Środa, 12 sierpnia
Imieniny: Klary, Juliana
Czytających: 5973
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Mędrcy świata, Monarchowie! Przy ratuszu oddali pokłon Dzieciątku

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 6 stycznia 2012, 15:59
Aktualizacja: Poniedziałek, 9 stycznia 2012, 8:04
Autor: RED
Fot. RED
Dziś, w uroczystość Objawienia Pańskiego, ulicami centrum Jeleniej Góry przeszedł Orszak Trzech Króli, pierwsze tego typu wydarzenie w naszym mieście. Trzej Mędrcy – wzorując się na przekazie Ewangelii – oddali pokłon Świętej Rodzinie przy ratuszu w Rynku.

Przemarsz Orszaku Trzech Króli poprzedziła Msza święta w Bazylice Mniejszej pw. świętych Erazma i Pankracego, którą sprawował ksiądz Bogdan Żygadło, dziekan jeleniogórski. Koncelebrans, ksiądz Mariusz Majewski, sekretarz JE ks. biskupa Stefana Cichego, ordynariusza Diecezji Legnickiej, wyjaśnił w homilii znaczenie Święta Objawienia Pańskiego. Opowiedział także o symbolice złota, kadzidła i mirry, darów (odpowiednio dla króla, Boga i człowieka), które Mędrcy, złożyli w hołdzie Dzieciątku Jezus. Oprawę muzyczną Eucharystii zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 (chór pod dyrekcją Moniki Frąckiewicz-Motyki i zespół instrumentalny prowadzony przez Olgierda Hryniewickiego).

Nastąpił także obrzęd poświęcenia kadzidła, symbolu uwielbienia Boga, i kredy, którą – tradycyjnie – wierni naznaczą drzwi swoich domów literami K+M+B (od tradycji powstałej w średniowieczu, zgodnie z którą Mędrców nazwano imionami Kacper, Melchior i Baltazar) i liczbą roku 2012. W plan organizacyjny orszaku wprowadził zgromadzonych w bazylice ks. Mariusz Majewski. A przyznać trzeba, że takich tłumów mury kościoła farnego dawno nie „widziały”. Dzieciom i starszym rozdano okolicznościowe korony oraz śpiewniki z tekstami kolęd. Około godziny 13 malowniczy Orszak Trzech Króli, wiedziony przez Gwiazdę Betlejemską, ruszył ulicami miasta.

Mędrcy Świata, bohaterowie wydarzenia, zasiedli w bryczce ciągniętej przez konia. Wbrew zapowiedziom nie udało się do Jeleniej Góry dojechać czarnoskóremu Monarsze, jednak znalazł godne zastępstwo. Niespodzianek na trasie nie zabrakło: przy ul. Bankowej okazało się, że bryczka nie zmieści się między słupkami przy krawężnikach: pojazd musiał więc objechać to miejsce bocznymi ulicami. W sprawnym przemarszu orszaku pomagali harcerze z drużyny „Victoria”.

Sam Orszak Trzech Króli przystawał w kilku miejscach, gdzie odgrywano scenki na podstawie tekstów Pisma świętego Starego i Nowego Testamentu. Swój wkład w tę część miała młodzież ze Szkolnego Koła Caritas przy ZSO nr 1 z Małgorzatą Bak na czele. Była też przygotowana przez Parafię Matki Boskiej Królowej Polski i św. Franciszka z Asyżu i Szkołę Podstawową nr 10 wizyta na dworze Króla Heroda (przed siedzibą Związku Nauczycielstwa Polskiego), w którego postać bardzo sugestywnie wcielił się Grzegorz Jędrasiewicz, lubiany edukator z Biura Wystaw Artystycznych. Rodziny Rejonu Jeleniogórskiego Domowego Kościoła odegrały zaś sceny biblijne ilustrujące walkę Dobra ze Złem. Idąc zgromadzeni śpiewem kolęd chwalili Nowonarodzonego Pana.

