Czwartek, 30 listopada
Imieniny: Andrzeja, Justyny
Czytających: 13826
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kowary: Miłośnicy Kowar zbierają pieniądze na ogrzewanie

Piątek, 4 lutego 2022, 6:08
Autor: WAC
Kowary: Miłośnicy Kowar zbierają pieniądze na ogrzewanie
Fot. SMK
Po ostatnich podwyżkach cen gazu w olbrzymich tarapatach znalazło się Stowarzyszenie Miłośników Kowar. Problem dotyczy rachunku jaki SMK otrzymał za gaz, którym ogrzewany jest będący jego siedzibą, a znajdujący się na kowarskiej starówce Dom Tradycji Miasta.

Utrzymanie siedziby SMK odbywa się przy współpracy z Miastem Kowary (stała, coroczna dotacja) oraz ze składek członków. Działalność Stowarzyszenia jest całkowicie "pro publico bono". Nie prowadzi ono działalności komercyjnej, ale dba o wizerunek miasta oraz współpracuje z samorządem w zakresie weekendowej Informacji Turystycznej. W Domu Tradycji Miasta odbywają się różnego rodzaju wystawy zarówno stałe jak i czasowe, kameralne koncerty, spotkania ze znanymi ludźmi.

Do tej pory rachunki za gaz, zużywany do ogrzewania obiektu wynosiły około 1000 złotych. Tymczasem ostatni, za dwa miesiące opiewa na ponad 4200 złotych.

Wysokość tego rachunku postawiła nas pod ścianą – mówi prezes SMK Gabriela Kolaszt. - Te środki to praktycznie cała pula jaką mieliśmy odłożoną na ten cel na okres zimowy. A tymczasem musimy jeszcze zapłacić za inne media. Proszę mi wierzyć, że ogrzewając naszą siedzibę staramy się bardzo oszczędzać. Jedynie w pomieszczeniu, gdzie jest sterownik ogrzewania utrzymujemy temperaturę 15 stopni Celsjusza. W pozostałych to 10 – 12 stopni. W tej trudnej sytuacji zdecydowaliśmy się ograniczyć dyżury osób oprowadzających turystów po wystawach. Szukamy też pomocy poprzez zbiórkę na portalu zrzutka.pl i jestem zaskoczona pozytywnym odzewem jakim cieszy się ona do tej pory.

Sytuacją w jakiej znalazło się SMK poruszona jest burmistrz Kowar Elżbieta Zakrzewska.

To kuriozalne, że tego typu instytucje podobnie jak urzędy, muzea są zmuszone płacić rachunki za gaz według podobnych taryf jak przedsiębiorstwa produkcyjne – mówi E. Zakrzewska. - Ja ze swej strony jako burmistrz zawieszę im podatek od nieruchomości. Zrobimy też w mieście na pewno jakąś akcję społeczną na rzecz SMK, jednak są to tylko półśrodki, bo tu jest konieczne rozwiązanie systemowe. Mam nadzieję, że rząd jakąś decyzję w tej sprawie podejmie, bo podobnych podmiotów w Polsce na pewno jest wiele.

Twoja reakcja na artykuł?

14
27%
Cieszy
8
15%
Hahaha
5
10%
Nudzi
5
10%
Smuci
7
13%
Złości
13
25%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy masz "na sobie" jakikolwiek tatuaż?

Oddanych
głosów
1129
Tak
11%
Nie
61%
Zamierzam sobie zrobić
3%
Nigdy sobie nie zrobię
25%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Zbyt inteligentni, by być szczęśliwi
 
Rozmowy Jelonki
Z Niemiec przez Jelenią Górę do IPN
 
Aktualności
Mieszkańcy z prezydentem
 
112
Zderzenie na Mickiewicza
 
112
Dym z komina
 
112
Akcja "Gruchot"
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group