Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6905
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Maryjne święto w hipermarkecie?

Wtorek, 14 sierpnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 14 sierpnia 2007, 23:37
Autor: TEJO
Dolny Śląsk: Maryjne święto w hipermarkecie?
Fot. Jelonka.com
Wierni poświęcą bukiety, żołnierze oddadzą honory. NSZZ "Solidarność" apeluje o powstrzymanie się od robienia zakupów.

Przed świętem cieszą się zarządcy hipermarketów. Wciąż jeszcze nie obowiązuje nowa ustawa, dzięki której sprzedawcy wielkich sklepów mogą liczyć na 12 dni świątecznych wolnych od pracy.
Większość placówek handlowych o dużej powierzchni będzie w środę czynna. Związkowcy z "Solidarności", którzy w Boże Ciało protestowali przeciwko pracy w sklepach w święta, teraz namawiają ludzi, aby zrezygnowali z zakupów w ten świąteczny dzień.

A w środę przypada święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, znane w polskiej tradycji jako święto Matki Bożej Zielnej. W rocznicę tzw. „Cudu nad Wisłą”, czyli zwycięstwa wojsk polskich nad sowieckimi w Bitwie Warszawskiej w 1920 roku, 15 sierpnia obchodzone jest także Święto Wojska Polskiego.

Uroczystość Wniebowzięcia NMP jest jednym z najstarszych świąt maryjnych w Polsce, a kult ten praktykowany był już od wczesnego chrześcijaństwa.
Do dziś wiążą się z nim pielgrzymki, które właśnie w tym dniu docierają do Częstochowy, do Sanktuarium Matki Boskiej Jasnogórskiej.

Coraz rzadszą, ale wciąż pielęgnowaną tradycją jest przynoszenie do kościołów w tym dniu bukietów i ziół do poświęcenia.
Stanowią one dziękczynienie za udane plony i – według niektórych wierzeń ludowych – mają zabezpieczać domowników przed chorobami.

Dzień Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny jest ustawowo wolny od pracy od 1989 roku. Tak było też w II Rzeczpospolitej, ale komunistyczne władze zdecydowały wykluczyć święto z kalendarza wolnych dni w 1955 roku.

<b> Honory wojskowym </b>
Jest to też Święto Wojska Polskiego, przywrócone również na 15 sierpnia w 1989 roku. Obchodzono je w II RP na pamiątkę zwycięstwa wojsk marszałka Piłsudskiego nad Armią Sowiecką pod Warszawą. Zdaniem wielu historyków była to jedna z ważniejszych batalii w dziejach Europy. Decydujące starcie zdecydowało o zachowaniu niepodległości przez Polskę i zapobiegło rozlaniu się rewolucji sowieckiej na Europę Zachodnią.

Po likwidacji garnizonu jeleniogórskiego w stolicy Karkonoszy zaplanowano skromne obchody Święta Wojska Polskiego przed pomnikiem Jana Pawła II przy kościele garnizonowym. Wezmą w nich udział głównie wojskowi weterani i emerytowani żołnierze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group