Poniedziałek, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7713
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi nietypowo przypomnieli o święcie zjednoczonej Europy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 9 maja 2008, 18:12
Aktualizacja: Sobota, 10 maja 2008, 6:49
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Zamiast pompatycznej i ustawianej parady Schumana, improwizowany i spontaniczny happening. Tak młodzi jeleniogórzanie uczcili przypadający w piątek, 9 maja, Dzień Europy.

Obchodzi się go na pamiątkę przedstawienia 9 maja 1950 roku przez francuskiego dyplomatę Roberta Schumana propozycji utworzenia wspólnoty europejskiej. Miało to zagwarantować utrzymanie pokoju na Starym Kontynencie. Idea Schumana jest żywa do dziś. Unia Europejska – choć ma wielu przeciwników – rozszerza się.

Członkowie Rady Młodych Wspólnego Miasta wyszli w piątek po godz. 16 na ul. 1 Maja, przed Sanktuarium Krzyża Świętego. Tu rozłożyli plansze, na których powstawały sylwetki 11 najbardziej znanych Europejczyków. Był, między innymi, Jan Paweł II, Leonardo da Vinci, Wolfgang Amadeus Mozart, Ludwig van Beethoven, Pablo Picasso, Izaak Newton, Vaclav Havel.

Uzupełnianie wizerunków postaci było przy okazji lekcją przypomnienia sobie wiadomości o nich. Szkolna wiedza czasami nie wystarczała. O tym, że świetny malarz, grafik i rysownik Pablo Picasso był przy okazji gorącym orędownikiem komunizmu i towarzysza Stalina, młodzi ludzie dowiedzieli się od nas.

Na dwunastej tablicy swoje podpisy składali jeleniogórzanie, jako współtwórcy 12 gwiazdy na fladze Unii Europejskiej. Po 45 minutach od początku happeningu znalazło się tam kilkanaście autografów.

Nie wszyscy mieszkańcy miasta kojarzą dzisiejszy dzień ze świętem zjednoczonej Europy. A jeszcze kilka lat temu, kiedy Polska wstępowała do UE, parady Schumana były obowiązkowym punktem 9 maja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~Żelkowa Księżniczka 9-05-2008 18:48
Happening był fajny, tylko szkoda, że takie małe zainteresowanie... Wszyscy ludzie byli na ratuszu, niestety... Ale niektórzy znaleźli chwilę na zobaczenie tego, co przygotowaliśmy^^
piipi 10-05-2008 0:58
~Robert Schumann jest kandytatem na oltarze i jego proces beatyfikacji dobiega konca.~Sluga Bozy Jan Pawel II wielokrotnie mowil o Schumannie jako o wzorze polityka chrzescijanskiego.~Jan Pawel II..oglosil Roberta Schumanna - PATRONEM EUROPY (wrzesien 2004).~Napisalam..tak dla przypomnienia.
~kochana piipi 10-05-2008 11:10
Nasza akcja nie miała zamiaru znieważyć osoby Roberta Schumanna. Nigdy nie chcemy nikogo znieważyć. Mieliśmy na celu zaprezentowanie jedynie alternatywnego obchodzenia dnia Europy oraz wzbudzenia zainteresowania świętem, bo parady Schumana były po prostu już nudne. Przykro mi, że tak to odebrałaś.
~Karola ;D 20-05-2008 20:52
Bylo fajnie ;D Tylko szkoda, ze tak malo osob sie tym zainteresowalo. ;p Mimo wszystko bylo chyba warto ;D pzdr dla calej Rady Mlodych ;*

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group