Sobota, 17 kwietnia
Imieniny: Rudolfa, Roberta
Czytających: 2087
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Miasto zawarło ugodę z Zaczarowanym Parasolem

Piątek, 11 lutego 2011, 13:18
Aktualizacja: Sobota, 12 lutego 2011, 8:21
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Miasto zawarło ugodę z Zaczarowanym Parasolem
Fot. TEJO
Ekrany akustyczne i dodatkowy plac zabaw zapewnią komfort i bezpieczeństwo dzieciom z przedszkola położonego przy placu budowy Term Cieplickich. Po dwóch latach negocjacji miasto podpisało z dyrekcją porozumienie w spornych kwestiach.

Konflikt wokół „Zaczarowanego Parasola” narastał z różną intensywnością od zimy 2009 roku. Chodziło o pogodzenie działania przedszkola ze znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie placem budowy Term Cieplickich Dolnośląskiego Centrum Rekreacji. Na linii miasto – placówka zaiskrzyło ponownie, kiedy ciężki sprzęt wykonawcy inwestycji mógł zagrozić bezpieczeństwu dziewcząt i chłopców. Przedszkolu, które od miasta dzierżawi grunt (do 2016 roku), groziłby niebyt, bo rodzice byli zdecydowani wypisać dzieci, jeśli nie udałoby się tak przeprowadzić transportu ciężkich elementów budowy, aby było to bezpieczne.

Tymczasem wczoraj podpisane zostało porozumienie na temat sposobu realizacji tego projektu, w którym znalazły się zasady współdziałania firmy budującej Termy Cieplickie oraz przedszkola. – Chcę podziękować pani dyrektor tej placówki, za to, że zrozumiała sytuację. Ustalone zostały takie warunki porozumienia, by przedszkole odczuło budowę Term Cieplickich w możliwie jak najmniejszym stopniu – poinformował dziś Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry.

Zgodnie z projektem część terenu przedszkola od frontu nad rzeką zostanie przekształcona w drogę dojazdową dla klientów term, a w zamian za to, przedszkole otrzyma takiej samej powierzchni teren ziemi od strony przyszłego aquaparku wyposażony w atestowane urządzenia dla placu zabaw. Po wykonaniu drobnych prac związanych z położeniem na działce przedszkola przyłączy energetycznych i wodno-kanalizacyjnych, co potrwa około dwa tygodnie, największe prace zostaną przełożone na jesień, kiedy ten teren będzie przez przedszkole najmniej użytkowane. – Prace zostaną rozpoczęte od budowy ekranów ochronnych, czyli będą prowadzone z wyciszeniem i dopiero w momencie, kiedy przedszkole otrzyma teren zamienny z tyłu budynku – dodał Marcin Zawiła.

Prezydent przyznał, że negocjacje nie były łatwe dla żadnej ze stron i przez długi czas były przez miasto prowadzone niepoprawnie, z pozycji siły. - Cieszymy się z tego porozumienia i postaramy się go ściśle przestrzegać. Dementuję też pogłoski o planach rozbudowy Term Cieplickich i likwidacji przedszkola. Przedszkola są nam potrzebne, a moim zdaniem aquapark podniesie atrakcyjność tej placówki – zaznaczył Marcin Zawiła.

- Podpisałam porozumienie z miastem, mając nadzieję, że tym razem miasto wywiąże się ze złożonych obietnic oraz, że wykonawca będzie prowadził budowę tak, że wykaże wyjątkową czujność i nie będzie zagrażał bezpieczeństwu dzieci. Nie wszystkie zaproponowane warunki nas satysfakcjonują, ale chcę by zakończyło się oskarżanie mnie i rodziców o blokowanie inwestycji. Ponieważ nigdy z naszej strony tego nie było. Po prostu zmuszano nas do przyjęcia rozwiązań, których nie można było przyjąć ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa dzieci. Do podjęcia decyzji o podpisaniu porozumienia skłoniło mnie zapewnienia złożone przez pana prezydenta Marcina Zawiłę i panią zastępczynię prezydenta Zofię Czernow. Należy do nich m.in. deklaracja, że budynek przy ul. Fabrycznej 1a nadal będzie funkcjonował jako przedszkole i nie zostanie przekształcony na inne cele. Zapewniono mnie również, że droga, która powstanie jesienią 2011r. na części terenu przedszkola będzie wykorzystana tylko do przejazdu samochodów osobowych. Odstąpiono więc od zamiarów przeprowadzenia przez teren przedszkola drogi dla sprzętu ciężkiego obsługującego budowę Term. Zapewniono mnie również, że budowa aquaparku będzie prowadzona z zapewnieniem szczególnych zasad bezpieczeństwa wobec przedszkola i jego użytkowników, wszystkie prace prowadzone na terenie przedszkola będę wcześniej ze mną uzgadniane. Deklarowano również, że nowe wyposażenia placu zabaw będzie spełniało określone wymogi i przekazane na naszą własność oraz, że jeżeli budynek przedszkola ucierpi w skutek prowadzonej inwestycji, zostanie wykonana nowa elewacja. Jedną z ważniejszych deklaracji ze strony miasta jest również zapewnienie, że zawarta ze mną umowa użytkowania nieruchomości nie będzie wypowiedziana do końca jej trwania czyli do 2016 roku i takie oświadczenie Pani Prezydent zadeklarowała się złożyć na piśmie. Mam nadzieję że nasza współpraca będzie przebiegała bez zakłóceń a przede wszystkim bezpieczeństwo dzieci uczęszczających do przedszkola będzie w pełni zapewnione a za kilka miesięcy dzieci będą korzystały z pięknych basenów - mówi Dorota Czekaj, dyrektor Niepublicznego Przedszkola "Zaczarowany Parasol".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (116) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group