Ośrodek powstał w ramach programu Kapitał Ludzki, w działaniu Ochotnicze Hufce Pracy, jako realizator usług rynku pracy. Skierowany jest do młodzieży w wieku 18-25 lat, która nie kontynuuje nauki, nie posiada wyższego wykształcenia i zagrożona jest bezrobociem. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Na program realizowany w Kowarach zaplanowano 100 tys. zł. Poprzez darmowe kursy młodzież uzyska kwalifikacje zawodowe i certyfikaty oraz wypracuje aktywne postawy w stosunku do rynku pracy. Będą zdobywać zawody: spawacza, barmana i kelnera z elementami małej gastronomii oraz nowoczesnego sprzedawcy. W szkoleniach weźmie udział ok. 50 osób. Po zakończeniu nauki będziemy szukać pracy uczestnikom projektu – powiedział Czesław Dudzik, dyrektor Centrum Edukacji Pracy Ochotniczych Hufców Pracy w Jeleniej Górze.
W ramach programu zostały odremontowane dwie sale Miejskiego Ośrodka Kultury, które wyposażono w komputery, drukarki, rzutniki i meble. Zakończenie programu planowane jest na czerwiec 2014 r.
- Cieszę się, że ruszył ten projekt i kowarska młodzież będzie mogła z niego skorzystać. Jeśli działania te przyniosą dobre efekty, będziemy chcieli go kontynuować. Szkolnictwo zawodowe po reformie oświaty prawie zniknęło z Polski, co było wielkim błędem. Sporo zakładów pracy w Kowarach potrzebuje fachowców w konkretnych zawodach, niekoniecznie po studiach – mówił Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.
Irena Kawałek, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Kowarach podkreślała konieczność organizacji takiej formy pomocy młodym, często zagubionym ludziom. – Mamy dosyć wysoki wskaźnik bezrobocia w Kowarach właśnie wśród młodych osób. W samym mieście też jest niewiele miejsc pracy. Jednak w okolicach jest wiele ośrodków turystycznych, w których po szkoleniach będą mogli zatrudnić się – powiedziała Irena Kawałek.
Przedstawiciele oświaty również chwalą pomysł nauki konkretnych umiejętności zawodowych. – Większość uczniów kontynuujących naukę w naszym liceum ogólnokształcącym wybiera klasy humanistyczne. Zawodów jeżdżą się uczyć do Jeleniej Góry. Dobrze, że teraz będą mieli możliwość nauki zawodu w Kowarach – zaznaczyła Grażyna Krakowiak, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach.
Pierwsi pracodawcy już zgłaszają się z chęcią przyjęcia młodych na praktyki. - Produkujemy naczepy samowyładowcze. Największą grupą zawodową, jaką zatrudniamy to są spawacze, ok. 50 osób. Brakuje fachowców w tym zawodzie z doświadczeniem, a w programie OHP młody człowiek będzie mógł przejść praktyczne szkolenie i znaleźć pracę. Ważny jest zapał i rzetelność wykonywanej pracy. Po odbyciu praktyk, będzie możliwość zatrudnienia w naszej firmie - mówił Maciej Michella.