Wtorek, 31 stycznia
Imieniny: Jana, Marceliny
Czytających: 8872
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA KRAJ: Miasto widmo czy aglomeracja?

Poniedziałek, 15 lutego 2010, 13:56
Aktualizacja: Wtorek, 16 lutego 2010, 8:03
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA KRAJ: Miasto widmo czy aglomeracja?
Dawny "Zajazd Cieplicki" kiedyś miejsce tętniące życiem, dziś – jak na załączonym obrazku.
Fot. TEJO
Z jednej strony groźba wyludnienia, z drugiej – możliwość wchłonięcia przez potężną aglomerację. Jaka przyszłość w wizji naukowców i fachowców czeka Jelenią Górę i miasta o podobnej charakterystyce?

W ciekawych wywiadach zamieszczonych przez Metro wyczytamy takie właśnie prognozy. Ich podstawa to ruchy migracyjne ludności, tendencje demograficzne i inne czynniki, na podstawie których buduje się wizję przyszłości miast.

Z jednej strony masowe ucieczki do wielkich centrów mogą skutkować stopniowym wyludnieniem mniejszych ośrodków. Ludzie – szukając lepszych perspektyw i zanęceni ułudą dostatniejszego życia – próbują szczęścia we Wrocławiu, Warszawie, czy Poznaniu lub Krakowie. Z drugiej strony – panuje tendencja odwrotna: ucieczka ludności z molochów do mniejszych ośrodków. W wielkich miastach pracują – w mniejszych miejscowościach – mieszkają.

Jednak, jak podkreśla w wywiadzie dla Metra Wiesław Łagodziński z Głównego Urzędu Statystycznego, perspektywa całkowitego wyludnienia miast naszym ośrodkom nie grozi, a to dzięki położeniu geograficznemu. Według tej wizji opuszczone przez jeleniogórzan poszukujących szczęścia gdzie indziej, zawsze będą łakomym kąskiem dla tych Europejczyków (zarówno z Polski jak i z zagranicy), którzy swoje szczęście znajdą tu, w Karkonoszach.

Łagodziński idzie dalej. Nie wyklucza, że w przyszłości Jelenia Góra stanie się częścią ogromnej aglomeracji. – W perspektywie w Polsce powstanie co najmniej pięć wielkich miast. W centrum Warszawa-Radom-Łódź, na południu Kraków-Śląsk, być może Rzeszów, dalej: Wrocław-Jelenia Góra, potem Poznań-Gorzów, a na północy - gdy powstanie autostrada wzdłuż Wybrzeża - zabudowany zostanie cały pas od Szczecina do Trójmiasta – mówi wspomniany. – To będą luźno powiązane ze sobą niską zabudową struktury z centrami finansowo-handlowymi – czytamy.

Próbkę tego zjawiska pokazuje nam wciąż historia. Jelenia Góra – jeszcze 100 lat temu ograniczona jedynie do obszaru ścisłego centrum i pobliskich uliczek – rozrosła się (czy to poprzez decyzje administracyjno-polityczne, czy też naturalnym biegiem dziejów) do rozmiarów – w porównaniu do pierwotnego stanu posiadania – iście imponujących. Jak będzie w przyszłości? Pogdybać zawsze można.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (34)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1005
Tak
20%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group