Wtorek, 21 marca
Imieniny: Benedykta, Lubomira
Czytających: 6625
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Minister Kultury nie dopłaci do Teatrów Ulicznych

Wtorek, 5 maja 2015, 7:41
Aktualizacja: Środa, 6 maja 2015, 7:41
Autor: Angela
Jelenia Góra: Minister Kultury nie dopłaci do Teatrów Ulicznych
Fot. Archiwum Jelonki.com
W tym roku 33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze nie otrzymał dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego – na wniosek dyrekcji Teatru C. K. Norwida – zwiększono dofinansowanie z budżetu Jeleniej Góry ze 140 tys. zł na 290 tys. zł. To jednak zdaniem dyrekcji teatru za mała kwota na organizację trzydniowej imprezy. Czy w tym roku teatry uliczne zawitają do stolicy Karkonoszy tylko na dwa dni?

Obecnie 33. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze jest na etapie planowania. Decyzja co do ostatecznego kształtu ma zapaść w ciągu najbliższych dwóch tygodni.

- Ze strony dyrektora Teatru padła propozycja zorganizowania dwudniowego Festiwalu Teatrów Ulicznych, z którą nie tyle się nie zgadzamy, co uważamy, że za 300 tys. zł można zrobić naprawdę dobrą trzydniową imprezę – mówi Jerzy Łużniak, wiceprezydent Jeleniej Góry. – Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o wyjaśnienie tej sytuacji, bo inne miasta robiły dwudniowy Festiwal za 100 – 150 tys. zł. A skoro my wydajemy dwa razy więcej, to chcemy, żeby jeleniogórzanie mieli na co popatrzeć – dodaje wiceprezydent J. Łużniak.
Dyrektor Teatru im. Norwida Piotr Jędrzejas przekonuje jednak, że przy obecnym budżecie festiwalu warto postawić na jakość, a nie na ilość.

- Ubiegłoroczny trzydniowy festiwal (z dofinansowaniem z ministerstwa) kosztował 370 tys. zł. Za 290 tys. zł można co prawda zrobić trzydniową imprezę, ale kosztem jej jakości – mówi Piotr Jędrzejas. – Stąd moja propozycja zorganizowania dwudniowego, dobrej jakości festiwalu i wystawienia czterech przedstawień w sobotę i pięciu w niedzielę. Można to oczywiście podzielić na trzy dni, ale zasada tej imprezy jest taka, że „musi się dziać”. Widz przechodzi z jednej sztuki do drugiej. Potrzebna jest również tzw. gwiazda każdego dnia, która zawsze występuje wieczorem wykorzystując światło i dźwięk. Wydłużanie imprezy do trzech dni zwiększa jego koszty nie tylko związane z opłaceniem występów, ale i ochrony, barierek, toalet itp. Moja propozycja dwudniowego festiwalu – która była już praktykowana w historii Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze – nie spotkała się z entuzjazmem samorządowców, ale też nie miałem szansy, by się z nimi spotkać i przedstawić im zarówno koncepcję, jak i argumenty przemawiające za tym pomysłem. Liczę na to, że w najbliższym tygodniu dojdzie do tego spotkania i po nim zapadną decyzje – dodaje dyrektor Piotr Jędrzejas.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (46)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
643
maksymalnie 150
83%
od 151 do 459
6%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
0%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group