Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 7642
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi zebrali wspomnienia ciepliczan

Sobota, 15 listopada 2014, 8:53
Aktualizacja: Niedziela, 16 listopada 2014, 7:54
Autor: Mea
Jelenia Góra: Młodzi zebrali wspomnienia ciepliczan
Fot. Mea
„Cieplice – nasz nowy dom” to tytuł konkursu dla uczniów jeleniogórskich szkół ponadgimnazjalnych. Zadaniem było przeprowadzenie wywiadów filmowych z mieszkańcami Cieplic, którzy osiedlili się tu po II wojnie światowej. Nagrody za najlepsze prace wręczono wczoraj (14.11.) w II LO im. C.K. Norwida.

- Przystań Twórcza-Cieplickie Centrum Kultury stworzyła projekt „Nie tchórz – Przystań i twórz”, w którym nasza polonistka Halina Lejczak wraz z uczniami postanowiła wziąć udział. Zaproponowała konkurs „Cieplice - nasz nowy dom” w związku z tym, że po II wojnie światowej pojawiło się wiele ludzi, którzy opuścili swoje domy i musieli na nowo stworzyć swój mały świat i pokochać Cieplice – mówiła Iwona Kumek, dyrektor II LO w Cieplicach.

Projekt zrealizowany został w ramach programu Dom Kultury - Inicjatywy lokalne 2014, dofinansowane przez Narodowe Centrum Kultury. Nagrody wręczył przewodniczący jury Piotr Jędrzejas, dyrektor Teatru im. C.K. Norwida.

Pierwsze miejsce przyznano Katarzynie Zmysłowskiej oraz Ewelinie Wiśniewskiej z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, które nagrały wywiad z Wieścisławą Kulig pt. „Szli na zachód osadnicy”. II miejsce ex aequo trafiło do Małgorzaty Desput z I LO za wywiad z Ireną Kłosowską oraz do Norberta Karwasa z ZSRA za wywiad z Józefą i Krzysztofem Elsterami.

- Od państwa Elster dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy m.in., że w Cieplicach był basen olimpijski, którego pozostałości można zobaczyć przy stadionie przy ul. Lubańskiej – powiedział Norbert Karwas.

- Wzięłam udział w konkursie, bo interesuję się dziennikarstwem i lubię słuchać historii mieszkańców. Dzięki wywiadowi z Wieścisławą Kulig poznałam Cieplice z zupełnie innej strony. Opowiadała o swoim przyjeździe z Wilna, skąd została wygnana wraz z rodziną – mówiła Ewelina Wiśniewska.

Niektórzy bohaterowie wywiadów wzięli udział w spotkaniu. Chwalili konkurs i dociekliwość młodzieży. – Nie mogłam odmówić uczniom. W Cieplicach mieszkam już 50 lat i trafiłam tu nich przypadkowo. Pytano nie tylko o dawniejsze czasy, ale również o obecne, np. co straszy w Cieplicach. Odpowiedziałam, że bałagan na obrzeżach naszej dzielnicy. Było też pytanie o tajemnice Cieplic. Dla mnie największą tajemnicą są krypty grobowe rodziny Schaffgotschów w kościele św. Jana Chrzciciela, które powinny być udostępnione zwiedzającym, a mało kto o nich wie – opowiadała Anna Bałkowska, mieszkająca na Placu Piastowskim.

Podczas spotkania został zaprezentowany film kina niezależnego „Żarówka”, w którym występowali aktorzy z jeleniogórskiego Teatru Karawana. Aktorzy-amatorzy opowiedzieli o swoich wrażeniach dotyczących gry w filmie, jak i teatrze. Piotr Jędrzejas mówił o ponadczasowej wartości, jaką jest teatr, którego celem jest doprowadzenie do katharsis, czyli oczyszczenia zarówno widzów, jak i aktorów.
Na koniec został wyświetlony film, nagrodzony w konkursie pierwszym miejscem. Zwycięski film jest na stronie: http://dysk.onet.pl/multilink/a8bdd1984d07477f4119b9310a0a47505019190b#.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
960
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group