Środa, 29 czerwca
Imieniny: Piotra, Pawła
Czytających: 4705
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Michałowice chcą się odłączyć od Piechowic. Mieszkańcy widzą w tym szansę na rozwój

Sobota, 9 lutego 2013, 8:30
Aktualizacja: Wtorek, 12 lutego 2013, 11:23
Autor: Mea
Region: Michałowice chcą się odłączyć od Piechowic. Mieszkańcy widzą w tym szansę na rozwój
Fot. Mea
Wniosek o przekształcenie Michałowic w sołectwo złożyła w Urzędzie Miasta Rada Osiedla Michałowice. – To sprawi, że nasza miejscowość szybciej będzie się rozwijać turystycznie – twierdzą wnioskodawcy. Wczoraj (8 lutego) odbyło się w tej sprawie spotkanie z władzami Piechowic.

- W Michałowicach mieszkam już 25 lat. Uważam, że szansą na ich rozwój jest przekształcenie z osiedla w wieś. Wtedy łatwiej będzie o pieniądze unijne i dotacje z Dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego. Piechowice są takim miastem, gdzie zabudowania są rozproszone na dużym terenie, jak we wsiach. Myślę, że same Piechowice też na tym jedynie zyskają - mówił Zbigniew Niedbalski, mieszkaniec Michałowic.

Wniosek o przekształcenie dzielnicy Michałowice w sołectwo złożyła w Urzędzie Miasta Rada Osiedla Michałowice. – Jako wieś Michałowice będą się szybciej rozwijać pod względem turystycznym. Dzięki dotacjom chcemy zagospodarować plac z widokiem na Śnieżne Kotły, stworzyć parkingi oddzielne dla autobusów i pojazdów osobowych, ponadto trzeba utworzyć świetlicę, gdzie mieszkańcy i turyści będą mogli spotkać się na zabawie, uroczystościach czy festynach. Zależy nam też na przywróceniu historycznych akcentów dawnych Michałowic - podkreślił Marian Klasinski, członek zarządu Rady Osiedla Michałowice.

Podczas spotkania obradowały dwie komisje Urzędu Miasta Piechowice: Komisja ds. Finansów i Rozwoju Lokalnego oraz Komisja ds. Komunalnych, Rolnych i Ochrony Środowiska. - Wpłynęły dodatkowe wnioski i oprócz Michałowic, przekształcenia w wieś chcą też mieszkańcy Piastowa i Pakoszowa, możliwe, że również Górzyniec też będzie chciał dokonać takich zmian. Będziemy prowadzić konsultacje społeczne i mieszkańcy tych dzielnic będą głosować. Jeżeli dzielnice te odłączą się, wtedy Piechowice będą miejscowością poniżej 5 tys. mieszkańców, staną się gmina miejsko-wiejską i również będą mogły skorzystać z różnych programów dla mniejszych miejscowości. Obecnie nie mogą konkurować z takimi miastami, jak np. Jelenia Góra - mówił Wiesław Polański, radny Piechowic, przewodniczący Komisji ds. Komunalnych, Rolnych i Ochrony Środowiska.

Burmistrz Piechowic Witold Rudolf wspiera tę inicjatywę. – Już w mojej kampanii wyborczej mówiłem o tym, że będę zabiegał o przekształcenie Piechowic w gminę miejsko-wiejską. Cieszę się, że pomysł narodził się u samych mieszkańców tych osiedli i jestem za utworzeniem takiego podziału, z korzyścią dla społeczności – zaznaczył burmistrz Piechowic.

Komisje nie zajęły wczoraj stanowiska, czekają jeszcze na deklarację Rady Osiedla Górzyniec, czy chce przekształcenia w sołectwo. Jednak wszystko wskazuje na to, że do końca przyszłego tygodnia zapadną już konkretne decyzje i zaplanowane będą konsultacje wśród mieszkańców, prawdopodobnie w formie głosowania.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (60) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group