Piątek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 6665
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Marszałka wspomina niewielu

Środa, 5 grudnia 2007, 15:44
Aktualizacja: 15:50
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Marszałka wspomina niewielu
Fot. Angela
W środę mija 140 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Okazuje się jednak, że poza nielicznymi mieszkańcami większość jeleniogórzan o tym nie pamięta. Coraz mniej ludzi kojarzy, kim był Marszałek.

O rocznicy nie zapomniał Władysław Stasienko, który z racji różnych patriotycznych rocznic, urządza minieskpozycje w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego przy ulicy 1 Maja.

Przechodnie mogą obejrzeć – podczas spacerów lub zakupów – zdjęcia, pocztówki, gazety oraz inne eksponaty. W ten sposób wystawa ma więc przybliżyć mieszkańcom tą datę i postać marszałka Piłsudskiego.
.
– Był dla mnie wielkim człowiekiem, do którego osobiście mam ogromny szacunek – mówi Władysław Stasienko, organizator wystawy. – Dawniej dużo mówiło się o nim. Dzisiaj czegokolwiek o nim dowiedzieć można się tylko w szkole. Wielu dorosłych natomiast zupełnie zapomniało o tym człowieku – dodaje.

W okresie PRL marszałek Piłsudski, wódz Legionów Polskich i naczelnik państwa, był na cenzurowanym. „Powrócił” do łask po transformacji w 1989 roku. Na szyldy dawnej ulicy 22 lipca nazwisko marszałka trafiło dopiero w roku 1993. Ale i tak w świadomości wielu stara nazwa zakorzeniła się na tyle mocno, że używają jej do dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group