Czwartek, 1 października
Imieniny: Danuty, Igora, Remigiusza
Czytających: 6152
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Marcin Zawiła posłem Ziemi Jeleniogórskiej – sylwetka

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 6 listopada 2007, 7:50
Aktualizacja: Poniedziałek, 12 listopada 2007, 14:07
Autor: AGA/TEJO
Fot. Agnieszka Gierus
Marcin Zawiła z Platformy Obywatelskiej w poniedziałek składa ślubowanie w Sejmie. Będzie twarzą regionu w Parlamencie. Kto go poparł w wyborach? Jaka jest jego przeszłość? Czy uda mu się nie zawieść wyborców, którzy na niego głosowali?

Kiedy gorączka wyborcza już opadła, przyszła kolej na analizy. Wynika z nich, że PO wygrała w cuglach dzięki poparciu pokolenia, które po raz pierwszy poszło do urn. Młodzi ludzie odrzucili lewicę. Nie podobał im się także styl sprawowania władzy przez Prawo i Sprawiedliwość. Po części właśnie dlatego zagłosowali głównie przeciwko tej formacji. Poparli jednak nie – jak zrobiliby to starsi rodacy – partię lewicową, ale właśnie Platformę Obywatelską.

– Tylko głos na PO dawał szansę odsunięcia PiS–u. LiD nie dysponowali takim poparciem. A przy okazji PO to partia programowo najbliższa moim poglądom. Jest między innymi za ordynacją większościową lub mieszaną – mówi nam Janusz Lewicki z Jeleniej Góry, student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim. Dodaje, że był zwolennikiem koalicji POPiS, ale skoro nic z niej nie wyszło, a partia Kaczyńskiego miała okazję pokazać, co potrafi, to teraz niech PO zabłyśnie.

Czy tę szansę, którą dał Janusz Lewicki, wykorzysta Marcin Zawiła, który po sześciu latach nieobecności na Wiejskiej wraca w sejmowe ławy? To najbardziej doświadczony parlamentarzysta z Jeleniej Góry.

Posłem był przez dwie kadencje. Zaczynał od Unii Demokratycznej, skończył w Unii Wolności, kiedy w 2001 roku nie przekroczyła progu wyborczego i nie weszła do Parlamentu.
Polityką, którą zaszczepił w nim ojciec – żołnierz AK i więzień stalinowski – interesował się od zawsze. Od najmłodszych lat miał świadomość, że system polityczny, w którym się urodził, jest po prostu zły.

Marcin Zawiła w pełni zdał sobie sprawę ze swoich przekonań podczas kłótni z nauczycielem w szkole średniej. – Tłumaczył nam zasady wyboru do sejmu. Uzasadniał przy tym, że są one wolne i demokratyczne. Olśniło mnie jednak wtedy, że kandydatów wystawiać może tylko Front Jedności Narodu. Nie omieszkałem więc wyrazić wtedy swojego zdania, że z tą demokracją nie jest do końca tak, jak twierdził nasz nauczyciel. Nakrzyczał na mnie strasznie i stwierdził, że jestem arogantem. Ja jednak czułem, że trafiłem w swoje – wspomina Marcin Zawiła.

Zainteresowanie polityką rozwijał podczas studiów na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. – To był czas, kiedy z kolegami w połowie uczyliśmy się historii, a w połowie ją tworzyliśmy – dodaje. W czasie studiów zaangażował się w działalność Niezależnego Zrzeszenia Studentów, przez pewien czas pełnił też funkcję przewodniczącego.
– Miałem to szczęście, że jednym z moich wykładowców był prof. Władysław Bartoszewski. Studia były dobrym miejscem na kształtowanie świadomości politycznej – mówi Marcin Zawiła.

Po powrocie do Jeleniej Góry pracował m.in. jako kustosz w Muzeum Walki i Pracy w Cieplicach, był nauczycielem. Po transformacji ustrojowej został szefem sztabu wyborczego Komitetu Obywatelskiego NSZZ „Solidarność” przed pierwszymi w historii wyborami samorządowymi.
– Wybory zakończyły się z bardzo dobrym wynikiem dla nas i rozpoczęła się dyskusja, kto zostanie prezydentem. Wśród czterech zgłoszonych do konkursu kandydatów znalazła się też moja kandydatura. Pamiętam tylko oczy mojej żony, które robiły się coraz bardziej okrągłe ze zdziwienia, gdy podczas przesłuchania przez radę miasta, okazało się, że z kustosza muzeum zostałem wybrany prezydentem miasta – opowiada.

