Poniedziałek, 6 lutego
Imieniny: Doroty, Pawła
Czytających: 5969
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Maturalny maraton

Piątek, 4 maja 2007, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 4 maja 2007, 12:07
Autor: TEJO
Kotlina Jeleniogórska: Maturalny maraton
Fot. Jelonka.com
W piątek zaczyna się seria egzaminów dojrzałości dla maturzystów ze szkół ponadgimnazjalnych.

Maturalna gorączka trwa w szkołach już od czwartku, kiedy to porządkowano sale i przygotowywano je do maturalnych zmagań. Krótką noc mają za sobą nie tylko maturzyści, którzy stresują się przed testem, ale i dyrektorzy szkół. Musieli stawić się wcześniej rano, aby od specjalnego posłańca odebrać zalakowane koperty z testami. Zostaną one otwarte oficjalnie o godz. 9.

Wtedy egzaminacyjny horror będzie miał swoją premierę, kiedy to kilkuset abiturientów szkół średnich przystąpi do pisania testu z języka polskiego. Egzamin ten będzie trwał około trzech godzin.
Zależy to do poziomu wybranego przez ucznia. Egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym trwa 170 minut, a na poziomie rozszerzonym - 180 minut. To nowość. W ubiegłym roku wszyscy musieli napisać test na poziomie podstawowym, a później – tylko chętni – na rozszerzonym.

Wszystkich maturzystów przed wejściem na salę czeka „rewizja”. Nie można przynosić maskotek, telefonów komórkowych, jedzenia ani picia. Wszystkie prace egzaminacyjne trzeba pisać piórem lub długopisem z czarnym tuszem. Abiturienci muszą mieć przy sobie dowód osobisty. – Kto się regułom nie podporządkuje, ryzykuje sporo, bo może zostać do matury niedopuszczony lub wyproszony z sali, co jest równoznaczne z otrzymaniem oceny niedostatecznej.

Po dwóch dniach odpoczynku i przygotowań maturzystów czekają dalsze zmagania: w poniedziałek napiszą testy z języka obcego. Później – jeszcze jeden egzamin pisemny (z wybranego przedmiotu) i pozostałe egzaminy ustne. Obowiązkowy z polskiego i dwa z innych. I tak do 23 maja, kiedy to zakończy się sesja egzaminacyjna.

Ale i nawet wówczas maturzyści będą musieli uzbroić się w cierpliwość, bo świadectwa dojrzałości dostaną dopiero 29 czerwca. Egzaminy pisemne oceniane będą przez niezależne komisje, zaś ustne – przez nauczycieli danej szkoły.

Wszystkim maturzystom życzymy połamania pióra!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
228
Coraz lepiej
24%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
12%
Wciąż fatalnie
27%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group