Celem przemarszu był plac Ratuszowy, gdzie stanęła symboliczna grota ze Świętą Rodziną i Dzieciątkiem, któremu pokłon oddali Trzech Mędrcy. Tu także do jeleniogórzan zwrócił się prezydent Marcin Zawiła nazywając całą uroczystość bardzo ważnym wydarzeniem w całej 900-letniej historii Jeleniej Góry. Z okazji rozpoczynających się jutro świąt Bożego Narodzenia w liturgii prawosławnej, prezydent złożył wspólnocie prawosławnych najlepsze życzenia.

– To okazja, aby Nowonarodzonego Jezusa Chrystusa zaprosić do nas, do naszych serc, aby nam zawsze towarzyszył – powiedział ksiądz Bogdan Żygadło. Dziekan jeleniogórski podkreślił radość, że aż tylu zainteresowanych wzięło udział w Orszaku Trzech Króli. Święto Objawienia Pańskiego to także symbol hołdu oddanego Chrystusowi przez pogan, co stanowi o ciągle aktualnym przesłaniu Kościoła otwartego dla wszystkich. Uroczystość Objawienia Pańskiego to także okazja do wsparcia i modlitwy za misje i misjonarzy.

Nie zabrakło podziękowań dla organizatorów odczytanych przez Macieja Cytarzyńskiego, skierowanych zwłaszcza do Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego, które było głównym organizatorem i siłą sprawczą tego wydarzania, a także licznym sponsorom. Patronat honorowy objęła Legnicka Kuria Biskupia z ks. bpem Stefanem Cichym, oraz Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Warto dodać, że stolica Kotliny Jeleniogórskiej była jednym z 24 miast w Polsce, gdzie dzięki współpracy z Fundacją Orszak Trzech Króli, można było cieszyć się i maszerując z Trzema Mędrcami, przeżywać to święto jako dzień wolny od pracy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (52) Dodaj komentarz

