Niedziela, 20 września
Imieniny: Eustachego, Filipiny
Czytających: 4792
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mieszkańcy: Bomba epidemiologiczna wciąż tyka

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 8 października 2014, 7:33
Aktualizacja: Czwartek, 9 października 2014, 8:29
Autor: Angela
Fot. Angela
Protestowali wczoraj (7.10.) mieszkańcy sąsiadujący z składowiskiem odpadów niebezpiecznych i medycznych prowadzonym przez firmę Eko–Trans przy ul. Spółdzielczej 10 w Jeleniej Górze. – O pomoc w przeniesieniu tego składowiska na tereny niezamieszkałe zgłosiliśmy się już do wszystkich instytucji, ale nikt nie chce się tym zająć – mówią mieszkańcy. – Trwa wymiana pism, a bomba epidemiologiczna wciąż tyka – dodaje radny Krzysztof Kroczak.

O sprawie pisaliśmy już w lipcu br. Wczoraj przedsiębiorca poinformował nas, że podjął decyzję o przeniesieniu składowiska… jeszcze w tym roku.

W poprzednim naszym artykule, zatytułowanym „Mieszkańcy: odpady medyczne pod naszymi oknami” informowaliśmy, że konflikt jeleniogórzan i przedsiębiorcy trwa od roku. W lipcu br. wiceprezydent Jerzy Łużniak przyznał, że lokalizacja kontenerów z odpadami medycznymi może budzić wątpliwości, dlatego podejmie rozmowy z przedsiębiorcą o przeniesienie ich w inne miejsce. Przedsiębiorca twierdzi, że ani władze miasta, ani radny na rozmowę się nie umówili.

- Do dzisiaj nic się nie zmieniło – mówi Leszek Korzeniowski, jeden z mieszkańców. – Sprawa ucichła, a Eko-Trans jak składował odpady, tak składuje. Z ostatniej kontroli przeprowadzonej przez urząd marszałkowski wynikło szereg nieprawidłowości, w tym: nieutwardzone podłoże, brak kanalizacji, podłączenia wody bieżącej do czyszczenia kontenerów i inne. Termin usunięcia tych usterek minął z końcem września br. Mamy październik, a przedsiębiorca nie zrobił kompletnie nic. Tłumaczy się, że na czas przeładunku odpadów wykłada podłoże folią, a wodę do czyszczenia kontenerów bierze z biurowca i tam wylewa brudną wodę po myciu kontenerów. Czyli śmieje się wszystkim w twarz. A my boimy się otworzyć okna, które są zaledwie kilka metrów od tego składowiska. Siostra ma ogród z owocowymi drzewami, które graniczą z kontenerami i nie korzysta z owoców, bo nie wie czy jakieś skażenia z tych odpadów medycznych nie dostały się do ziemi. A ma małe dzieci, które przecież do ręki i buzi wezmą wszystko – dodaje Leszek Korzeniewski.

Mieszkańcy, którzy wczoraj (07.10) pojawili się na proteście podkreślali, że są reprezentantami większej grupy osób, których problem dotyczy, a które pracują i nie mogły przyjść.

- Nie ma przecież nic gorszego niż skażone środowisko – mówił Jerzy Lampa. – Te odpady są siedliskiem zarazków i chorób. Czy to naprawdę tak trudno zrozumieć? Przedsiębiorca zapewnia nas, że wszystko jest przechowywane w specjalnych workach, a przecież tego są całe hałdy i nie ma możliwości by coś nie wyciekło – dodał.

Teresa Kościńska i jej mąż Ryszard mieszkają przy ul. Zaułek. Jak mówią, z kontenerami graniczy ich ławeczka, na której spędzają każdą wolną chwilę w pogodne dni. – Odkąd są te kontenery nie można na niej wysiedzieć, bo smród jest niesamowity – mówi małżeństwo. – Poza tym od tego czasu cały czas chorujemy. Mamy też jakieś uczulenia. Wcześniej tego nie było – dodaje kobieta.

