Środa, 1 lutego
Imieniny: Ignacego, Seweryna
Czytających: 6133
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Maturzyści walczą o swoją polonistkę

Niedziela, 6 lipca 2014, 8:08
Aktualizacja: Poniedziałek, 7 lipca 2014, 10:08
Autor: Angela
Jelenia Góra: Maturzyści walczą o swoją polonistkę
Fot. Angela
Uczniowie klasy 3d Zespołu Szkół Techniczno – Ekonomicznych w Jeleniej Górze zapowiadają, że o swoją dotychczasową polonistkę będą walczyć do końca. – Na początku czerwca br. dowiedzieliśmy się, że zostanie ona zwolniona ze względu na redukcję etatów. – To skandal, że dyrekcja zmienia nam nauczyciela w klasie maturalnej – mówią. – W szkole nie mamy żadnej emerytowanej nauczycielki, a sprawa jest już przesądzona – odpowiada dyrektor szkoły i naczelnik wydziału edukacji.

Mowa o młodej nauczycielce, pracującej w Zespole Szkół Ekonomiczno – Turystycznych w Jeleniej Górze jako jedna z pięciu polonistów. Od trzech lat prowadziła ona cztery z sześciu obecnych klas maturalnych. - Zajęcia były tak ciekawe, że nikt z nas nie musiał wkuwać wiedzy z książek, wszystkiego dowiadywaliśmy się na lekcjach – mówią Patrycja Steć, Karolina Van Den Kerkhof i Patrycja Zwolińska. – Nasza polonistka miała niesamowite podejście do uczniów. Kreatywna, uśmiechnięta, lubiana przez wszystkich. Jej lekcje były niesztampowe: oglądaliśmy filmy, przebieraliśmy się, przygotowywaliśmy scenki, zawsze wiedzieliśmy o wszystkich konkursach. Jako jedyna zaangażowała się w zbiórkę pieniędzy na pompę insulinową dla naszej koleżanki. W szkole jest emerytowana polonistka, która dostała etat, a taką osobę się zwalnia, bo ma najkrótszy staż pracy - twierdzą uczniowie.

W tej sprawie odbyło się spotkanie dyrekcji z uczniami i rodzicami. – Dowiedzieliśmy się na nim, że sprawa jest już przesądzona, a decyzja zapadła w maju br., więc nie wiem po co było to spotkanie – mówi jeden z rodziców. – Nasze argumenty w ogóle nie były brane pod uwagę – dodaje.

Dyrektor Joanna Marczewska tłumaczy, że do tej decyzji zmusiła ją sytuacja. – Mamy o wiele mniej uczniów, dlatego od nowego roku szkolnego zamiast pięciu etatów zostanie nam tylko 3,5 – wyjaśnia. – Mam w szkole kompetentnych nauczycieli uczących języka polskiego od lat. Klasy maturalne mogą sobie wybrać jednego z nich. Decyzja zwolnienia polonistki została już zaopiniowana przez organ prowadzący czyli Miasto. Nie mogę jej zmienić, bo teraz złamałabym Kartę Nauczyciela. Poza tym jedna z naszych nauczycielek dopiero w przyszłym roku wejdzie w wiek emerytalny – dodaje J. Marczewska.

Paweł Domagała, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta w Jeleniej Górze wyjaśnia, że wybór nauczyciela do zwolnienia odbył się w oparciu o pewne kryteria. Jakie? Podstawowy to staż. - Zwalniana nauczycielka pracuje trzy lata w szkole, pozostali nauczyciele mają ponad 20-letni staż pracy – wyjaśnia P. Domagała. Inne to: stopień awansu zawodowego, posiadanie uprawnień egzaminatora maturalnego i na końcu: efektywność i jakość pracy. - Zmiana nauczyciela w ostatnim roku nauki nie jest dobrym posunięciem w przekonaniu uczniów i rodziców, a także nauczycieli, ale jest to konieczność – dodaje naczelnik.

- Nie zostawimy tak tego – zapowiadają uczniowie. – Złożyliśmy pisma do kuratorium i czekamy na odpowiedź – dodają.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (74)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group