Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 3556
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi z powiatu o swoich potrzebach

Wiadomości: Kowary
Sobota, 5 listopada 2016, 7:06
Aktualizacja: Niedziela, 6 listopada 2016, 17:13
Autor: Tomasz Raczyński
Fot. Tomasz Raczyński
Młodzi ludzie z regionu uczestniczyli 4 listopada w konferencji „Potrzeby młodzieży w moim powiecie”, realizowanej w ramach projektu "Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego". Organizatorem było Stowarzyszenie Semper Avanti w partnerstwie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego przy współpracy Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kowarach.

Młodzieżowy Sejmik Województwa Dolnośląskiego to organ doradczy Sejmiku Dolnośląskiego. Nie ma oczywiście mocy decyzyjnej, jednak może opiniować to, co dotyczy młodzieży. Zwłaszcza te rzeczy, które dotyczą edukacji, infrastruktury miejskiej, takiej jak ścieżki rowerowe, chodniki, czasami zieleń miejska. Młodzieżowy sejmik składa na ręce marszałka pisma, które są oficjalnym stanowiskiem młodzieży dolnośląskiej w danej sprawie. - mówi Marek Szwirc, przedstawiciel Stowarzyszenia Semper Avanti.

Jakie tematy podejmowała młodzież w czasie prowadzonej metodą Open Space konferencji?

- Rozmawiamy na temat spędzania wolnego czasu. Uważamy, że dla młodzieży ważna jest kultura fizyczna i intelektualna. Brakuje nam na przykład skateparku. Rozmowy na temat budowy takiego miejsca w naszym mieście toczą się od lat, jednak władze nie bardzo interesują się tą sprawą - mówi Mark Mościcki z kowarskiego ZSO.

- My pracujemy nad zmianą toku myślenia ludzi dorosłych na temat ludzi młodych, na temat ich pomysłów, czynów i tego, co chcą wdrożyć w życie. Na razie staramy się określić, jak ludzie nas postrzegają, a później będziemy próbowali zastanowić się w jaki sposób to postrzeganie młodych ludzi zmienić - referowała pracę swojej grupy Małgorzata Babik z Piechowic.

- Chcielibyśmy, aby było więcej stypendiów dla uczniów, którzy angażują się w sprawy szkoły i miasta. Chcielibyśmy, aby pojawiły się stypendia językowe, aby wyróżniający się uczniowie byli jeszcze bardziej docenieni przez władze - mówi Sandra Frątczak, przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego w kowarskim ogólniaku.