~Gery 6-01-2012 16:27
Fajne to było>>>>>>> Niechaj żałuje ten, którego tam dziś nie było !!!
~j.g. 6-01-2012 16:34
Straż Miejska dała ciała - nie pościągali słupków i bryczka musiała jeździć objazdami - Śmiechu warte potrafią tylko mandaty wystawiać zero myślenia A Orszak WSPANIAŁY - Było super - jak na pierwszy raz to fajnie się udało - ciekaw jestem tylko czy komendant przeprosi mieszkańców za nieudolność swoich podwładnych.
~hoatia 6-01-2012 16:53
fajnie
~xxx 6-01-2012 16:55
STRAŻ MIEJSKA do rozwiązania piszmy o to do radnych !!!!!!!!!!!!! Dzisiaj dali ciała bo ponoć dostali już ten fotoradar i robili sobie szkolenia z obsługi wiec nie było czasu na głupoty tzn.ściągnięcie słupków. Ps. panie prezydenie tez pan był w orszaku więc już pan wie na się nadaje Straż miejska.
~uczestnik 6-01-2012 16:56
W Straży Miejskiej same \"Pany\", myślę że to jest ta przysłowiowa kropla, która będzie przyczyną odejścia komendanta na \"zasłużoną\" emeryturę. Gratulacje dla Ks. Dziekana i Prezydenta Miasta. Uroczystość przepiękna.
~Uczestnik 6-01-2012 16:58
Wspaniałe przeżycie!!! Brawa dla Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego i parafii pw. św. Erazma i Pankracego- dzięki ich inicjatywie nasze miasto ożyło.
~emerytka 6-01-2012 17:11
Gorąco i serdecznie dziękuję wszystkim,kto w jakikolwiek sposób przyczynił się do organizacji dzisiejszej,wspaniałej uroczystości.Wielka to radość,aż się chce żyć.
Piipi Jelonkowa 6-01-2012 17:13
..*psssssss to mogą byc przebierancy ! .. bo byłam uczona na lekcji Religii .. że Trzej Królowie byli ciemnej karnacji !
~parafianka 6-01-2012 17:21
Bardzo dobra sprawa! Ludzi wokół pełno, tych w koronach i bez. Wszyscy śpiewają kolędy. Każdy życzliwy i uśmiechnięty! Nawet wiatr ustał i śnieżek przestał prószyć. Herod - wspaniały popis aktorstwa! Serdecznie gratuluję i dziękuję za pierwszy i mam nadzieję nie ostatni Orszak Trzech Króli w moim mieście.
~Królewienka 6-01-2012 17:47
Herod był najlepszy ! Kreacja warta Oskara. I Pani Ania, katechetka, w koronie - bezcenne. :)
~rado 6-01-2012 17:56
Wielkie dzięki dla organizatorów, najtrudniejszy pierwszy krok,ale ważne że zintegrowali jeleniogórzan.Brawa dla wyrazistego, entuzjastycznego,charyzmatycznego Heroda(Pana Grzesia Jędrasiewicz) Oby to nie był pierwszy i ostatni raz.
~lid 6-01-2012 18:34
W całym kraju odbyły się orszaki według takiego samego schematu! Pewnie to odgórny prikaz - Fundacji Orszaku Trzech Króli. Ale w żadnym większym mieście nie brały udziału władze miasta!
~rejestrator 6-01-2012 18:53
A gdzie była Zofia Cz.?
d-_-b 6-01-2012 19:20
POGAŃSKI KRAJ, POGAŃSKIE OBYCZAJE
~Małgochna 6-01-2012 19:27
Wszystkim dziękujemy za tak wspaniałą imprezę! Orszak to doskonała okazja do spotkania się i promowania wartości rodzinnych i chrześcijańskich. Dziękujemy!!!
~Małgochna 6-01-2012 19:53
Wszystkim dziękujemy za tak wspaniałą imprezę! Orszak to doskonała okazja do spotkania się i promowania wartości rodzinnych i chrześcijańskich. Dziękujemy!!!
~uczestnik 6-01-2012 20:17
http://www.parafia.jelenia-gora.pl/archiwum-wiadomosci-parafialnych/item/184-i-jeleniog%C3%B3rski-orszak-trzech-kr%C3%B3li.html
Piipi Jelonkowa 6-01-2012 20:36
..do - [ d-_-b ] .. jestes jak pechowy *czarny kot,który zapomniał o Bożej łasce i tylko pamęta moc magicznego człowieka pochodzenia ż...owskiego .. liczącego pieniądze !
~aaaaaaaggggg 6-01-2012 21:15
U mnie dziś też trzech króli - J.Walker , J.Beam , J. Danniels :) Zdrówko
~kakagf 6-01-2012 21:18
Piipi Jelonkowa jak mi ciebie żal twoje komentarze sa kiepskie... moze w koncu zaczniesz pisac cos madrzejszego.... a co do kroli to tylko jeden byl ciemniejszej sokry chyba kiepsko sluchalas na lekcjach religii....
~ach 6-01-2012 21:43
