Wtorek, 6 grudnia
Imieniny: Mikołaja, Jaremy
Czytających: 11834
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Marketing to też sztuka

Poniedziałek, 18 stycznia 2010, 21:03
Aktualizacja: Wtorek, 19 stycznia 2010, 15:09
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Marketing to też sztuka
Fot. TEJO
Dobry spektakl teatralny to dopiero połowa sukcesu. Aby cieszyć się jego pełnią, dzieło trzeba „sprzedać” – czyli zainteresować nim możliwie jak najwięcej widzów. Jak to zrobić? Temu poświęcona była kolejna odsłona warsztatów „Teatr i Szkoła”.

Po serii zajęć z aktorami i twórcami teatru (Bogdanem Kocą, Tadeuszem Wnukiem, Jackiem Grondowym i Łukaszem Dudą), oraz po spotkaniu z Urszulą Liksztet, kierowniczką literacką Teatru im. C. K. Norwida, dziś przyszła kolej na spojrzenie na sztukę z punktu widzenia marketingowca. Z młodzieżą, którą zainteresował projekt Teatr i Szkoła, spotkała się dziś Dorota Fruba-Wiśniewska, związana przez kilka lat z Teatrem Jeleniogórskim i z jego działem marketingu oraz obsługi widowni, obecnie pracująca w Zdrojowym Teatrze Animacji.

Adepci sceny w luźnej rozmowie z prowadzącą snuli rozważania o tym, co zrobić, aby widzów zainteresować daną sztuką. W kategoriach marketingu jest to bowiem produkt finalny, który – jak każdy zwłaszcza w dobie dzisiejszych niedostatków finansowych – trzeba dobrze zaprezentować, aby widownia go „kupiła”. Rozmawiano też o kondycji sztuki obecnie oraz o teatrze z punktu widzenia potrzeb młodzieży.

Dorota Fruba-Wiśniewska omówiła techniki marketingu w sztuce podkreślając, że często dzięki pracy marketingowców udaje się wypromować dzieła, które bez tej otoczki pozostałyby niezauważone. – Marketing w teatrze istniał od zawsze, ale dziś jest on szczególnie doceniany. Bywa, że osoby odpowiedzialne za wizerunek sztuki i jej sprzedaż, uczestniczą w procesie powstawania widowiska, aby czuć większą jedność z zespołem aktorów i reżyserem oraz całą ekipą – mówiła prowadząca warsztaty TiSz. Przedstawiła też kilka afiszy teatralnych, które młodzież zanalizowała pod kontem klarowności i siły przekazu.

Uczestnicy TiSz (w znacznej większości uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, który wspólnie z Teatrem Norwida realizuje projekt) mają teraz zastanowić się, jak dobrze zareklamować sztukę, którą sami przygotują. Przypomnijmy bowiem, że celem warsztatów jest właśnie spektakl teatralny, który wiosną zostanie zaprezentowany podczas ogólnopolskiego przeglądu zespołów, które w projekcie biorą udział. Póki co jeleniogórskie widowisko jest we wczesnej fazie przygotowań, które po feriach zimowych z pewnością nabiorą tempa.

Patronem projektu Teatr i Szkoła jest Instytut Teatralny im. Raszewskiego w Warszawie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group