W 2001 roku przegrał wybory do Sejmu. Wkrótce też stracił na rzecz Michała Turkiewicza stanowisko prezydenta polskiej strony Euroregionu Nysa. Wycofał się na krótko z polityki i dostał posadę w Karkonoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Drzemie w nim wciąż polityczne zwierzę. Na lokalną scenę powraca w 2003 roku jako radny wojewódzki. Wygrywa konkurs na szefa Grodzkiej Biblioteki Publicznej i kolejne wybory samorządowe. Teraz – kolejny sukces.

To jego siódma kampania. 5 listopada (poniedziałek) złoży ślubowanie poselskie. Już po raz trzeci. Zaznacza jednak, że nie będzie zawodowym posłem, dopóki nie zostanie zakończona inwestycja Książnicy Karkonoskiej w bibliotece, której dyrektoruje.

Czy życiorys Marcina Zawiły, jakże kontrastujący z karierą aparatczyka partyjnego Jerzego Szmajdzińskiego, pozwoli posłowi PO stać się twarzą regionu w Parlamencie? Na razie jest to dla posła drugorzędne. Ważniejsza – działalność na rzecz swojej małej ojczyzny, z którą Zawiła w sposób szczególny czuje się związany. Nie zmienił nawet swojego wyborczego hasła „Jestem stąd”.