Firma Eko-Trans swoją działalność , polegającą na odbieraniu odpadów od małych gabinetów weterynaryjnych i medycznych (w tym dentystycznych, okulistycznych i internistycznych), prowadzi od sześciu lat. Odpady niebezpieczne i medyczne składuje przy ul. Spółdzielczej 10 od stycznia br. Działalność jest prowadzona na terenie dzierżawionym przez przedsiębiorcę od firmy Ekomel. Na składowanie takich odpadów w tym miejscu Urząd Miejski w Jeleniej Górze wydał decyzję odmowną. Pozytywną opinię, po kontrolach wydał natomiast Urząd Marszałkowski, który zezwolił na prowadzenia w tym miejscu działalności na rok, czyli do grudnia br.

- Jak już podkreślałem w rozmowie w lipcu br., w magazynie nie ma żadnego zagrożenia, bo wszystko jest odpowiednio zabezpieczone i magazynowane. Odpady medyczne i weterynaryjne są przez wytwórcę pakowane w czerwone worki i przechowywane w dwóch lodówkach - odpady weterynaryjne oraz w kontenerze odpady medyczne - zgodnie z wszystkimi wytycznymi -“ mówi Piotr Sztelmach z firmy Eko-Trans.

-Teren zgodnie z zaleceniami został utwardzony betonowymi płytami na całej szerokości kontenera i dodatkowo w czasie przepakowania do kontenera i z kontenera zabezpieczany jest mata i folią. Nie ma potrzeby budowy kanalizacji i podłączenia bieżącej wody do samego kontenera co zgłosiłem do urzędu marszałkowskiego z wnioskiem o zmianę decyzji. Woda i kanalizacja udostępniana jest w budynku warsztatowym obok kontenera, gdzie znajduje się węzeł sanitarny. Po rozmowie z Dorotą Żurawską z Urzędu Miasta, a na pewno nie pod naciskiem i interwencji radnego, podjęliśmy decyzję o przeniesieniu magazynu w miejsce niezamieszkałe, od którego pierwsze budynki są oddalone aż o 150 metrów. Nie jestem osobą konfliktową i mimo że nie jestem z tego powodu uszczęśliwiony, to dla dobra mieszkańców i spokoju prowadzenia działalności przeniesiemy kontener w nowe miejsce. Kiedy? Już w listopadzie, jeśli tylko uda nam się załatwić wszystkie formalności - dodaje przedsiębiorca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~noico 8-10-2014 9:00
"m" w pelni popieram :) stare pierdziele nie maja co robic to sie p...lami zajmuja...bomba ekologiczna hahaha :) uczulenia maja... ludzie potrafia wymyslac :)... demokracja im do glow uderzyla, zapomnieli chyba ,ze byla kiedys komuna w tym kraju , moze powiedza kim byli za tego szlachetnego ustroju?? :) co ??:) wlacznie z panem radnym proponuje...wydaje mi sie,ze jakby panowal poprzedni ustroj to jakby im taki kontener na srodku podworka postawili to jeszcze pierwszego sekretarza po rekach by calowali :)))
~hmm 8-10-2014 9:37
"Teren zgodnie z zaleceniami został utwardzony betonowymi płytami na całej szerokości kontenera..." czy mówimy tu o tych płytach betonowych ze szczelinami,w które można spokojnie wsadzić rękę ??nie czepiam się,ale trzymajmy się faktów... a na marginesie: czy naprawdę musi stać się tragedia żeby w końcu prywata mogła się skończyć?? Facet chcesz dorobić: zbuduj sobie składowisko na polu,poza miastem i tam to trzymaj,utylizuj czy rób sobie co z tym będziesz chciał,ale nie w otoczeniu budynków mieszkalnych.
~88888888 8-10-2014 10:20
Jaki problem ? Wysłać toto jako dodatek do garmażerki i po ptokach. Jak się robi polityke i kiełbaśę lud wiedzieć nie powinien.
