Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 7659
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miliony na książki

Piątek, 11 maja 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Miliony na książki
Fot. Angela
Fortuny za bibliotekę w Kolegium Karkonoskim i Książnicę Karkonoską.

Trwa ogólnopolski Tydzień Bibliotek, podczas którego w sposób szczególny promowana jest forma czytelnictwa pozycji z bibliotecznych półek. W Jeleniej Górze czytelnicy, zwłaszcza studenci i naukowcy, mogą spodziewać się jeszcze w tym roku drogich prezentów.

Koniec ze standardową obsługą, kłopotliwym wyszukiwaniem pozycji w papierowych katalogach i szperaniem w fiszkach bibliotecznych. Do jeleniogórskich bibliotek, oczywiście nie wszystkich, wkroczy nowoczesność.

Jeszcze w czerwcu ma zostać oddana do użytku nowoczesna biblioteka przy Kolegium Karkonoskim, jedna z kluczowych inwestycji tej wyższej szkoły zawodowej. Koszt niebagatelny: 10, 5 miliona złotych. Pieniądze pozyskano w części z funduszy unijnych.

Obiekt ma być jednym z nowocześniejszych i ładniejszych tego typu na całym Dolnym Śląsku: przeszklona hala biblioteczna, 70 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu, zinformatyzowany system wypożyczania i katalogowania książek. W sumie z nowej hali czytelni będzie mogło skorzystać stu chętnych za jednym razem. – Ułatwieniem ma być możliwość wyszukiwania książek między różnymi bibliotekami – zapowiada Grażyna Malczuk, kanclerz KK.
W bibliotece będzie też kawiarnia, a całość zostanie wkomponowana w otoczenie campusu akademickiego przy ulicy Lwóweckiej.

Rozbudowuje się także Książnica Karkonoska przy Grodzkiej Bibliotece Publicznej przy ulicy Bankowej. Prace zostaną jeszcze w tym roku zakończone.
Tam również ma powstać nowoczesna czytelnia ze stanowiskami komputerowymi i innymi udogodnieniami. Łączny koszt to ponad 9 milionów złotych.

Rozbudowywane są także magazyny placówki. Po jej otwarciu najpewniej likwidacji ulegnie część rozproszonych po całym mieście bibliotecznych filii.
GBP wyjdzie z ofertą do czytelników w mniejszych miejscowościach. Jak zapowiada szef GBP Macin Zawiła uruchomiony zostanie specjalny autobus biblioteczny, który dowiezie książki we wskazane miejsce.

Wszystko po to, aby zachęcić ludzi do czytania, bowiem poziom czytelnictwa systematycznie z roku na rok spada. A wypożyczenie książki pozostaje najtańszą formą korzystania z dobrodziejstw literatury.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group