– Przede wszystkim chcę zaangażować się w działalność dwóch komisji: kultury i środków masowego przekazu oraz gospodarki. Trzeba uregulować sprawę abonamentu RTV – mieszkańcy naszego regionu płacą za niego tyle samo, co np. Mazowszanie, a nie mają TVP3. A komisja gospodarki, ponieważ przewidziane są duże środki finansowe na turystykę, więc trzeba skutecznie zająć się promocją regionu – wsparcie dla remontu obiektów zabytkowych, promocja szlaku Zamków Piastowskich – wymienia. Dodaje, że równie ważne jest też usprawnianie układu komunikacyjnego, m.in. lepszy dojazd z Jeleniej Góry do Zgorzelca, modernizacja drogi do Świeradowa Zdroju i obwodnica do Szklarskiej Poręby.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~rycho 4-11-2007 9:18
kolejna porazka dla Jeleniej Gory Czekamy na otwarcie biura poselskiego z p. Kasztelanem z MPGK w roli glownej
~klarenz 4-11-2007 10:29
kurde jestem w szoku, ze p.Zawila bedzie naszym reprezentantem w sejmie RP - kto na niego glosowal? bo biorac pod uwage kampanie promocyjno-reklamową to nie zaszalał :)Najwyrazniej zna go aż tak wiele osów lub nie bylo lepszego kandydata...
~sympatyk 4-11-2007 10:47
Gratuluje !!! A zarazem proszę ,aby panu woda sodowa nie uderzyła i niech pan pamięta ,że jest z Jeleniej Góry .Bo na przykład pan Schetyna został wybrany z naszego okręgu , a we wszystkich wywiadach w telewizji zaznacza ,że ważny dla niego jest Wrocław,szybko zapomniał dzięki komu znalazł się na Wiejskiej!!!!!Niech też zwróci pan uwagę jak reprezentują pana partie nasi Jeleniogórscy włodarze im po wyborach też uderzyła woda za nic mają mieszkańców ,a niektóra arogancja ich podległych pracowników zakrawa na kpinę.Głosowałem na PO i teraz i poprzednio ,nawet myślałem ze z PiS -em coś zrobią wielkiego.Stało się inaczej ,więc proszę wykorzystać te swoje 5 minut dla dobra nas Jeleniogórzan ,aby nam wreszcie się lepiej żyło.Walczmy o turystów ,ale jednocześnie dbajmy o nich.Ochrona środowiska,drogi ,dbanie o dobra kultury niech to w końcu będzie naszym atutem.Życzę powodzenia i wytrwałości w pracy w Sejmie.
~leśnik 4-11-2007 11:02
Czy kontakt p.posel Zawila ma z wyborcami w dalszym ciągu po przez skrzynkę mailowa - Nasza Klasa - mówi sie teraz że droga kontaktu z p. poslem będzie krótsza bo przez skrzynkę Nasze przedszkole. Może w tej kadencji pan posel weżmie sie do roboty , zwlaszcza w spr. gospodarczych bo regularne pisanie o dotacje finansowe to nie jest aż takim osiągnięciem w stosunku do pobieranych poborów - które nota bene musi dla p. posla wypracować gospodarka.
~kurczak 4-11-2007 11:39
Ej "leśnik" ATy to nie jesteś czasem Boguś?
~kmam 4-11-2007 13:42
Może wreszcie porozmawiamy o oddzieleniu się od Legnicy. Nie mamy nic wspólnego z Legnicą (oprócz biskupa) - niech Legnica się od nas odp..... . Chcemy wybierać posłów i senatorów z własnych list a nie sporządzonych przez Legnicę . Legnica swoich kandydatów wstawia na pierwsze miejsca. W rezultacie do sejmu i senatu wchodzą ludzie na których jeleniogórzanie nie głosują, tylko kandydaci z pierwszych miejsc na listach. Marcin Zawiła przeszedł tylko dlatego że miał naprawdę duże poparcie jeleniogórzan.
~śmiechu warte 4-11-2007 13:55
PO zabazowało na pajdokracji.
~Lesio z Paderewskiego Damski bokser 4-11-2007 14:04
A Ja jestem za p.Poslem i za Kasztelanem z MPGK Fajne chlopaki
~mieszkaniec jelonki 4-11-2007 15:45
teraz to się na pewno polepszy,panu Zawile i jego kolesiom oczywiście,reszta pozostanie bez zmian, pamiętam czasy kiedy pan Zawiła robił pierwsze KWI!KWI! przy korycie ładnych kilkanaście lat temu od tego czasu żyje sobie całkiem dostatnie za publiczne pieniądze a po jego działalności nie ma najmniejszego pozytywnego śladu ,gratuluję wyborcom tego pana pewno większość z nich to elektorat pani Sawickiej której na finiszu potknęła się nóżka ojojojoj bolało
~mała 4-11-2007 15:50
brawo , a ja sie ciesze ,ze Pan marcin zawiła wygrał ponownie , a co do lesnika odpowiadam ,ze Pan poseł nie bedzie posłem zawoaodwym co oznacza w praktyce ze pobierze tylko diety a nie pensje poselska prosze uwaznie czytac tekst a potem sie złościc
~_rymcycymcy____ 4-11-2007 16:07
