Wtorek, 16 sierpnia
Imieniny: Stefana, Emila
Czytających: 7656
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Międzynarodowe spotkanie prokuratorów

Sobota, 22 kwietnia 2017, 15:57
Aktualizacja: Niedziela, 23 kwietnia 2017, 7:02
Autor: Przemek Kaczałko
Region: Międzynarodowe spotkanie prokuratorów
Fot. Przemek Kaczałko
W dniach 20–21.04 odbyła się w Wojanowie Międzynarodowa Konferencja Prokuratur w ramach projektu „Zagrożenia współczesnej Europy z perspektywy współpracy prokuratur na polsko–saksońskim pograniczu”.

Konferencję poprzedziły spotkania robocze z udziałem prokuratorów z Polski, Czech i Niemiec, gdzie zdiagnozowano 3 obszary zagrożeń: kryminalne wynikające z nielegalnej migracji, gospodarcze związane z oszustwami podatkowymi VAT, a trzecim tzw. cyberprzestępczość.

Uczestniczyło w niej 60 osób i konferencja była współfinansowana ze środków unijnych oraz z budżetu państwa. Niemcy byli reprezentowani przez Prokuraturę Generalną w Dreźnie, Prokuraturę z Goerlitz oraz funkcjonariuszy niemieckiej policji. W skład delegacji czeskiej wchodzili prokuratorzy z Brna, Usti nad Labem oraz z Prokuratury Libereckiej i policjanci z Liberca. Najliczniejsza była polska delegacja z gościem honorowym na czele – Bogdanem Święczkowskim, pierwszym zastępcą Prokuratora Generalnego. Byli też dyrektorzy departamentów Prokuratury Krajowej, a także przedstawiciele Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu z Piotrem Kowalczykiem i pozostałych prokuratur z regionu wrocławskiego.

Jak przyznał Marek Gołębiowski, prokurator okręgowy w Jeleniej Górze, na terenie Niemiec problem z imigrantami jest bardzo duży, znacznie mniejszy w Czechach, a najmniejszy w Polsce. - Nie wiadomo jak dużo jest tam nielegalnych imigrantów, często podszywających się pod Syryjczyków i Niemcy przestają sobie z tym radzić. Stąd też był apel Prokuratora Federalnego Niemiec o wsparcie Prokuratorów Landowych o wsparcie – mówił M. Gołębiowski. W Czechach najwięcej imigrantów, podobnie jak w Polsce, pochodzi z Ukrainy. - W najbliższym czasie Ukraińcy będą mogli wjechać do Unii bez wizy. Myślę, że wtedy skala problemu będzie malała – ocenił prokurator okręgowy w Jeleniej Górze.

Jak podkreślają organizatorzy, tego typu konferencje są potrzebne. - Wcześniejsze konferencje dotyczyły przestępczości narkotykowej, samochodowej. Teraz wychodzimy naprzeciw kolejnym zagrożeniom – podkreślił Marek Gołębiowski, który pozytywnie ocenia zmiany w prokuraturze. - Nowy model prokuratury jest zbliżony do tego, jaki funkcjonuje u naszych sąsiadów – stwierdził.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group