Niedziela, 5 lutego
Imieniny: Adelajdy, Agaty
Czytających: 3073
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Marszałka wspomina niewielu

Środa, 5 grudnia 2007, 15:44
Aktualizacja: 15:50
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Marszałka wspomina niewielu
Fot. Angela
W środę mija 140 rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego. Okazuje się jednak, że poza nielicznymi mieszkańcami większość jeleniogórzan o tym nie pamięta. Coraz mniej ludzi kojarzy, kim był Marszałek.

O rocznicy nie zapomniał Władysław Stasienko, który z racji różnych patriotycznych rocznic, urządza minieskpozycje w witrynie zakładu zegarmistrzowskiego Mirosława Skowrońskiego przy ulicy 1 Maja.

Przechodnie mogą obejrzeć – podczas spacerów lub zakupów – zdjęcia, pocztówki, gazety oraz inne eksponaty. W ten sposób wystawa ma więc przybliżyć mieszkańcom tą datę i postać marszałka Piłsudskiego.
.
– Był dla mnie wielkim człowiekiem, do którego osobiście mam ogromny szacunek – mówi Władysław Stasienko, organizator wystawy. – Dawniej dużo mówiło się o nim. Dzisiaj czegokolwiek o nim dowiedzieć można się tylko w szkole. Wielu dorosłych natomiast zupełnie zapomniało o tym człowieku – dodaje.

W okresie PRL marszałek Piłsudski, wódz Legionów Polskich i naczelnik państwa, był na cenzurowanym. „Powrócił” do łask po transformacji w 1989 roku. Na szyldy dawnej ulicy 22 lipca nazwisko marszałka trafiło dopiero w roku 1993. Ale i tak w świadomości wielu stara nazwa zakorzeniła się na tyle mocno, że używają jej do dziś.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Jak, w efekcie licznych inwestycji, jeździ się teraz po drogach Kotliny Jeleniogórskiej?

Oddanych
głosów
99
Coraz lepiej
25%
To ciągle kropla w morzu potrzeb
37%
Nie najlepiej
16%
Wciąż fatalnie
21%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group