Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Wtorek, 8 lipca
Imieniny: Elżbiety, Eugeniusza
Czytających: 9555
Zalogowanych: 108
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Marketing to też sztuka

Poniedziałek, 18 stycznia 2010, 21:03
Aktualizacja: Wtorek, 19 stycznia 2010, 15:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Marketing to też sztuka
Fot. TEJO
Dobry spektakl teatralny to dopiero połowa sukcesu. Aby cieszyć się jego pełnią, dzieło trzeba „sprzedać” – czyli zainteresować nim możliwie jak najwięcej widzów. Jak to zrobić? Temu poświęcona była kolejna odsłona warsztatów „Teatr i Szkoła”.

Po serii zajęć z aktorami i twórcami teatru (Bogdanem Kocą, Tadeuszem Wnukiem, Jackiem Grondowym i Łukaszem Dudą), oraz po spotkaniu z Urszulą Liksztet, kierowniczką literacką Teatru im. C. K. Norwida, dziś przyszła kolej na spojrzenie na sztukę z punktu widzenia marketingowca. Z młodzieżą, którą zainteresował projekt Teatr i Szkoła, spotkała się dziś Dorota Fruba-Wiśniewska, związana przez kilka lat z Teatrem Jeleniogórskim i z jego działem marketingu oraz obsługi widowni, obecnie pracująca w Zdrojowym Teatrze Animacji.

Adepci sceny w luźnej rozmowie z prowadzącą snuli rozważania o tym, co zrobić, aby widzów zainteresować daną sztuką. W kategoriach marketingu jest to bowiem produkt finalny, który – jak każdy zwłaszcza w dobie dzisiejszych niedostatków finansowych – trzeba dobrze zaprezentować, aby widownia go „kupiła”. Rozmawiano też o kondycji sztuki obecnie oraz o teatrze z punktu widzenia potrzeb młodzieży.

Dorota Fruba-Wiśniewska omówiła techniki marketingu w sztuce podkreślając, że często dzięki pracy marketingowców udaje się wypromować dzieła, które bez tej otoczki pozostałyby niezauważone. – Marketing w teatrze istniał od zawsze, ale dziś jest on szczególnie doceniany. Bywa, że osoby odpowiedzialne za wizerunek sztuki i jej sprzedaż, uczestniczą w procesie powstawania widowiska, aby czuć większą jedność z zespołem aktorów i reżyserem oraz całą ekipą – mówiła prowadząca warsztaty TiSz. Przedstawiła też kilka afiszy teatralnych, które młodzież zanalizowała pod kontem klarowności i siły przekazu.

Uczestnicy TiSz (w znacznej większości uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, który wspólnie z Teatrem Norwida realizuje projekt) mają teraz zastanowić się, jak dobrze zareklamować sztukę, którą sami przygotują. Przypomnijmy bowiem, że celem warsztatów jest właśnie spektakl teatralny, który wiosną zostanie zaprezentowany podczas ogólnopolskiego przeglądu zespołów, które w projekcie biorą udział. Póki co jeleniogórskie widowisko jest we wczesnej fazie przygotowań, które po feriach zimowych z pewnością nabiorą tempa.

Patronem projektu Teatr i Szkoła jest Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
737
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
26%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Niemcy podrzucają nam migrantów?!
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Mauzoleum w Maciejowej… czyli karkonoskie Hollywood
 
Jeleniogórskie ulice
Szyk, elegancja i sport w jednym – ulica Złotnicza w Jeleniej Górze
 
Gruzrobota
Trwa wielki remont drogi nr 366
 
Aktualności
Borowice brzmią Gitarą i...poezją
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group