Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7130
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miasto błaga o remonty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 24 grudnia 2007, 8:42
Aktualizacja: 8:43
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Z jednej strony – piękne świąteczne dekoracje, ale z drugiej? W Wigilię, podobno, zwierzęta mówią ludzkim głosem. A zniszczone domy? Jeśli tak, co by powiedziały?

Jelenia Góra to miasto wielkich kontrastów, które z roku na rok narastają. Błyszczące elewacje kamienic na śródmiejskim trakcie w zestawieniu z tym, co po tej drugiej stronie – na którą mało kto się zapuszcza – aż w oczy kole.

Wystarczy krótki spacer, aby odkryć to, co wciąż ma w sobie ukryte w cieniu zaniedbań piękno. Zmurszałe tynki, nadgryzione zębem czasu płaskorzeźby, puste oczodoły bogatych niegdyś rezydencji.

Jak wyglądałyby, gdyby wciąż emanowały pierwotną urodą? I w dodatku świątecznie przystrojone? Zapraszamy Czytelników na krótką fotograficzną przechadzkę po Jeleniej Górze z drugiej strony. Może magiczna moc świątecznych życzeń sprawi, że choć w Waszej wyobraźni te miejsca – naznaczone nieznaną historią – na nowo nabiorą zasłużonego blasku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~wiarygodny 24-12-2007 8:54
Droga Redakcjo. Czy tym artykułem chcecie popsuć dobre samopoczucie obecnej ekipy zarzadzającej miastem i to w dodatku w Wgilię??
~NICpoŃ 24-12-2007 12:59
Świetny temat na Święta :-/
~XtotheZ 24-12-2007 13:02
Te domy jakby mogły to by przemówiły
~gołomp 24-12-2007 13:24
Tylko tyle ? Paluch by mnie zabolał od naciskania migawki , gdybym chciał zrobić podobne zdjęcia. Nie ma co . Piękne te moje miasto jest.
kazimierzp 24-12-2007 15:03
Latami nawarstwiały się zaniedbania, w dodatku przy tzw. "gospodarce planowej" Jelenia Góra nie dostawała środków na bieżące utrzymanie budynków, ulic, infrastruktuty podziemnej. W dodatku "plany zagospodarowania" z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych zakładały wyburzenia całych ciągów ulic!:-( Ulica Kilińskiego i Pijarska miała być wyburzona pod ulicę z Zaborza do śródmieścia! Wiele domów o bardzo ciekawej architekturze znikneło! Ulica Kasprowicza była do wyburzenia bo planowano trasę od obwodnicy do małej Poczty (miały tędy jeździć prefabrykaty z wytwórni na osiedle centralne! Nie wolno było remontować, a domy miały stac do technicznej śmierci! Ulica Warszawska zakaz robót budowlanych remontowych bo to była strefa oddziaływania Wiskozy! Ludziom pozwalono mieszkać, bo nie było ich gdzie przeprowadzić! Ale juz modernizować to nie! Teraz też zdarzaja się nonsensy! Na kilku zdjęciach TEJO jest budynek na rogu Sobieskiego i Poznanskiej. Budynek ten został przez Wojewodę Jeleniogórskiego na początku lat dziewięćdziesiatych sprywatyzowany na rzecz osoby prywatnej wraz z mieszkancami komunalnymi. Było już kilka procesów, budynek powoli traci na wartości, a sprawa jeszcze nie została do konca rozwiazana. Itd. Itp. Teraz kiedy jeszcze wiele domów zostało sprywatyzowanych poprzez sprzedaż najemcom za 1% wartości problem się nawarstwił. Oni są właścicielami, ledwo im starcza na bieżące utrzymanie, ale na remonty modernizacyjne już nie. Gminom nie wolno dotować prywatnych właścicieli (było to już poruszane na Jelonce)! Wszyscy utyskujemy na stan i wygląd kamienic, ale jak z tego wyjść... Oby Nowy Rok 2008 przyniósł dobre pomysły, skuteczne działania, a nam wszystkim jak najwięcej optymizmu!;-)
~zed 25-12-2007 0:08
a gdzie te piękne świąteczne dekoracje niby? mam nadzieję, że Autor nie ma na myśli tych kiczowatych dekoracji miejskich sprzed kilkudziesięciu lat; Jelenia z roku na rok ma coraz gorszą dekorację świąteczną - władzom za to odpowiedzialnym polecam wycieczkę do wrocka... poza tym nie wiem, gdzie znaleźć w centrum "błyszczące elewacje kamienic na śródmiejskim trakcie" - i tu choć wyremontowane kamienice, to z reguły nieporządnie, niefachowo i nietrwale
~bary33 25-12-2007 14:00
Kazimierz Piotrowski opisuje jak zwykle, jakby nie miał z tym wszystkim nic wspólnego... Bardzo to zabawne. haha
akrim 25-12-2007 17:40
Remonty co widać gołym okiem są potrzebne od zaraz, ale też razi brud, śmieci, leżące na chodnikach, zwłaszcza na ulicach mniej uczęszczanych. Jedną z nich jest mała uliczka przylegająca do Fenixa, prowadząca pod górę do I Liceum. W rynsztoku zgromadzone są gnijące liście od jesieni i różne śmieci. Przechodzi codziennie tamtędy duża grupa młodzieży zmierzającej do liceum. Nie jest to najlepsza lekcja wychowania do porządku. Przerażające jest także przejście tunelem pod torami kolejowymi od ul.W.Pola, zwłaszcza w poniedziałek. Obrzygane, obsikane,obsrane przejście niejednemu kojarzyć się może z Boską Komedią Dantego, a szczególnie z III częścią pt. "Piekło".
~mich 26-12-2007 20:24
Przyjedziesz do Jeleniej Gory pociagiem -pierwsze wrazenie miasta jest koszmarne.Okropny dworzec ,okropna ulica z okropnym chodnikiem od dworca do centrum.Przyjedziesz samochodem i zaparkujesz na ul Pijarskiej to juz wstyd totalny.Otoczenie parkingu to brod smrod i ubostwo.Przyjedziesz PKS tez nienajlepiej. Od strony obwodnicy otoczenie dworca to jakies pobojowisko .Czy wladze miasta tego nie widza?
ebee 3-01-2008 10:57
Redaktorze ! Szkoda, że sie Pan skupił na okolicach ulicy Sobieskiego. A Wojsla Polskiego, KLonowicza. Curie Skłodowskiej i i wiele, wiele innych ? Zal serce ściska. Na dodatek mieszkają tam ludzie. Teraz już płacą niemałe czynsze. I co ? Nadal budynki- piękne i zabytkowe popadają w ruinę. To normalka w Jeleniej Górze. A szkoda ! EBEE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group