Podczas konferencji odbyły się także wybory do Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Sejmik działa na rzecz interesów młodzieży z Dolnego Śląska. Zasiada w nim 60 radnych. Zgromadzona w kowarskim MOK-u młodzież powierzyła mandaty zaufania Małgorzacie Babik reprezentującej ZSTiO w Piechowicach oraz Przemysławowi Kozikowi z ZSOiMS w Szklarskiej Porębie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~Tuiteraz 5-11-2016 7:55
Typowy "spęd edukacyjny". Zebrano 200 osób, może z pięć wiedzą o co chodzi. może 2 coś powiedzą, co i tak nie ma wpływu na ich los.Kasę przyznano ,trzeba ją wziąć. Pamiętam tak było zawsze i ja jako obywatel nie miałem generalnie na nic wpływu.Kończyło się na propagandowym bełkocie. "Na razie staramy się określić, jak ludzie nas postrzegają, a później będziemy próbowali zastanowić się w jaki sposób to postrzeganie młodych ludzi zmienić - referowała pracę swojej grupy Małgorzata Babik z Piechowic".
~Eryk 5-11-2016 8:34
Skatepark ? Faktycznie potrzebny jak psu buda. A jak wybudują to takiej wielkości jak temu zegarmistrzowi tabliczke pod zegarem. Proponuje żeby obecna "władza" nic nie planowała i nic nie budowała bo wszystko partaczy, bo dla nich ważne żeby na zdjęciach wszystkich było widać. Z drugiej strony po co pchać kasę w ludzi młodych gdzie 99% i tak wyjedzie z miasta bez perspektyw i pomysłu. Gdzie pełno biedomarketów,aptek,emerytów i rencistów ...
~ksawercia 5-11-2016 10:21
Jak widać z myśleniem młodych bywa różnie. Skatepark? A gdzie wasza wrażliwość na środowisko w którym przyjdzie wam żyć i waszym dzieciom? Gdzie wasze zaangażowanie w bieżące sprawy skoro nawet połowa nie chodzi na jakiekolwiek wybory. Potem byle cwaniaki krętacze wazeliniarze łapią się partyjnych posad i "Misiewiczów "mamy setki. Dlaczego nie zabieracie głosu w sprawie niszczenia demokracji, deptania praw kobiet, czy zawłaszczanie państwa przez Kościół i jego politycznego koalicjanta czyli PiS. Nie widziałam kowarskich dziewczyn na "czarnym proteście" ani na żadnej akcji KOD-u. To znaczy , że co dzieje się w Polsce głęboko macie w tyle.... A potem piszecie teksty o wyjeździe z Kowar. Gdzie? Tam gdzie nie lubią nas? Tam gdzie mają dość polskiego języka i polskiej pobożności na pokaz?
~Do ksawerci 5-11-2016 10:48
Widzisz, młodzież ma gdzieś wasze problemy dorosłych, wasze Kody, wasze aborcje i trybunały... oni mają swoje zmartwienia, skatepark, stypendia itd... i po to bylo to spotkanie. Dorośli tego nie zrozumieją...
~Do ksawerci 5-11-2016 10:51
Widzisz, młodzież ma gdzieś wasze problemy dorosłych, wasze Kody, wasze aborcje i trybunały... oni mają swoje zmartwienia, skatepark, stypendia itd... i po to bylo to spotkanie. Dorośli tego nie zrozumieją...
~.. 5-11-2016 16:17
Ksawercia to bardzo dobrze, ze młodzież nie chodzi na marsze KOD, nie wspiera zwolenników pewnego alimenciarza. To bardzo dobrze, że nie staje w szeregu z działaczami Nowoczesnej, partii absolwenta czteroletniego gimnazjum, czczącego święto Sześciu Króli, uważającego ze chłopcy leczą się u ginekologa i mylącego most na rzece Kwai z rzeką kiwi. Dlatego opozycja może wyprowadzić tylko grupy starych działaczy, miłośników ośmiorniczek za publiczne pieniądze. Bo młodzież uważa Was za obciachowych zwolenników dawnego reżimu, który mógł jej zaoferować tylko śmieciówki ,hipermarkety i emigrację.
~Małgorzata Babik 5-11-2016 19:27
Najlepszy dowód na niezrozumienie młodzieży i ich incjatyw to komentarz,,TuiTeraz". Pojechałam z pełną świadomością i misją. Wpierw jeden z radnych Jeleniej Góry nazywa nas, młodych, gówniarzami, potem urzędy na moją petycje zwlekają z odpowiedzią (przekroczono termin 30 dni).A może zamiast krytykowaćnależy wysłuchać, postarać się zrozumieć. Proszę również o zmianę skrótu szkoły ze ZSTiO na ZSTiL w Piechowicach
~ksawercia 5-11-2016 22:10
do wpisu z 16;17 Czyli zgodnie z tą pisowską teorią, każdy kto myśli inaczej niż zdziwaczały stary kawaler, który otoczył się wazeliniarzami,karierowiczami i spryciarzami, po to by w sposób dyktatorski rządzić Polską jest: miłośnikiem ośmiorniczek,zwolennikiem dawnego reżimu itd.? Szkoda czasu na komentowanie takich głupstw.
~] 7-11-2016 18:50
Wystarczy popatrzeć na marsze KODu ile tam młodzieży. Tak 50 +.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group