Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 1948
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Młodzi ludzie zmienią miasto?

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 27 czerwca 2008, 7:07
Aktualizacja: Sobota, 28 czerwca 2008, 7:13
Autor: Mar
Czy młodzieży uda się przestawić sprawy swojego pokolenia na lepsze tory?
Fot. TEJO
Jeszcze w tym roku będziemy mieli wybory. Co prawda nie w znanych wszystkim okręgach, ale w szkołach, w których na listy do głosowania trafią kandydaci do młodzieżowej rady miejskiej. Tak zdecydowali ostatnio dorośli radni.

Odwlekana od dłuższego czasu decyzja w końcu zapadła ku radości tych, którzy już teraz chcą „porządzić” i zadbać o swoje sprawy, choć jeszcze nie mają prawa wyborczego. Młodzieżowa rada miejska zacznie funkcjonować jeszcze w tym roku. Jej gorącym zwolennikiem jest przewodniczący dorosłej rady miejskiej Hubert Papaj.

– Uważam, że wszystkim nam przyda się świeże spojrzenie na naszą pracę, jakie niewątpliwie będą mieli młodzi radni, wybierani w powszechnych wyborach w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych funkcjonujących na terenie Jeleniej Góry – podkreśla przewodniczący Papaj.

Radni jeleniogórscy byli w przypadku "młodzieżówki" wyjątkowo zgodni i stosowną uchwałę przyjęli jednogłośnie. Wybory odbędą się w nowym roku szkolnym najwcześniej we wrześniu lub październiku. Młodzieżowi radni będą mogli wyrażać opinie w sprawach dotyczących dzieci i młodzieży, organizować działania kulturalne, sportowe oraz naukowe.

Będą też mogli występować do odpowiednich władz w sprawach dotyczących ich rówieśników. Będą też uczestniczyć w posiedzeniach "dorosłej" rady miejskiej.
– Do zrobienia jest dużo, bo w wielu przypadkach dorosła rada zapomina o młodzieży. Dlatego w mieście w wielu przypadkach jest marazm, a młodzi ludzie nudzą się, bo nie ma dla nich ciekawych propozycji – mówi Paweł, któremu bardzo spodobała się decyzja starszych radnych.

Ciekawe, czy jego młodsi koledzy zaczną naśladować dorosłych rajców w sposobie prowadzenia obrad, czy jednak wprowadzą w lokalną politykę nową jakość. Zobaczymy za kilka miesięcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

