Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Czwartek, 3 lipca
Imieniny: Jacka, Tomasza
Czytających: 12258
Zalogowanych: 115
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Młodzi mistrzowie kuchni zjechali do Karpacza

Czwartek, 25 kwietnia 2013, 7:33
Aktualizacja: Piątek, 26 kwietnia 2013, 7:11
Autor: Mea
Powiat: Młodzi mistrzowie kuchni zjechali do Karpacza
Fot. Mea
Magdalena Marczak i Robert Jaskuła z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Biedrzychowicach wygrali Młodzieżowe Mistrzostwa Karkonoszy Kucharzy i Barmanów, które odbyły się w Zespole Szkół Licealnych i Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu. – Najważniejsza jest wymiana doświadczeń uczniów oraz promocja kierunków gastronomicznych i szkół – powiedział Jacek Włodyga, starosta powiatu jeleniogórskiego, który był współorganizatorem konkursu.

W konkursie wystartowało 11 dwuosobowych drużyn z ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych m.in. z Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Karpacza, Złotoryi, Poznania, Wałbrzycha, Wrocławia, Trzebiatowa, Bolesławca oraz z Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Mysłakowicach. Drugie miejsce przyznano Annie Król i Damianowi Kamińskiemu z Zespołu Szkół nr 7 w Wałbrzychu. Natomiast trzecie miejsce zdobyli Damian Winiarz i Jędrzej Borotko z ZSLiMS w Karpaczu.

- Już po raz drugi mieliśmy okazję gościć przedstawicieli szkół z całej Polski. Podczas dwudniowych warsztatów wymieniali się doświadczeniami, natomiast konkurs jest podsumowaniem spotkania – mówiła Bogusława Kozłowska, dyrektorka ZSLiMS w Karpaczu.

Każda z drużyn losowała, jaką zupę ugotuje. Mistrzowie z Biedrzychowic musieli przyrządzić oryginalny w smaku krupnik. – Dodatkiem do naszego krupniku są kurki oraz skrzydełka nadziewane tymi grzybkami z pietruszką i marchewką. Jako wkładkę zrobiliśmy zapiekany suflet z kaszy. Tajemnicą dobrego krupniku jest jego spokojne przygotowanie – podkreślała Magdalena Marczak.

- Byliśmy bardzo zaskoczeni, gdy wylosowaliśmy tę zupę do ugotowania. Długo zastanawialiśmy się w jaki sposób ją przyrządzić. Cały czas była obawa, że może nam nie wyjść, bo kaszę trzeba ugotować bardzo starannie – mówił Robert Jaskuła.

Inni uczniowie przygotowali np. zupę gulaszową. – Do naszej zupy dodaliśmy paprykę, fasolę, ziemniaki, choć głównym dodatkiem była mieszanka mięsa wołowego, a dokładniej ligawy i schabu – powiedziała Paulina Kuwałek z Zespołu Szkół Przyrodniczo-Żywieniowych w Jeleniej Górze.

Nie zabrakło zupy serowej. – Przygotowaliśmy ją na bazie parmezanu, serka pleśniowego i topionego o smaku śmietankowym. Dodaliśmy bagietkę zapiekaną z parmezanem, do tego trochę pomidorów na środek i bazylia, a pod spodem szynka dla smaku – powiedział Mariusz Jankowski z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu.

W skład komisji oceniającej weszli szefowie Kuchni Sudeckiej. – Ocenialiśmy zupy za smak, wygląd, dodatki i ich ułożenie – mówił Józef Żądło, przewodniczący komisji z ramienia Zrzeszenia Handlu i Usług w Jeleniej Górze.

Podczas uroczystości rozdano również nagrody za obsługę konkursu dolnośląsko-dolnosaksońskiego „Partnerstwo, które smakuje”, którego laureaci przyjadą we wrześniu do Karpacza zmagać się w mistrzostwach polsko-niemieckich.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
456
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
49%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Trump zaatakował Iran! Nowa wojna USA na Bliskim Wschodzie?
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
 
Inne wydarzenia
Odśpiewali "100 lat" twórcy Biegu Piastów
 
Aktualności
Umowa na przebudowę drugiej nitki estakady
 
Inne wydarzenia
Zawita do nas mistrz Francji, ale znów szykuje się "paraliż" na drogach i utrudnienia
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group