Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 7130
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi z całego świata w Jeleniej Górze!

Niedziela, 14 września 2014, 8:37
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 września 2014, 7:51
Autor: Org
Jelenia Góra: Młodzi z całego świata w Jeleniej Górze!
Fot. Norbert Karwas
Światowe Dni Młodzieży (ŚDM), które staną się wydarzeniem międzynarodowym w roku 2016, w Krakowie, swój początek będą miały w różnych miastach Polski, w tym w Jeleniej Górze.

Wakacje za dwa lata sprowadzą do Polski ok. 3 miliony ludzi z całego świata. Pięć dni przed głównymi wydarzeniami w Krakowie młodzież odwiedzi polskie diecezji, które na czas ŚDM przybiorą biblijne nazwy. Diecezja Legnicka stanie się „Domus Mariae” - Domem Maryi, ze względu na najstarszą ikonę
maryjną w Europie, która znajduje się w Bazylice Mniejszej w Krzeszowie.

Spotkanie zorganizowane 11.09. w Jeleniej Górze przez Centrum ŚDM Diecezji Legnickiej wprowadziła w tematykę spotkania, ich sens i symbolikę. W Teatrze im. Cypriana Kamila Norwida pojawili się: bp. Marek Mendyk - biskup pomocniczy legnicki, ks. Grzegorz Suchodolski, który jest dyrektorem Komitetu Organizacyjnego ŚDM 2016 w Krakowie, Dorota Abdelmoula - kierownik projektu „Bilet dla Brata”, ks. Łukasz Rusinek - koordynator ŚDM w diecezji legnickiej oraz Magdalena Kępińska, która jest koordynatorem z ramienia Teatru im. Cypriana Kamila Norwida ds. ŚDM 2016.

Podczas spotkania została zaprezentowana idea ŚDM, logo międzynarodowe oraz diecezjalne. Ks. Grzegorz Suchodolski podkreślił, że wiara młodych ludzi jest żywa i staje się świadectwem dla młodzieży z innych krajów, dlatego tak mocno pragną oni pojawić się w Polsce.

Biskup Marek Mendyk podkreślił, że Światowe Dni Młodzieży to szansa dla młodych, dla duszpasterzy, ale także dla wszelkich innych środowisk. Wspomniał o zaangażowaniu i ogromnej współpracy z władzami miast oraz instytucjami kulturalnymi, ponieważ sam fakt pojawienia się
kilku tysięcy młodych osób w jednym mieście staje się ogromną promocją danego miasta na arenie międzynarodowej.

Jelenia Góra obok innych pięciu miast (Bolesławca, Zgorzelca, Legnicy, Lubina i Polkowic) stanie się campusem dla młodych, którzy odwiedzą Polskę przed rozpoczęciem krakowskich obchodów. To miasto będzie ośrodkiem, w którym będą odbywały się katechezy, wspólne przedsięwzięcia teatralne, muzyczne i inne, związane z wszelkimi dziedzinami kultury.

Niedziela, 14 września, stanie się dniem oficjalnego rozpoczęcia przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w diecezji legnickiej. W Jeleniej Górze będzie to miało miejsce w Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego o godz. 18:00. Mszy świętej będzie przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, biskup legnicki. Na początku Eucharystii zostaną wniesione przez młodzież repliki
Krzyża i ikona Solus Romani Popolus - symboli ŚDM, które od 1985 r., dzięki św. Janowi Pawłowi II, towarzyszą młodym ludziom podczas ŚDM.

Czas przygotowań to rożnego rodzaju propozycje, które są skierowane do młodych ludzi. Istnieje możliwość zaangażowania się w diakonie: liturgiczną, muzyczną, logistyczną czy medialną (więcej na stronie: www.domusmariae.pl), udział w Małych Spotkaniach Młodych, Rekolekcjach Młodych, warsztatach muzycznych, dziennikarskich i teatralnych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (17)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1030
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group