Uczestnicząc w wyborach dokonaliśmy selekcji negatywnej eliminując PiS. Udało się ...i dobrze. Teraz trzeba przełknąć to co jest "skutkiem ubocznym" takiego działania. Zawiła określając swoje pomysły na posłowanie sprawia wrażenie zupełnie zagubionego w rzeczywistości, która go jakby zaskoczyła. Udział w komisji środków masowego przekazu, to przecież nie grzebanie przy abonamencie, który jest reliktem wymagającym szybkiej likwidacji, lecz kontrola nad mediami. Również komisja gospodarki, to nie jest pole do działań związanych z ochroną zabytków lub budową dróg. Nie bardzo to się trzyma kupy. Poseł zbyt dużą rolę przykłada do medialnej nośności wypowiedzi. Możliwe też, że jego wypowiedź została spłycona przez autora(ów) tekstu. Ważną rolę w przypadku tego posła może jednak odegrać brak odporności, lub raczej swoistej nieprzemakalności na krytykę, która cechowała budownych IV RP. Nie jest też skażony butą koleżków z czerwonego układu. Zawiła może być zatem posłem reagującym na lokalne potrzeby społeczne, a co za tym idzie, ma szansę być pierwszym politykiem godnie reprezentującym nasze miasto. Nic jednak na kredyt. Zaufanie ustawiam na poziom zerowy ...i pożyjemy, zobaczymy ;) PS: ..a miałem k..wa nie politykować ;)
~ale 4-11-2007 16:11
a czy pan poseł polityk czuje sie odpowiedzialny za rozp... przemsłu w Jeleniej i degradacji iasta? To on i jego kumle skazali miasto i państwo na obecny stan ztw taniej siły robaoczej dla Europy.
~hola hola 4-11-2007 18:08
Do wszystkich myślących negatywnie. PO CO szkalujecie i opluwacie czlowieka który może coś także dla was zrobić. Został wybrany w demokratycznych wyborach i ocenę zostawcie na koniec kadencji, a teraz sami się sapytajcie co zrobiliście dla tego miasta. Bo takimi wypowiedziami nic pozytywnego się nie osiągnie a już napewno nie działa to motywująco.
~do ale 4-11-2007 21:58
płakać się chce jak czyta się to co ty piszesz ... jaki rozpie... przemysł??? Gdzie fynkcjonuje gospodarkz z przed 1989 roku. Tylko wtedy jesli została sprzedana. W tak zwanych polskich rękch pozostało PKP, Poczta, KGHM, Energetyka itd. Orlen tam dopiero jest karuzela stanowisk ...od wyborów do wyborów, a tak gdyby rząd nie zapewnił im pozycji monopolistycznej to już dawno by ich nie było.
~mała 4-11-2007 22:14
najlepiej krytykować ot co Polacy lubia robic najbardziej , ale nie koniecznie dobrze
kazimierzp 4-11-2007 22:17
Gdy czytam większość z tych wypowiedzi to smutno się robi! Mało kto z wypowiadających się zna Marcina, niewielu wie na czym polega praca Prezydenta Miasta, radnego sejmiku, czy tez Posła. Ale nic tam, najlepiej dla nich od razu na wstepie dowalić! Czują się wtedy (Ci dowalający - anonimowo! lepsi, ważniejsi! Tak tez można leczyć swoje frustracje i kompleksy!) Znam Marcina Zawiłę od lat. Obserwowałem i czynnie uczestniczyłem w większości Jego "dorosłej" drogi politycznej. Wielokrotnie mieliśmy inne zdania, wielokrotnie spieraliśmy się - ale to jest normalne i naturalne między osobami mającymi wspólne cele, ale nie zawsze taki sam pomysł na rozwiązywanie tych problemów! Głosowałem na niego, choć nie jestem oddanym PO wyborcą, z głebokim przekonaniem i wiedzą, że ten głos nie zostanie zmarnowany, że nie oddaję głosu na kogoś co deklaracjom wyborczym się sprzeniewierzy! Może jedno mogę mu zarzucić: na tle dzisiejszych "elit politycznych" jest On zbyt delikatny i zbyt uczciwy w swych działaniach. Nie uznaje "iścia" po trupach do celu! Ale może w końcu dla takich polityków nadszedł czas! Może zaczęła się epoka ludzi i polityków normalnych!?!
~fajny ziom 4-11-2007 22:21
a mi tam wszystko jedno
~ponury grabarz do klarenza 4-11-2007 23:48
To rozumiem, że Ty przed wyborami chodzisz po całym mieście, liczysz plakaty i głosujesz na kandydata, który rozkleił ich najwięcej?? W takim razie lepiej nie chadzaj na wybory, bo tylko się kompromitujesz. Niestety, myślących podobnie jak Ty jest wielu, chociaż są również ludzie normalni. Wiesz kto dostał w Polsce najwięcej głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego? Kandydat, który nie rozkleił ani jednego plakatu.
~Do tych, któż nie wiedzą. 5-11-2007 13:29
