Czwartek, 22 października
Imieniny: Filipa, Halki
Czytających: 6859
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marszałka wspomina niewielu

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 5 grudnia 2007, 15:44
Aktualizacja: 15:50
Autor: Angela
Fot. Angela
W środę mija 140 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Okazuje się jednak, że poza nielicznymi mieszkańcami większość jeleniogórzan o tym nie pamięta. Coraz mniej ludzi kojarzy, kim był Marszałek.

O rocznicy nie zapomniał Władysław Stasienko, który z racji różnych patriotycznych rocznic, urządza minieskpozycje w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego przy ulicy 1 Maja.

Przechodnie mogą obejrzeć – podczas spacerów lub zakupów – zdjęcia, pocztówki, gazety oraz inne eksponaty. W ten sposób wystawa ma więc przybliżyć mieszkańcom tą datę i postać marszałka Piłsudskiego.
.
– Był dla mnie wielkim człowiekiem, do którego osobiście mam ogromny szacunek – mówi Władysław Stasienko, organizator wystawy. – Dawniej dużo mówiło się o nim. Dzisiaj czegokolwiek o nim dowiedzieć można się tylko w szkole. Wielu dorosłych natomiast zupełnie zapomniało o tym człowieku – dodaje.

W okresie PRL marszałek Piłsudski, wódz Legionów Polskich i naczelnik państwa, był na cenzurowanym. „Powrócił” do łask po transformacji w 1989 roku. Na szyldy dawnej ulicy 22 lipca nazwisko marszałka trafiło dopiero w roku 1993. Ale i tak w świadomości wielu stara nazwa zakorzeniła się na tyle mocno, że używają jej do dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~seee 5-12-2007 16:12
Pan Władysław Stasienko to super gościu !!!!!!!!
~??? 5-12-2007 17:53
A kto to taki?
~lmn 5-12-2007 17:53
nie wierze, ze mozna nie wiedziec, kim był Piłsudski...
kazimierzp 5-12-2007 22:21
W dzisiejszych czasach taka postać jak Marszałek miałaby przechlapane! Zaraz by Go zlustrowano, wypomniano wszelkie błędy młodości, przeczołgano za sposób przeprowadzenia zmiany żon! Nikt by (zwłaszcza na forach internetowych) nie zrozumiałby Jego racji, że "wysiadł z tramwaju socjalizm na przystanku wolność". Ale On dzisiaj ma szczęście! Od wielu lat nie żyje, nikogo Jego wielkość nie przesłania. Ci co za Jego czasu żyli, a byli z boku przemian też juz dawno nie żyją! Więc spokojnie możemy z przekonaniem powiedzieć, że Józef Piłsudski był wielkim człowiekiem, między innymi dzięki niemu jako naród odzyskaliśmy wolność po latach zaborów! My, (zwłaszcza Ci z pierwszej Solidarności) już chyba się nie doczekamy, że o naszych liderach kolejne pokolenia będą wypowiadały się z pełnym szacunkiem, a do miejsc Ich pochówku będą krążyły pielgrzymki patriotycznie nastawionych osób! Ale takie czasy na pewno przyjdą! Ale dopiero jak wszyscy historycznie niedowartościowani też już na zawsze odejdą!!!
~lmn 6-12-2007 10:16
zgadzam się z kazimierzem p. co do spraw aktualnych - ostatnio politycy PiSu porównywali Kaczyńskiego do Piłsudskiego... Czy to wymaga komentarza?
~Jam Ci 6-12-2007 11:04
Dzisiaj taki Piłsudskiego przydał by się na tą czerwoną i nie tylko czerwoną hołotę! Chociaż jestem młodym człowiekiem to wielki szacunek dla MARSZAłKA!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group