Niedziela, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 9733
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Mieszkańcy Barlickiego 5: Ta wilgoć zrujnuje nam zdrowie!

Niedziela, 14 października 2012, 7:34
Aktualizacja: Poniedziałek, 15 października 2012, 12:30
Autor: mea
Jelenia Góra: Mieszkańcy Barlickiego 5: Ta wilgoć zrujnuje nam zdrowie!
Fot. mea
Budynek popada w ruinę. Przez wilgoć sypią się z niego tynki, bo do piwnicy napływa woda podczas opadów deszczu. Spółdzielnia od trzech lat obiecuje nam remont i nic. Czujemy się oszukani – alarmują mieszkańcy budynku przy ul. Barlickiego 5 w Jeleniej Górze.

- Mieszkam w budynku, należącym do Spółdzielni Mieszkaniowej FAMPA, który został wybudowany w 1930 r. i niestety wymaga sporego nakładu kosztów. W naszym domu mieszka 5 rodzin, wszyscy płacimy czynsz, który zawiera składkę na fundusz remontowy. Rocznie z naszego funduszu do kasy spółdzielni trafia kwota 6945 zł – wylicza lokator.

Mimo że kilka drobnych remontów zostało wykonanych, konieczne jest zaizolowanie fundamentu i wykonanie drenażu wokół budynku. Taka inwestycja to koszt około 60 tys. zł. - Spółdzielnia twierdzi, że jednym rozwiązaniem jest zaciągnięcie przez nas kredytu. Drugim - podniesienie czynszu do kwoty bardzo wysokiej, na co nie możemy się zgodzić, ponieważ nas na to nie stać. Czujemy się bezsilni – mówi mieszkaniec domu.

Spółdzielnia posiada 61 budynków i w większości są to bloki nowe i wyremontowane. Na ich koncie sumy przeznaczone na fundusz remontowe, jak twierdzą ludzie z Barlickiego 5, są bardzo wysokie. - Niestety zarząd spółdzielni nie chce przesunąć tych kwot na nasz budynek. Pozostaje nam czekać aż się zawali. W mieszkaniu na parterze wilgotność powietrza jest na poziomie 70 proc. To jest groźne dla zdrowia - niepokoją się lokatorzy.

– Pieniądze z innych budynków można przesuwać jedynie w sytuacji, gdy remonty należy wykonać bezzwłocznie z powodu zagrożenia dla mieszkańców. Oczywiście wiemy, że dom przy Barlickiego 5, dlatego zaproponowaliśmy kilka rozwiązań mieszkańcom. Chcieliśmy wziąć kredyt na remont lub podwyższyć składkę na fundusz remontowy. Ale nie ma na to zgody. Będziemy dalej rozmawiać - zapewnia Zdzisław Milcarek, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Fampa

Tymczasem mieszkańcy twierdzą, że spółdzielnia nawet już nie odpisuje na ich pisma. - Zgłosiliśmy zalanie piwnicy 24.07.2012 i do tej pory nikt nam nie odpowiedział. Trzy lata wstecz obiecywano remont budynku, co roku mówiono nam, że jeszcze tylko rok i będzie wykonane osuszenie. Oszukano nas – żali się lokator. Mieszkańcy zastanawiają się czy w tej sytuacji zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przez zarząd spółdzielni przestępstwa niegospodarności.

- Sądzę, że odpowiedź na pismo zostało wysłane, jednak jeszcze to sprawdzę. Dołożymy wszelkich starań, by porozumieć się z mieszkańcami budynku przy ul. Barlickiego 5 i ustalić zasady pozyskania funduszy na remont – dodał Zdzisław Milcarek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (23)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
533
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Trwa remont drogi
 
Kultura
Nocne zwiedzanie ze Sławkiem Gortychem
 
Aktualności
Burza w Karkonoszach zamieniła się w ładną pogodę
 
Kultura
Wyprawa w świat koronek
 
Aktualności
Pożegnanie motocyklisty
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group