Sejm stanowi organ ustawodawczy państwa czyli tworzy prawo pańwowe w formi ustaw. Sejm tworzą posłowie wybrani przez nas (albo tych którzy chcą) w wyborach powszechnych, jako demokratyczną reprezentację Narodu. Oni z naszego upoważnienia i w naszym imieniu tworzą prawo. Z tego powodu jest ważne, aby byli to ludzie którzy mają odpowiednie kwalifikacje. Za takie kwalifikacje z całą pewnością nie można uznać: - brak wykształcenia lub jego słaby pozim, - brak znajomości języków obcych, - brak doświadczenia w sprawach publicznych, - brak hamulców i opowiadanie ludziom populistycznych haseł i obiecanek bez pokrycia bo "ciemny lud lud to kupi" - brak umiejętności zbornej wyowiezi publicznej w mowie i piśmie. - brak ogłady, choć widać, że wielu wyborców głosowało na swoich kandydtów właśnie za posiadanie przez nich powyższych braków (i to w nadmiarze). O ile można posiadać braki w nadmiarze. Co do twarzy naszego regionu - to niestety racja.... i trzeba to zmienić. Na koniec widać na forum, że ze wszystkich naturalnych wad posłów, poza tym, że są, jest to że biorą niezłe pensje. Reprezntacja palantów w myśl... nie maura lecz chęć szczera ... już była
~Gyubal Wahazar 6-11-2007 5:16
UWAGA CENZURA!Pytałem tylko czy to jest tekst sponsorowany i jakie są dokonania Zawiły w poprzednich kadencjach.Jeszcze długo twarzą regionu i dawniej UW/PO będzie niedawna posłanka i kandydatka na senatora pani Sawicka,a nie Zawiła.Obydwoje należeli też do UW, tak jak zresztą burmistrz Helu z którym Sawicka kręciła lody.Prawda w oczy kole?
~Misiu10 8-11-2007 13:23
ech tam chciałem coś napisać pozytywnego ale po przeczytaniu innych wypowiedzi jestem zdegustowany to polskie piekiełko aby dowalić poniżyć sprostutyłować politycznie oki jestem zwolennikiem liberalizmu ale mam zgode na to ze inni mają inne poglady i szanuje to ale nie trawie gdy ktoś te poglady uzasadnia chamstwem i wulgaryzmem. Znam i cenie Marcina Zawiłę i wiem że zrobi dużo dobrego dla naszej małej ojczyzny pozdrawiam
~Obserwator II 8-11-2007 14:44
Może jednak dać warto szansę posłowi stąd.M.Zawiła zasługuje na szacunek.
~oko 8-11-2007 15:05
<i> Bez pomówień proszę, Panie Oko - ewentualnie z danymi swoimi, a nie anonimowo :-) Odwaga staniała, jak się nazwiska nie podaje. - Post skasowany, bo złamał Pan regulamin. - TEJO </i>
~anonim z 10 wieku 8-11-2007 20:50
zawila jako czlowiek jest ok a nawet super ale jako polityk ma niestety na sumieniu koalicje UW-SLD w miescie koalicje UW-Sld w sejmiku wojewodzkim z opdwolaniem w sylwestra koalicji AWS-UW....wspieranie gwiazdy UW czyli zielinskiego z kamiennej gory..i teraz pytanie czy sie zmieni i bedzie naszym poslem ktory stworzy silne i mocne wsparcie dla naszego miasta bez romansow ze szmaja czy innymi...choc dobrze ze w pore uciekl od onyszkiewicza i geremka/z LIDu do platformy/ to jego i licze na to ze nasz sukces bo chcemy miec porzadnego polityka w miescie i z klasa...tego mu zycze..
~ucho 8-11-2007 21:12
kaziu p a podaj ile to mieszkań , szkół przedszkoli czy fabryk wybudowano za Zawiły. jego guru Geremek i inni tylko wszystko prrrywatyzowali , nawet super Fampę! I po co? pzrecież KGHM państwowy daje sobie radę w konkurencji z prywatnym zachodnim.
~na ucho 9-11-2007 10:16
Wielką zaletą takich forów jest to, że każdy może obie pisać co chce, i OK. Problem zaczyna się wtedy kidy ktoś nie zorientowany to czyta i nie ma na tyle wyrobienia, że myśli że to prawda. Fampa - nieźle prosperuje dlatego, że została sprzedana, a nowy właściciel wyłożył na jej modernizację ileś tam milionów baksów. Dodatkowo udało się obniżyć zatrudnienie z 1000 a nawet 1400 w porywach ludzi do ok 300. Państwowy właściciel wolałby żeby firma zbankrutowała niż miałby kogoś zwolnić. Ale nie z miłości do klasy pracującej miast i wsi tylko ze względy na głosy wyborców takich jak np. ucho, którzy terroryzują polityków. Ucho - mądralo, czy ty kiedyś próbowałeś zastanowić się nad tym co było przyczyną wymieczenia wiekszości polskich firm po 1989 roku. W jakich warunkach one funkcjonowały i kto nimi zarządzał.
izabelachomicz 10-11-2007 15:14
Nie pozostaje nic innego jak tylko obserwacja na forum i oczekiwanie na skutki obietnic wyborczych.Osobiście brak mi wiary w deklaracje polityków.No cóż czas jakie będą efekty.
~jego wstawili nie dla waszej satysfakcji 10-11-2007 20:48
A ja znam dobrze kazimierzap i wiem dlaczego broni pana Marcina Z. W końcu były wiceprezydent miasta Jeleniej Góry nie przypadkiem był kiedyś dyrektorem biura Unii Wolności na ul. Okrzei...
~szok 16-09-2010 15:16
Czeka was jeszcze wiekszy szok, bo ten poseł od siedmiu boleści szykuje sie na prezydenta wrocławia, zabraknie mu niedługo rodziny do obsadzania stołków

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group