~ 8-10-2014 10:34
Za pieniadze wszystko sie zalatwi- nawet wysypisko smieci w centrum miast dlaczego to jest skladane a nie utylizowane- , Ludzie starsi wiec maja ich w dupie takie Luzynskie Zawily- kiedys umra ci starsi i bedzie po klopocie co nie Panie Luzynski zawsze bedziecie gorą
rymcycymcy 8-10-2014 10:45
A jakby te lisie przysmaki zawieźć do lasu ? :)
~18 sqandal 8-10-2014 10:48
.... tego skladowiska powinno tam nie byc , kto dał zezwolenie , kto teraz odpowie bo wlasciciel napewno nie . On jest kryty a biedne ludzie , no mogą sobie pomarudzić a biznes dalej się kręci , straszność !
~ 8-10-2014 10:49
Pan Sztelmach jak taki mądry to niech swoje odpady składuje u siebie na podwórku na Wyczółkowskiego...Sąsiedzi to by go dziesięć minut na gnoju wywieźli........
~tr 8-10-2014 10:50
to tylko w tym miescie ma sie w dup.ie ludzi ;smrod z oczyszczalni na lwoweckiej mial byc zlikwidowany;; pustostan kolo szkoły mechnik zawali sie w koncu jakiemus przechodniowi na łeb;;;i wiele innych takich?????
~ciekawski 8-10-2014 10:56
Chcesz sie Pan przenosić po tym jak porozmawiales z urzedniczka czy raczej po tym jak mieszkancy i radny podniesli larum ze Pan tam syf i popeline robisz ?
~ojojoj! 8-10-2014 11:21
Angela! A gdzie zdjęcia tego o czym piszecie?
~bls 8-10-2014 11:44
100letnie dziady niemają co robić i szukają przysłowiowego H do D... Szkoda gadać...
~ 8-10-2014 11:49
UWAGA UWAGA , do mieszkańców - zaproście TVN lub POLSAT to natychmiast urzędasy zaczną reagować
~boskidejw 8-10-2014 13:08
A propo bomby biologicznej - to co się dzieje ostatnio na oczyszczalni ścieków przy grunwaldzkiej to jakiś koszmar. Zawsze tam waliło, ale teraz nie idzie wytrzymać, stojąc na światłach przy castoramie można zwymiotować. Nie wiem czego oni tam używają do oczyszczania. Też zauważyliście, że tam wali, niezależnie od pory dnia?
~ 8-10-2014 13:38
Jak widać media różne były, ale jakoś nie widzę, żeby z właścicielem firmy również rozmawiały... Wszyscy afery szukają, bo to teraz taka moda. Moje dziecko też kiedyś nie chorowało, a teraz choruje, ale nie obarczam za to winą sąsiadów, którzy np. palą w piecu śmieciami, a widać, że chyba powinnam... I to szybciutko jeszcze przed wyborami, bo tylko dlatego "radny" się pewnie sprawą "interesuje" i ludziom oczy mydli. Niech pokaże te "pisma", którymi się tak skrupulatnie wymienia.
~ 8-10-2014 13:58
A macie fotki tego wysypiska, tej hałdy i kontenerów?
~ 8-10-2014 19:12
Tuż obok następna bomba epidemiologiczna, wielkie hałdy obornika. W ogóle ostatnio zauważyłem, że "wielcy biznesmeni" robią wiochę z Jeleniej Góry i dewastują drogi publiczne.
~! 9-10-2014 0:21
A co na to saaaaaaaaaanepid?
~,, 9-10-2014 8:22
Panie Sztelmach - gdzie sa zdjęcia tego straaasznego wysypiska ??
~ 9-10-2014 9:50
Jeżeli interesują cię zdjęcia składowiska odpadów to są w artykule z 8.07.14r.
~ 9-10-2014 10:18
panie sztelmach naucz się czytać ustaw , w dzienniku ustaw o odpadach wyraźnie pisze że teren ma być utwardzony i szczelny , a dostęp do ka...lizacji i wody ma być w bezpośrednim zasięgu a nie 100m dalej . Powiedz swojej koleżance z urzędu żeby przestała naginać przepis prawa bo źle się to dla niej skończy .

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group