Poniedziałek, 18 stycznia
Imieniny: Małgorzaty, Piotra
Czytających: 5270
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Młodzi jeleniogórzanie gotowali na medal!

Czwartek, 26 listopada 2015, 8:14
Aktualizacja: Piątek, 27 listopada 2015, 7:42
Autor: Paweł Dernoga
Jelenia Góra: Młodzi jeleniogórzanie gotowali na medal!
Fot. Archiwum Szkoły
Uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo–Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Młodych Kucharzy 2015 i znaleźli się w dwunastce najlepszych w Polsce.

Firma branży Horeca-Makro Cash & Carry co roku organizuje w swojej Akademii Kulinarnej, mieszczącej się w Warszawie, konkurs dla młodych adeptów sztuki kulinarnej pod nazwą Mistrzostwa Młodych Kucharzy. W ramach tegorocznych eliminacji młodzież zobowiązana była do wykonania dania zasadniczego i deseru z wykorzystaniem produktów swojego regionu.

Proponowane potrawy uczniów ZSPUiBS zdobyły uznanie jury konkursu i tym samym jeleniogórzanie zakwalifikowali się do półfinału, który 19 listopada odbył się w Warszawie. Zadaniem młodzieży było przygotowanie dania głównego i deseru z produktów znajdujących się w black box. Ania Kowalczyk i Damian Sala – reprezentanci ZSPUiBS – przyrządzili pierś z kurczaka sous-vide, puree marchewkowo-ziemniaczane z sosem z czerwonej cebuli. Deser był równie imponujący – gruszka gotowana w czerwonym winie z imbirem, podana z sosem czekoladowym. Oba dania zachwyciły jury
i pozwoliły naszym młodym mistrzom dostać się do ścisłego finału.

Zmagania finałowe miały miejsce 20 listopada. Punktualnie o godzinie 12.00 Ania i Damian przystąpili do kolejnego etapu konkursu. Tym razem zadanie było trudniejsze, ponieważ oprócz black box, należało przygotować danie zasadnicze z wykorzystaniem mięsa z kurczaka zagrodowego. Głównym składnikiem deseru musiał być produkt z black box, pozostałe surowce młodzież mogła dobrać według własnego uznania i inwencji. Uczniowie ZSPUiBS przygotowali jako danie główne pierś z kurczaka i pałkę sous-vide, które były obsmażone na patelni dla uzyskania chrupiącej skórki i bajecznego smaku, do tego podali ziemniaki au gratin z gotowaną kostką z buraka big brunoise, oraz a’la chutney z czerwonej cebulki. Na deser były jabłka karmelizowane i flambirowane z sosem czekoladowym, zawierającym tajny składnik, który sprawił, że sos nabrał ciekawego smaku.

Uczniowie ZSPUiBS wprawdzie nie znaleźli się na podium, ale osiągnęli ogromny sukces – dostali się do najlepszej dwunastki w Polsce i jako jedna z dwóch drużyn reprezentowali Dolny Śląsk w konkursie ogólnopolskim. Sukcesy młodych mistrzów nie są pierwszymi i jedynymi, Damian już w ubiegłym roku zdobył prestiżową nagrodę Platynowego Mistrza. Jak widać szkoła kształci nie tylko fachowców w zakresie gastronomii, ale także artystów w swoim zawodzie, którzy w przyszłości na pewno będą zajmować miejsca w innych konkursach i na pewno nie będą mieli problemów ze znalezieniem fantastycznej pracy.

Czytaj również

Komentarze (23) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group