Niedziela, 24 stycznia
Imieniny: Franciszka, Rafała
Czytających: 6123
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Mieszkania dla niepełnosprawnych i starszych – coraz bardziej realne

Piątek, 29 kwietnia 2011, 7:11
Aktualizacja: Sobota, 30 kwietnia 2011, 7:28
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Mieszkania dla niepełnosprawnych i starszych – coraz bardziej realne
Fot. Angela
Pierwsi chętni na zakup mieszkań dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych i starszych wczoraj spotkali się z Sylwestrem Izydorczykiem, prezesem JTBS, który pierwsze takie mieszkania ma postawić w Cieplicach. Będzie to pilotażowy program budowy budynków dwurodzinnych, z parterem dla zainteresowanych i z piętrem dla ich opiekunów.

Na wczorajszym spotkaniu pojawiły się już pierwsze szczegóły dotyczące pilotażowego projektu, który w ramach porozumienia stworzyły Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych oraz Jeleniogórskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

Pomysł dotyczy budowy dwurodzinnych budynków o łącznej powierzchni użytkowej około 100 m kw. Na piętrze będzie ok. 60 m kw. na których mieszkać mieliby opiekunowie lub rodziny osób starszych i niepełnosprawnych, którzy zajmowaliby 40 m lokum na parterze. Każdy z takich obiektów miałby mieć swój ogród, garaż i taras. Wszystko to bez barier architektonicznych miałoby być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budynkiem opiekowałby się zarządca, który dbałby o odśnieżanie, porządek i utrzymanie obiekty w dobrym stanie technicznym.

Na wczorajsze spotkanie przyszło siedem zainteresowanych rodzin. Na takie rozwiązanie czekały Bogusława i Emilia Rogińskie z Jeleniej Góry.
- Jest to oferta na pewno do przemyślenia. Mamy dwa mieszkania, które sprzedałybyśmy na poczet zakupu tego konkretnego obiektu. Moja mama ma bowiem niepełnosprawnego 60-letniego brata, który przebywa obecnie w ośrodku i chciałybyśmy, by mieszkał razem z nami. Mój wuj ma swoje mieszkanie, w którym nie mieszka i nie korzysta z niego, bo sam nie jest w stanie. Osoba niepełnosprawna w zwykłym mieszkaniu funkcjonować nie może, bo są za wąskie drzwi wejściowe, do łazienki i inne ograniczenia. Sprzedaż jego lokum oraz naszego mieszkania i kupienie tego domu byłoby więc wyjściem z tej sytuacji. Po tym pierwszym spotkaniu jesteśmy pozytywnie zaskoczone ofertą – powiedziała Bogusława Rogińska.

Nad zakupem takiego mieszkania zastanawia się również Honorata Ledwochowska z Jeleniej Góry. Dwurodzinny dom miałby służyć jej 84 – letniej mamie i niepełnosprawnej siostrze.
- Byłoby to wygodne rozwiązanie, ale muszę to wszystko jeszcze przemyśleć. Mamy mieszkanie do sprzedania, ale nie wiem czy wystarczy nam pieniędzy – mówi pani Honorata.

Budynki miałyby powstać w okolicach ul. PCK w Jeleniej Górze. Jak zapewniał Sylwester Izydorczyk cena jednego metra ma być nie wyższa niż 3600 zł. Prezes JTBS zapewnia, że oferta jest dostępna dla wszystkich osób starszych i niepełnosprawnych, również tych, którzy nie są zrzeszeni przy KSON.

Zainteresowanie w powstawaniu takich właśnie domów wyraził samorząd podczas przedstawionych na ostatniej sesji rady miasta kierunków polityki mieszkaniowej Jeleniej Góry.

Czytaj również

Komentarze (17) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group