Sobota, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 6907
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Miasto się sypie?

Poniedziałek, 20 lutego 2006, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 6 marca 2006, 22:42
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Miasto się sypie?
Fot. Góral, Krzysiek
Około połowy starych budynków w mieście wymaga mniejszych lub większych napraw. Niektóre są w tak katastrofalnym stanie, że najlepszym rozwiązaniem jest rozbiórka, bo remont się nie opłaca.

Nie ma chyba ulicy w Jeleniej Górze, na której nie można by zauważyć mniej lub bardziej zniszczonej kamienicy. I to mimo wielu modernizacji, których przez minione lata dokonano w centrum Jeleniej Góry.

Nawet przy reprezentacyjnej ulicy Bankowej straszy sypiąca się kamieniczka.

Podobnie jest na 1. Maja i Konopnickiej, choć większość domów została tam odremontowana. Niektóre zyskały tylko nowe elewacje od frontu. Gorzej wyglądają od strony podwórek.

Na generalny remont wszystkich zabytkowych kamienic i budynków miasto nie ma pieniędzy. Niektóre z nich zostały kupione przez prywatnych nabywców. Tym także brakuje złotówek i pomysłu na zagospodarowanie starych budowli.

Jak nas poinformowano w zakładach gospodarki lokalowej, które gospodarzą miejskimi kamienicami, najważniejsze są naprawy bieżące. A te dotyczą wymiany zniszczonych rur, instalacji elektrycznych oraz dachów.

Kompleksowe modernizacje nie zdarzają się często. W ubiegłym roku wyremontowano – między innymi – kilka secesyjnych kamienic w obrębie ulic Matejki i Zamenhoffa. Budowlańcy zajęli się także odrestaurowaniem obiektów przy ulicy Wolności.

– Niektóre kamienice należą do wspólnot mieszkaniowych. Lokatorzy dysponują funduszem remontowym. Sami decydują, na co przeznaczyć te pieniędze – dowiedzieliśmy się w Wydziale Architektury Urzędu Miasta w Jeleniej Górze. Najczęściej modernizowane są tak zwane części wspólne, czyli klatki schodowe, lub dachy.

Jak wyglądają dawne budynki w Jeleniej Górze, na co dzień mogą zobaczyć mieszkańcy. My przedstawiamy „galerię” tych, które wpadły w oko naszym fotoreporterom.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group