chodzili, odwiedzali kina, kawiarnie... Pokazywali mi miejsca ściśle z ich szczęśliwymi chwilami związane. Jak żałowałem na tym ich sentymentalnym spacerze, że nie miałem możliwości utrwalenia tych spontanicznych wypowiedzi... Dlatego też od tamtej pory szczególnym uczuciem darzę różne miejsca i budynki dawnych Cieplic - w nich jest kawałek moich rodziców, a wypadkowo i mnie!:-)
~pasjonatfilmu 15-11-2014 21:09
Obejzalem zwycieski film. Nie wiem czemu on wygral. Jest w nim pelno bledow. Na pewno byly lepsze filmy. Powinni wszystkie pokazac by ludzie mieli porownanie
~córka 15-11-2014 23:31
Moi rodzice przyjechali do Cieplic zaraz po wojnie, tato odgruzowywał Fampę, mama pracowała w drukarni. Pobrali się w Cieplicach w styczniu 50 roku. Ta Pani nie powiedziała zbyt wiele. Np. o teatrze w którym grali Hanuszkiewicz, Duszyński i inni grali i w Jeleniej i w Cieplicach. Wyjechali nagrywać pierwszy polski film "Skarb" w 1947 r. O Tramwajach, które linia po linii były uruchamiane. O nastrojach związanych z plotkami, że Niemcy tu niedługo wrócą. O zabawach na świeżym powietrzu przy harmonii w parku norweskim. O koncertach w parku zdrojowym. W basenie to i ja się kąpałam, za basenem była strzelnica, tam też strzelaliśmy z wiatrówek aby zaliczyć Przysposobienie Obronne. Zwiedzaliśmy grobowce pod kościołem Jana Chrzciciela, potem zostały zamknięte. Tata do dziś wspomina tamte czasy.
~miłośnik J.Góry 16-11-2014 7:42
Basen w Cieplicach nie można nazywać olimpijskim . Jedynie basen przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze gdyż w czasie olimpiady w Berlinie w 1936r. niektóre eliminacje odbywały się na tym basenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group