nie mówcie, że historie o duchach i bełkot z niebios to są pogańskie obyczaje;
~embees 6-01-2012 21:44
Ciekawe były czasy.Król Herod przemieszczał się w czasie,aby wyrżnąć nowonarodzonych,a królowie,którzy mieli wszystko pchali się do żłobu. A wszystko działo się w miejscu,którego tam nie było.Ale teatrum odpustowe takie sobie.Można jeszcze dołożyć sierotke Marysię i 7 krasnoludków.
~qwertyy 6-01-2012 22:05
wiara w duchy jest jak najbardziej poganska ale "belkot z nieba" to juz cecha charakterystyczna chrzescijanstwa i judaizmu.
~miś 6-01-2012 22:56
Narodziła się nowa świecka tradycja, prawdopodobnie jako konkurencja dla Owsiaka
Piipi Jelonkowa 6-01-2012 23:35
,.d o - [~Kakagf ]..ale ! .. oni pochodzli z Persji /Islamska Republika Iranu / ..a *tam ludzie mają ciemną karnację skóry ! Chyba,że użyli pudru na twarz .. aby nie wystraszyc Dzieciątka !
rymcycymcy 7-01-2012 1:26
Mam nadzieję, że będzie też święto ...trzy królewny ! :)
~xyzII 7-01-2012 5:16
Przecież Ci magowie byli z Polski ,jak by było inaczej ,jeden był z Torunia drugi z Krakowa a trzeci ,a to już tajemnica .Za kilka lat napiszą nową wersje.
Rolof 7-01-2012 8:21
Myślałem że Jelenia to mądre miasto, jednak przeważa tutaj już coraz bardziej tradycja góralska i wsteczniactwo. Bliżej do wschodniej ściany jak do Europy. Po wpisach widać że trudziły się trzy osoby. Jelonko toniesz w ciemnocie.
~królik 7-01-2012 11:25
A nasze trzy królewny Czernow , Machałek,Szmajdzińska to były?
~kacper król 7-01-2012 11:33
a średniowiecze coraz bliżej
~lusia 7-01-2012 11:41
taaak..Herod był najlepszy i dzieciaki z 10!Ta scena przy Długiej i walka dobra ze złem też świetna. Ale pozostałe...żenada.Panie katechetki mogłyby się lepiej przyłożyć do pracy..... aniołek kiepsko ...CZYTAŁ, A diabełki wypadły mizernie. Gdyby nie brak służb porządkowych , które by pilnowały, aby nie było takiego bałaganu na Placu Ratuszowym ( wszyscy włazili na plecy Trzem Królom i NIC nie było widać, jak się stało z tyłu) TO WSZYSTKO BYŁOBY SUPER!. GRATULUJĘ ORGANIZATOROM. Myślę, że na następny rok będzie jeszcze lepiej. Pozdrawiam uczestników Orszaku. Byliście wspaniali.....
~xyzII 7-01-2012 12:32
Już czas przygotowywać się do "Męki Pańskiej" nie trzeba jeździć do Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnie 1 Maj 2,3 15 i td.aż ogloszą bankructwo państwa.
~katol 7-01-2012 12:51
Ale wam wszystkim maruderom wszelkiej maści żal d*pę ściska hehe :))) I o to chodzi... Z roku na rok będzie ściskał jeszcze bardziej!!! Hahaha
~Wierny tylko 7-01-2012 13:05
Do ~qwertyy: - Wiara w zwodnicze duchy jest jak najbardziej biblijna, a „bełkot z nieba” to już cecha charakterystyczna ludzkej pogańskiej tradycji.
~kob 7-01-2012 14:27
swietna impreza i nawet zlosliwe komentarze nie sa w stanie tego zmienic :)
~`he 7-01-2012 14:29
Bajki są po to żeby dzieci były grzeczne małe i duże też:)
cent 7-01-2012 14:57
Nie byłem a mogłem być i bardzo żałuję.
~ofdu.e 7-01-2012 15:05
same mohery...
~annap. 7-01-2012 16:11
Dziękuję RODZICOM I DZIECIOM z SP10 za otwartość, pomoc, radość, zaangażowanie podczas przygotowań do Orszaku i współtworzenie dworu Heroda. Naszym Królom: Danielowi i Sebastianom gratulacje za wyjaśnianie i zachęty kierowane do Heroda Pana Grzegorza /wujka dziecka naszej szkoły/oraz piękną aktorską odwagę. Dziękuję - Przyjacielowi SP10 - Panu Jędrasiewiczowi za włączenie się do naszej aktorskiej grupy i wspólne tworzenie tej niezapomnianej atmosfery...
~Jork 7-01-2012 18:04
Do ofdu.e. Ńasza Ziemia jest dlatego taka piękna, bo jest taka różnorodna. A więc.... I mohery. I łyse pały. I kaptury. I irokezy. I itp. I itd..... Nadają barwy - Naszej Ziemi. Uszanuj to - ofdu.e :-)
~matka Polka 7-01-2012 20:53
