Niedziela, 26 marca
Imieniny: Larysy, Teodora
Czytających: 8731
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Matura 2006 - stres na polskim

Czwartek, 4 maja 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 4 maja 2006, 18:02
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Matura 2006 - stres na polskim
Fot. Arek
214 maturzystów w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Jeleniej Górze zaczęło o godz. 10 egzamin dojrzałości z języka polskiego. Pisali o szekspirowskim Makbecie albo "Chłopach" Reymonta.

Na początku było sporo stresu. Im bliżej do podania tematów tym atmosfera stawała się coraz bardziej gorąca.

Uczniowie musieli mieć przy sobie dowód osobisty oraz przybory do pisania. Telefony komórkowe trzeba było zostawić przed wejściem do sal, gdzie pisano egzamin.

– Matura przebiega spokojnie – powiedział nam Paweł Domagała, dyrektor popularnego „Żeroma”. Dodał, że sam nie miał możliwości zapoznania się z tematami wypracowania. – Musimy ściśle rozliczyć się z ilości kopert, dostali je tylko uczniowie i egzaminatorzy.

Jak nam powiedziała maturzystka Aleksandra Jaśniowska, egzamin nie był trudny. – Trzeba było napisać o tragizmie postaci Makbeta z dramatu Shakespeare’a i porównać go do innej postaci z dramatów greckich. Do wyboru było też zagadnienie dotyczące „Chłopów” Reymonta. Należało opisać przyczyny konfliktu między Antkiem i Maciejem Borynami – mówi Aleksandra.
Nie była przerażona, a zadania oceniła jako proste i przyjemne.

Test z czytania ze zrozumieniem odnosił się do artykułu Jana Nowaka-Jeziorańskiego "O patriotyzmie i nacjonalizmie". Wśród 15 zadań były zarówno zadania zamknięte (zdający wybiera jedną z kilku podanych w teście odpowiedzi), jak i otwarte (zdający pisze
sam odpowiedź).
Maturzyści musieli napisać, między innymi: "czego - zdaniem autora - najbardziej brakuje emigrantom na obczyźnie" oraz podać "dwa sformułowane przez autora uzasadnienia tezy, że nacjonalizm to grzech przeciwko przykazaniu miłości bliźniego".

Egzamin z polskiego można zdawać na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. Podstawową część zdają wszyscy: trwa ona 170 minut.
W tym czasie uczniowie będą musieli m.in. rozwiązać test z rozumienia tekstu oraz napisać tekst własny w oparciu zamieszczone fragmenty utworów.

Decyzję o przystąpieniu do egzaminu na poziomie rozszerzonym maturzysta podejmuje po zakończeniu części podstawowej. Druga część rozpocznie się o godzinie 13.35 i potrwa 130 minut. W tym czasie maturzyści będą musieli napisać tekst własny na jeden z dwóch podanych tematów.

Jeden z nich brzmiał: "Analizując i interpretując wiersz Anny Świrszczyńskiej
"Budując barykadę" oraz fragment "Pamiętnika z powstania warszawskiego" Mirona Białoszewskiego, przedstaw i porównaj dwa sposoby prezentacji dramatu zwykłych ludzi uwikłanych w historię".

Drugi to: "Analizując i interpretując utwór Jarosława Iwaszkiewicza "Wiewiórka", przedstaw wzajemne relacje między narratorem a światem przedstawionym".

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Ilu powinno być posłów w Sejmie?

Oddanych
głosów
927
maksymalnie 150
82%
od 151 do 459
7%
460 jak obecnie
6%
od 461 do 599
1%
600 i więcej
4%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group