KochaSJG1983 27-06-2008 7:28
Zobaczymy, czy "dorosła" rada miasta pozwoli dojść do głosu młodzieżowej radzie miasta...
~ 27-06-2008 8:34
Szanowni RAJCY - jeżeli myślicie, że młodzież da Wam się wykiwać - na zasadzie / chcieli to niech mają i sobie pogadają/, to zaręczam , że się grubo mylicie. Dzisiejsza młodzież potrafi się solidnie zorganizować i wyegzekwować to co im się należy !!! Niewątpliwie pomogą im w tym dorośli wychowawcy !! Weszliście na niezłą minę szanowni radni... Brawo młodzi !!!! Wybierzcie tylko mądrych i aktywnie działających przedstawicieli. Korzystając z okazji, chciałbym Panu Przewodniczącemu Hubertowi Papajowi /gorącemu zwolennikowi młodzieżowej rady/, przekazać 'radosną' nowinę. Grupa inicjatywna mieszkańców Jagniątkowa /z którą Pan Prezydent zawarł stosowne porozumienie/, mając dość czekania na wypełnienie pktu 10-tego, zamierza niebawem przekazć do /dorosłej rady/, przygotowany statut RADY OSIEDLA JAGNIĄTKÓW. Liczymy również na jednomyślność w głosowaniu !!!! z poważaniem : Józef Gajewski ...
~ostrzegacz 27-06-2008 9:53
Nie łudźcie się państwo radni, że powołacie kolejne gremium do załatwiania własnych spraw. Będzie to bowiem grono ludzi krytycznych wobec tego co się dzieje w trakcie Waszych obrad, krytyczne wobec obecnego stylu sprawowania władzy i ostro występujace wobec wszelkich nieprawidłowości.
~hirsch 27-06-2008 10:22
idealne zdjecie proponowanych zmian...;-)
~Rumcajs 27-06-2008 11:36
Jako kandydata już chciałbym zaproponować mojego Cypisa. Ma same zalety: jest zaradny, bystry, wygadany, ma dużo znajomości, wpływowego ojca, nosi gumofilce, zna się na internecie, skończył pierwszą klasę podstawówki i ma kartę rowerową. No i samym swoim zapachem wystraszy każdego przeciwnika. Krótko mówiąc: kariera polityczna to jego przeznaczenie...
~Tubylec 27-06-2008 11:48
To tak jak u wielkiego ojca narodu koreańskiego, ukochanego przywódcy Kim Ir Sena. Tam właśnie już od żłobków wychowywano jedyne lojalne, prawidłowo myślące, poprawne politycznie i ideologicznie jednostki ludzkie do obsadzenia przyszłych stanowisk robotnicvzych, milicyjnych, wojskowych, polityczno-partyjno-przywódczych. Brawo panstwo radni, macie świetne wzorce.
~do hirsch 27-06-2008 12:25
zgadzam sie ;D
~Rumcajs 27-06-2008 12:33
I jeszcze jedna zaleta mojego Cypisa, chyba najważniejsza dla jego przyszłej kariery politycznej: ud urodzenia jest wyjątkowo zdemo...lizowany...
Patol 27-06-2008 13:39
jelenia góra to nie miasto!!
~hirsch 27-06-2008 15:16
chyba, ze autorowi chodzilo w tytule o emigracje mlodych...
~cocakola 27-06-2008 15:32
jelenia góra to nie miasto!! Popieram to zapyziała WIOCHA ...
~AgnieszkaIV 27-06-2008 16:10
Jelenia Gora jest miastem. Zawsze byla. "Zapyzialosc" zas, zawdziecza swoim mieszkancom (patrz;zdjecie).
~fajny gość 27-06-2008 17:16
bardzo ciesze się że "strzeliliscie sobie w stopę".Władzę należy bacznie obserwować i wytykać błędy a to zrobi najlepiej młodzież która jest otwarta,odwazna i bezkompromisowa (oczywiście jesli zostana wybrani odpowiedni ludzie).Znam osobiście kilku licealistów którzy mogą doprowadzić Was do choroby wrzodowej.
~Do Czwartej Agnieszki 27-06-2008 19:57
Tak to już jest. Miasto dla ludzi to miasto bez ludzi, jak słusznie zauważył kiedyś pewien przemądrzały profesor...
~Rozczarowany 27-06-2008 21:46
Macie rację i Fajny gość i Józef Gajewski.Tylko ,aby Ci starsi nie chcieli naszej kochanej młodzieży zbytnio postraszyć ,kiedy ta im da do wiwatu.Sam pomysł jest super ,bo przecież młodzi też mieszkają w tym mieście .
~jeden z liderów FMJG 28-06-2008 4:05
Co Wy tam ludzie wiecie jak całe dnie na Jelonce spędzacie. Młodzieżowa Rada Miejska została powołana z inicjatywy przedstawicieli 12 jeleniogórskich Rad Samorządów Uczniowskich. Grupa ta spotykała się cyklicznie pod nazwą "Forum Młodzieży Jeleniej Góry". Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2007 roku, a prace nad projektem trwają od stycznia 2008. Przez ten czas ku zdziwieniu radnych wiele razy odwiedzaliśmy ratusz. FMJG nie wykorzystało faktu iż jest grupą inicjatywną i nie wejdzie do młodzieżowej rady bez wyborów. Liczę na to, że uczniowie wybiorą osoby, które będą coś robić, a nie najbardziej popularne w szkole. Stworzyliśmy Wam możliwości. Wykorzystajcie tą szansę dobrze!
~~tak.a.nie.inaczej. 28-06-2008 17:09
Moim zdaniem, skoro Młodzieżowa Rada będzie zajęciem poza szkolnym, wejdą do niej tylko ci, którzy naprawdę chcą działać, bo reszta pewnie będzie woleć mile spędzony czas ze znajomymi, a nie siedzenie nad papierami ;-) Mam tylko nadzieję, ze dorośli Radni nie zagłuszą tej aktywnej części młodzieży, i wreszcie w Jeleniej będzie się coś działo.
~dfjgnskjns 28-06-2008 17:18
Ale głupota. Kasy do prywatnych kieszeni będą mieli mniej. Młodzież na tyle głupia, mająca nadzieję, że coś zdziała. Dzieci, to jest Polska..
~kokon xd 9-12-2008 15:00
haaah ci ludze napewno zmienia miasto nie watpie w to zwlaszcza ludzie na zdjeciu tz.haro.thomas,kosa,shady i roxyy wgl lol pzdr kokon squad;)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group