...do ...annap. ....Pani Aniu, to co pani zrobiła było fantastyczne. Różnorodność strojów, główny aktor- p. Jędrasiewicz- rewelacyjny!!!, Pani zaangażowanie jest nieocenione.... a szkoda, że proboszcz dziękował wszystkim, a nie tym, którzy napracowali się nad scenkami. Ta grupa, co miała scenkę na Długiej też nie została dostrzeżona przez proboszcza....jakie to smutne. A przecież WDZIĘCZNOŚĆ MOBILIZUJE!!!!! Kto, jak kto, ale księża powinni to wiedzieć, bo z ludzkiej wdzięczności ( finansowej) żyją. A tak na marginesie, to inne panienki po fachu, mogłyby sie od pani uczyć.....
~teror 7-01-2012 20:59
miejscem kultu sa kościoły
~lusia 7-01-2012 21:16
ale teraz Kościół musi wyjść na ulice. Teraz czas na ewangelizację, duszpasterstwo - owszem, ale jak nie zacznie Kościół ewangelizować, to koscioły beda puste. Dobrze, że w czasie tego pędu po domach za forsą, kapłani znaleźli czas, by pójśc z ludem i dać świadectwo swojej wiary. Ale dziś juz znowu latają za forsą...... bo ludzie, co to za wizyta duszpasterza, która trwa 3-5 min, nawet nieraz nie zapytają o zdrowie...forsą biorą i dalej wędrują, jak trzej królowie, ale nie by DAĆ tylko by BRAĆ.
~Mieszkaniec 7-01-2012 21:17
Jestem za tym, aby wszyskie/większość święta Kościelne w naszym mieście odbywały się nie tylko w kościele ale i na ulicach "sennej" Jeleniej Góry. Może niedowiarkom się w końcu odmieni. Tak. Normalnych ludzi jest więcej. Tego rodzaju "imprezy" uczą i kultywują tradycję. Lepsze to niż tzw. parady - jak głoszą "uciskani"; - równości - sami traktując nierówno w swych osądach normalnych ludzi. Lepsze jest stare i sprawdzone średniowiecze niż bezsensowne nowatorstwo - chciałbym napisać "kulturalne". Dzięki organizatorom i uczestnikom Orszaku. Było fajnie (choć nie wszysktko było dograne - dużo improwizacji), ale za rok będzie jeszcze lepiej...
~Shadow 7-01-2012 22:33
Żałosna maskarada. I tylko końskie g....o po tym cyrku na ulicach zostało.
~lusia 8-01-2012 0:22
Jak ktoś tylko gówno na ulicy widzi i nic poza nim, to znak, że leb do góry troche bardziej powinien podnieść....może wtedy i kiedyś NIEBO zobaczy? A wszystko inne po prostu tego Boga pomaga zobaczyć! Do tego Boga trche przybliża. Nawet ci ludzie co wyszli na ulicę. Przecież wśród nich byli i " grzesznicy i cudzołożnicy..." ( jak to pięknie pan Grzesiu ujął w scence przy Klubie Nauczyciela) Przecież w ich sercach też ukrył się Bóg. Tylko tego Boga trzeba umieć odnaleźć. nawet w takim grzesznym.... SHADOW....reasumując...popatrz wyżej . świat jest piękniejszy z wyższego poziomu niż końskie łajno.....Powodzenia!
~KATOL 8-01-2012 0:31
I co niedowiarki... Zatkało?! Widać skręca was :))) I słusznie, a będzie skręcało jeszcze bardziej, przekonacie się :))) POLONIA SEMPER FIDELIS!!!
~xyzII 8-01-2012 7:02
Oto właśnie Polska;;;Kilkuset piłkarskich kibiców - wielu z żonami i dziećmi - uczestniczyło na Jasnej Górze w IV Ogólnopolskiej Patriotycznej Pielgrzymce Kibiców. Fani Legii, wśród nich "Staruch", święcili w kaplicy Cudownego Obrazu m.in. szaliki z napisami "Witamy w piekle".
~cieplik to j 8-01-2012 18:29
I końskie g..... jest potrzebne aby coś wyrosło,wszystkiego najzdrowszego w Nowym Roku.
~LechiaGdańsk 8-01-2012 20:49
"TRZEJ KRÓLOWIE" WIELKICH MIAST - Śląsk, Wisełka, Lechia Gdańsk!
~ 8-01-2012 21:08
ci z bebnami byli swietni kto to i skad? a najfajniejsi ci najmniejsi wielkie brawa
~G$2 9-01-2012 8:41
No tak znowu te faryzejskie świętoszki i świętowania. Na co dzień w łyżce wody jeden by drugiego utopił ale od święta, to zbierają się w tłumy i pieją o miłości:) A gdzie w Biblii jest mowa,,że mamy świętować te święto??? Albo o imionach waszych króli??? Zbiór katolickich dogmatów i jasełek nic innego, spadam stad bo nie ma nawet na co patrzeć:)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group