Środa, 29 listopada
Imieniny: Błażeja, Saturnina
Czytających: 13147
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi – przedsiębiorczy

Wtorek, 22 marca 2022, 7:29
Aktualizacja: 7:31
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Młodzi – przedsiębiorczy
Fot. Przemek Kaczałko
Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych zaprosił w swoje progi uczniów klas VII i VIII ze szkół podstawowych z Jeleniej Góry i okolic, aby zaprezentowali się w konkursie przedsiębiorczości. Młodzi ludzie mieli za zadanie zaprezentować wybrany zawód.
Konkurs przedsiębiorczości organizujemy po raz trzeci - jest skierowany do uczniów szkół podstawowych (klas VII i VIII). Udział biorą uczniowie z Dolnego Śląska - są m.in. z Jeleniej Góry, Bolesławca, Wałbrzycha, Mysłakowic, Sokołowca, Wojcieszowa - powiedziała Elwira Pindyk, nauczycielka z Rzemiosł. - Tematem przewodnim jest autoprezentacja - najpierw uzasadniali swój wybór zawodu, który chcieliby w przyszłości wykonywać, a dzisiaj przedstawiają się przed jury - swoje cechy osobowe oraz odpowiadają na pytania jury - dodała koordynatorka przedsięwzięcia.

Autoprezentacja z pewnością przyda się uczniom w przyszłości - np. podczas matury ustnej, czy przy poszukiwaniu pracy, więc wczesne zdobycie umiejętności występowania przed grupą osób - będzie owocować w kolejnych latach.

Wcześniej mieliśmy Olimpiadę Przedsiębiorczości dla uczniów szkół średnich, a to kolejna edycja konkursu dla szkół podstawowych. Temat autoprezentacji wpisuje się w przedsiębiorczość. Po czasie nauki zdalnej, jak zmieniło się nasze życie - autoprezentacja to bardzo duże wyzwanie dla uczestników, ale świetnie sobie radzą. Nam - dorosłym nie jest łatwo występować, a co dopiero młodzieży przy tak szerokim gremium. Jestem zachwycona postawą młodzieży - wyznała Anna Szydłowska-Robak, dyrektorka Rzemiosł.

Wyniki konkursu przedsiębiorczości:
1. miejsce Zosia Kucharska (SP Wojcieszów)
2. miejsce Igor Ziemian (SP Sokołowiec)
3. miejsce Nel Naumowicz (SP 6 Jelenia Góra)

Młodzież kreatywnie podeszła do prezentacji.

Przygotowałam prezentację odnośnie zawody trenera personalnego. Uważam, że spełnię się w tym zawodzie, bo bardzo lubię uprawiać sport i chcę pomóc unikać różnych chorób, jak cukrzyca, otyłość. Najtrudniejsze było przełamanie stresu, ale już wiele razy występowałam na konkursach - wyznała Zosia Kucharska z klasy VII b w Szkole Podstawowej im. Broniewskiego w Wojcieszowie.
Mój dziadek i tata mają wrodzony talent - nie boją się autoprezentacji, więc pomyślałem, że mi też się uda. Najtrudniejsze było zrobienie prezentacji multimedialnej. Grupa zdecydowała, że ja wyjdę jako pierwszy i to trochę zestresowało, ale chyba mi się udało - powiedział Igor Ziemian ze Szkoły Podstawowej w Sokołowcu, który prezentował zawód bankiera.
Dziękuję za możliwość zaprezentowania się, bo udział w takich konkursach otwiera nam nowe ścieżki w życiu, może nam to przybliżyć zawód, który chcemy wybrać. Mój wybór to architekt budowlany. Drugi rok jestem przewodniczącą samorządu uczniowskiego, więc wystąpienia publiczne są już mi bliskie - powiedziała Nel Naumowicz ze Szkoły Podstawowej Nr 6 w Jeleniej Górze.
Mój wymarzony zawód to ortodonta. Najtrudniejsze było przełamanie się i nauczenie tekstu na pamięć. Występowałam już przed publicznością - recytowałam wiersze, śpiewałam, więc mam już jakieś doświadczenie - powiedziała Maja Czarna z klasy VII c w Szkole Podstawowej Nr 4 w Bolesławcu.

Jurorzy nie kryli, że byli pozytywnie zaskakiwani przez młodych ludzi.

Jest potrzeba na takie konkursy - młodzież zadała sobie trud, żeby prześledzić całą ścieżkę edukacyjną danego zawodu. Przygotowani byli świetnie, do tego część osób wygrywała osobowościowo. Wszyscy byli świetni merytorycznie - oceniła Magdalena Rękas, nauczycielka akademicka w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. - Świat się tak bardzo zmienia, że wymagany będzie ciągły rozwój. Stąd dla mnie bardzo istotna była reakcja na pytania, które zadawaliśmy. Kilka osób mocno zaskoczyło na plus - dodała jurorka.

Konkurs został zorganizowany pod patronatem Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, przy współpracy z jeleniogórską filią Uniwersytetu Ekonomicznego, a każdy uczestnik otrzymał nagrodę.

Twoja reakcja na artykuł?

13
72%
Cieszy
3
17%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group